1 °

max 7 ° / min 1 °

Nedjelja

22.12.

7° / 1°

Ponedjeljak

23.12.

6° / 4°

Utorak

24.12.

6° / 0°

Srijeda

25.12.

7° / 0°

Četvrtak

26.12.

6° / 2°

Petak

27.12.

7° / 2°

Subota

28.12.

8° / 1°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Logika jednog "lapsusa"

Stav

Comments 1

Logika jednog "lapsusa"

Autor: Darko Šuković

  • Viber
Jesu li Crnogorci koji žive u Srbiji manjina? Ako jesu - zašto nije greška to i reći? Ako se to isto kaže za one koji se u Crnoj Gori izjašnjavaju kao Srbi - onda je to "omaška" vrijedna demantija i izvinjenja. Piše: Miodrag Vlahović

Nije ovdje bitno samo da li postoje Srbi u Crnoj Gori ili su to Crnogorci koji su porijeklom Srbi, ili se radi o Crnogorcima koji se osjećaju Srbima, ili je riječ o srpskim Crnogorcima ili, možda, o političkim Srbima, ili o nekoj nepomenutoj varijaciji na ovu identitetsku situaciju.

Legitimno je i raspravljati o tome da li su Srbi u Crnoj Gori manjina, ili zašto nijesu - ili zašto ne žele to da kažu ili da budu.

Važno je, pritom, da ne zaboravimo da ova pitanja mogu (i treba) da se postave i povodom Crnogoraca koji žive u Srbiji. Što ćemo s njima? Kako da njima opravdamo razliku u rezonu i praksi, koja vlada u našoj zemlji, s jedne, od one koja je prisutna kod naših sjevernih susjeda, s druge strane? Ima li tu održivog objašnjenja? Tamo jesu manjina, ovdje nijesu manjina?

Da li je greška ako kažemo da su Crnogorci - koji su gradjani Republike Srbije - manjina u toj zemlji? Pošto je, kako smo vidjeli u urgentnoj ispravci srpskog premijera Vučića, "lapsus" ako nekome "ode riječ" i proglasi Srbe manjinom u Crnoj Gori. (Bez obzira što su i srpski premijer i ovi naši/njihovi političari to ranije i potpisima potvrdili!)

Što su onda Crnogorci u Srbiji? Je li zaista pogreška ako kažemo da su manjina, a može li nam se omaći lapsus lingue, a i ostali lapsusi, pa da onda ponosito priprijetimo da oni nikako nijesu manjina i da "to nikada neće biti"? Jer, tu smo promptnu korekciju pročitali prošle sedmice, povodom crnogorskih Srba.

Kad se malo bolje razmisli, ova situacija je nelogična. Ili je logična, ako se u priču ubace procenti? Zato što Crnogoraca u Srbiji ima malo, tj. sve manje i manje, a Srba u Crnoj Gori danas mnogo više od 9.25%, koliko ih je bilo na popisu 1991. godine.

Ako naši tamo (Crnogorci u Srbiji, dakle) jesu manjina, mogu li domaći Srbi, u svim nijansama tog nacionalnog i političkog osjećaja, ne biti manjina u Crnoj Gori? Dje je tu logika i mogu li povodom toga postojati dvije logike - jedna u Srbiji, a druga u Crnoj Gori? Odgovor je: ne mogu - a izgleda da mogu. I postoje. I svi treba da se pretvaramo da tako može i treba.

A upravo razlika u tretmanu ova dva pitanja otkriva suštinu problema. Suštinu koju je lako vidjeti, no nije baš zgodno raspetljati do kraja. Ne valja se zamjerati, kažu.

Dakle: crnogorski Srbi ne žele da budu manjina u Crnoj Gori. Čemu onda, na primjer, Srpska TV u našoj zemlji, finansirana iz državnog budžeta, upravo iz stavke za nacionalne manjine, i, uzgred, izrazito politizovanog i ljutitog anti-crnogorskog programa i sadržaja? Tu je očigledno korisno biti manjina, odnosno uživati status manjine.

S druge strane, zašto bi bili manjina - kada je procenat onih koji se izjašnjavaju kao Srbi za dvadesetak poena veći od onog iz 1991. godine (za neobaviještene inostrane čitaoce: nije bilo migracija, već su se isti ljudi različito "pisali" na različitim popisima)?

Da naivno spekulišemo: što ako neko računa da bi, na primjer, djelovanje srpske crkve u Crnoj Gori, ili propaganda Srpske TV, ili promjena vlasti u našoj zemlji (ili svi ovi faktori i posljedice zajedno), mogli uticati da se iz osnova promijeni crnogorska politika, pa da se, kao rezultat vraćanja na period prije 1997. godine (opet) promijene nacionalni procenti? U smislu povećanja brojke u rubrici "Srbi", logično. Zato iskaz "Srbi nisu manjina i nikada to neće biti" može biti shvaćen prvenstveno ili čak isključivo u tom značenju: kao umivena prijetnja. Tako je to u Crnoj Gori.

U Srbiji nije tako. Broj Crnogoraca je splasnuo od vremena kada je Vojislav Koštunica mahao milionskim brojevima i digitalizovanim spiskovima Crnogoraca, tj. državljana Crne Gore, sve u namjeri da promijeni crnogorski birački spisak uoči našeg referenduma o nezavisnosti. Danas je situacija drukčija. Prošao je referendum, pa je prestala potreba da Crnogoraca "gore" bude više nego što ih zapravo ima. Trendovi i interesi sada imaju drugi smjer, pa se broj Crnogoraca u Srbiji smanjuje.

Istovremeno, promoviše se logika da se za crnogorske Srbe ne smije prihvatiti manjinska pozicija, iako ona, izmedju ostalog, podrazumijeva da je država Srbija matica naših sugradjana koji spadaju u neku od nabrojanih nacionalnih/političkih varijanti. Zato, na primjer, postoji i djeluje Matica srpska u Crnoj Gori. Zato prvaci Demokratskog fronta idu u Beograd i pričaju o "ugroženosti srpskog naroda u Crnoj Gori" i traže intervenciju srpskih vlasti.

Iz istih razloga Srpska pravoslavna crkva čini to što čini. Crnogorska vlast joj je stalna meta, od spoljne politike (NATO, EU, Kosovo) do onog dijela koji se tiče crnogorske kulture, istorije, jezika, crkve i identiteta. (Čak ako tu ima i dosluha i koordinacije iz dnevno-političkih razloga i iz interesa, kao što mnogo tvrde, ostaju trajne negativne posljedice i štete zbog propagande koja udara na temelje crnogorskog nacionalnog i državnog bića.)

Da zaključimo: srpska politika ne želi da prizna status manjine za one koji se u Crnoj Gori izjašnjavaju kao Srbi, koristeći, pri tome, sve pogodnosti koje pruža formalna manjinska pozicija i služeći se, istovremeno, svim raspoloživim mehanizma i službama, uključujući i SPC - kao da Crna Gora nije nezavisna i suverena zemlja.

Srpska politika pravi pojedinačne "lapsuse", a crnogorska država čini sistemske greške. Prvome uzrok može biti nepažnja (ili slučaj, a možda i namjera - svejedno), a drugome je razlog, na našu žalost, nedostatak crnogorske nacionalne i državne strategije.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Danilo Stojanovic

g. Vlahovic je u pravu. CG nema strategiju u pogledu Srba iz CG. Bolje reci “velejsrba” - tj. onih Srba koji jos uvijek sanjanju o “velikoj Serbiji” - sto podrazumijeva nestanak CG! I Crnogoraca! Mislim da treba prihvatiti realnost. Ako Srbi nijesu manjina u CG, neka Vucuc definise sto su? Naime, u Ustavu CG - koji je gradjanski - nema “konstitutivnih naroda”. Odnosno, posto nijesu (ne zele biti? – zna se zasto) "manjina", treba im oduzeti sve privilegije i novcana sredstva koje njihove organizacije dobijaju na osnovu "nepostojeceg statusa" (lazno predstavljanje). I da vrate sve sto je u njih, do sada, kao manjinu, ulozeno. Kada se Srbi u CG odluce sto su, adekvatno ih treba i tretirati, odnosno, pomagati njihovim organizacijama, u skladu sa Ustavom i zakonima CG. Posto mi nemamo "terminoloske probleme" sa nasom manjinom u Srbiji, treba zahtijevati za Crnogorce u Srbiji da se tretiraju kao manjina. I da vlada Srbije, shodno Ustavu Srbije, ulaze sredstva za ocuvanje njihove kulture, jezika – i Crkve (CPC). Naravno, ovo je prakticno neizvodljivo, jer nasa vlada, iz nekog neobjasnjivog razloga (strah, nedostatak politicke volje, i sl.), ne zeli da se suprostavi anti-drzavnom ponasanju i djelovanju politickih predstavnika srpske manjine u CG - SPC i DF-u. Naprotiv, obecava Vucicu povecanje pomoci srpskoj zajednici. Cak obecava i ulazak DF-a u vladu? Kako neko moze u vladu bez podrske biraca? Umjesto da se Vladi Srbije objasni ono sto je svima u CG jasno, a to je - da je politicki sistem u CG zasnovan na partitokratiji. I da je recimo, na vlasti DF – svi bi ministri bili Srbi - i, naravno, clanovi DF-a i/ili drugih veljesrpskih partija?