-1 °

max 12 ° / min -1 °

Petak

17.01.

12° / -1°

Subota

18.01.

14° / 5°

Nedjelja

19.01.

14° / 8°

Ponedjeljak

20.01.

14° / 9°

Utorak

21.01.

13° / 8°

Srijeda

22.01.

9° / 8°

Četvrtak

23.01.

11° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Vjerska škola Sveti Sava po zakonu ne može biti gimnazija!!!

Izvor: Pixabay, Ilustracija

Stav

Comments 3

Vjerska škola Sveti Sava po zakonu ne može biti gimnazija!!!

Svetosavska Vlada nezakonito je dodijelila 900 hiljada eura za osnivanje već osnovane škole. Zato treba poništi licenca za školu, novaci vrati budžetu, a sve aktere ovoga bezakonja izvestiu na sud!.

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Vesko Milović

U članku "Poslanica Dostavljenog" na Anteni M 6. januara naveo sam izjavu  mitropolita Crkve Srbije/SPC Joanikija da će se u školi Sveti Sava pored gimnazijskih predmeta, izučavati "pravoslavna vjeronauka kao važan dio opšteg obrazovanja".

Onda sam se sjetio da je ova škola dobila licencu za rad pod nazivom “Srednja vjerska škola – Gimnazija Sveti Sava”.  Iz ovog naziva slijedi da je to srednja vjerska škola, odnosno vjerska gimnazija što mi je izazvalo nedoumicu kako je to gimnazija vjerska škola?

Zbog toga sam pogledao šta propisuje Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju. Članom 5 ovog zakona propisano je da u vaspitno obrazovnim ustanovama  nije dozvoljeno religijsko djelovanje, osim u ustanovama koje su licencirane kao srednje vjerske škole koje su članom 3 svrstane u privatne ustanove.

Opšte srednje obrazovanje obavljaju gimnazije (član 27 zakona). Slijedi li iz ovog člana zakona da srednje vjerske škole sa vjerskim predmetima mogu biti gimnazije?  Škola Sveti Sava očigledno, po izjavi mitropolita, neće raditi isključivo po javnom obrazovnom gimnazijskom programu niti obavljati opšte srednje obrazovanje što znači da u nazivu škola ne može imati oznaku "gimnazija".

Obrazovni program ove vjerske škole nedostupan je javnosti, a nije poznato ni da li je napravljen. Po izjavama ministra Vojinovića i mitropolita Joanikija ovaj program vjerovatno može biti kompilacija gimnazijskog i vjerskog programa, te ne može biti javno važeći jer ga kao takvog nije odobrio i usvojio Nacionalni savjet na prijedlog Zavoda za školstvo.

Zbog svega navedenoga, pomenuta škola može da ima naziv "Srednja vjerska škola Sveti Sava", ali ne i "gimnazija"!

Sada je jasnije zašto se pisalo da je licenca za rad ove škole nezakonita. Ova škola nije gimnazija jer ne obavlja opšte srednje obrazovanje (član 27 zakona). Licenca ove škole je nezakonita jer obrazovni program škole sa vjerskim predmetima nije utvrdio i odobrio Nacionalni savjet (član 23 zakona).

Toliko su osnivači žurili da osnuju ovu školu da su sa Ministarstvom prosvjete uradili sve mimo zakona. Na kraju je svetosavska Vlada nezakonito dodijelila budžetski novac za osnivanje već osnovane škole u iznosu od 900 hiljada eura i time napravila štetu budžetu i Državi. Sada bi jedino ispravno bilo da se poništi licenca za školu, da se novac dodijeljen nezakonitoj školi vrati budžetu, a svi akteri ovog bezakonja izvedu na sud.

 

 

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

jovo

Placamo posrbljavanje i zatiranje naše državnosti. Ovoga nema niđe na bijelome svijetu.

Ide vuk

Jedan od ciljeva, ako ova škola zaživi, je i taj da se đeca odmah po završetku mogu zaposliti ili nakon fakultetskog obrazovanja. Ne shvataju da je druga strana medalje da se takva deca ne mogu niđe zaposliti. Mnogo su se popovi zaigrali da o tome vjerovatno nijesu razmišljali ili su sigurni da su završili posao, za vazda?

plaćanja

Može li Dražava vidjeti sta se i kako i koliko troši sa računa škole koja počinje sa radom tek sljedeće jeseni? Ko potpisuje naloge za plaćanje i da li se poštuju zakoni? Mota mi se po glavi ima li neku vezu Jadonikije (indirektnu ili direktnu) sa ovim.