Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Minhenske bezbjednosna konferencija gotovo sve vrijeme posvetila je ruskoj agresiji na Ukrajinu i pronalaženju rješenja za sprječavanje rusku invazije. Apsolutna većina učesnika saglasila se da je neophodno pojačavati vojnu i financijsku pomoć Kijevu, što bih osnažilo ukrajinsku vojsku u borbama protiv moskovskog agresora za oslobađanje privremeno okupiranih područja. Prvi put na konferenciji nije bilo službene ruske delegacije koju jednostavno nijesu pozvali na taj bitan međunarodni događaj.
Što se tiče evropskih lidera, oni su bili uglavnom jedinstveni u solidarisanju sa Ukrajinom i pružanju Kijevu svestrane vojne podrške. Na forumu je, takođe, oglašena kineska inicijativa. Kina će predstaviti vlastiti prijedlog za političko rješenje rata u Ukrajini, saopštio je šef kineske diplomatije Wang Yi. On se požalio na novi "hladnoratovski mentalitet", naglasivši da će Peking stati na stranu mira i dijaloga. Najavio je posvećenost svoje zemlje mirovnim pregovorima, koji će doći u obliku dokumenta o političkom rješenju rata. Istovremeno Wang Yi je rekao kako Kina vjeruje da postoje "neke sile" koje navodno ne žele da mirovni pregovori Ukrajine i Rusije uspiju, izgleda misleći da okrivi, nije baš jasno za šta, niz zapadnih zemalja?! Kineski govornik dodao je i da istovremeno treba uvažavati zakonske interese Rusije.
Kina do sada nije osudila rusku invaziju na Ukrajinu i umjesto toga kritikovala je zapadne sankcije protiv Moskve i prodaju oružja Kijevu. Istovremeno, Peking je izbjegavao da pokaže jasnu solidarnost sa Rusijom kako ne bi ugrozio vlastite trgovinske odnose sa Zapadom. Očekuje se da će kineski predsjednik Xi Jinping održati "mirovni govor" na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu 24. februara, nastavljajući takozvanu liniju poziva na mir.
Podsjećamo da je Kina garant teritorijalne cjelovitosti Ukrajine prema Budimpeštanskom memorandumu, kojim se Kijev odrekao nuklearnog potencijala u korist Ruske Federacije, inače dvadeset puta većeg od kineskog, uz samo jedan uslov - nepovredivost granica svoje zemlje. A to znači da Krim i sve privremeno okupirane teritorije ukrajinskog Donbasa pripadaju državno pravnom prostoru Ukrajine, kao zemlji osnivaču UN. O tome govori i Povelja UN i sve međunarodni konvencije, koje su potpisale i Kina i RF.
Ministar vanjskih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba na marginama Minhenske konferencije ssastao se sa šefom kineske diplomatije. Saglasili su se da sve inicijative radi obnavljanja mira u Ukrajini moraju počivati na principu teritorijalne cjelovitosti, koji je jedan od glavnih u Povelji UN. U toku svog izlaganja pred učesnicima konferencije Wang Yi je dao podršku Ukrajini i neophodnosti zaštite njezinog teritorijalnog suvereniteta i nezavisnosti. Istovremeno kineski visokopozicionirani političar naglasio je da Ukrajina mora postati most između zapada i istoka, a ne linija borbe između velikih država.
Nekoliko sedmica prije invazije prošle godine, Moskva i Peking dogovorili su partnerstvo "bez ograničenja" i bili su sve bliži formiranju osovine nacija koje žele uravnotežiti američki globalni uticaj. Nije isključeno da je ruski napad na Ukrajinu bio prvi korak u namjerama nasilne preraspodjele snaga u svijetu. Budući mirovni plan Pekinga to će rasvijetliti. Ima li tu iskrenih namjera da se zaustavi rat koji su započeli Rusi i zatraži vraćanje okupatorske ruske vojske kući ili će biti puno riječi o miru bez preciziranja ko je pokrenuo rat i kako, saglasno normama i principima međunarodnog prava, moraju da budu kažnjeni ratni zločinci i politički inicijatori rata. Vidjećemo da li će Peking, napokon, osuditi Moskvu za neisprovocirani napad na Ukrajinu. Ako neće, onda ova mirovna kineska inicijativa košta manje od dinara. To je samo zamagljivanje situacije i želja da se pomogne Rusiji da se nekako izvuće iz ove situacije.
Zapadni lideri oprezno su podržali ovaj korak kao prvu naznaku da ovaj rat Kina priznaje kao ne samo evropsku stvar. Istovremeno, Peking je već počeo konsultacije sa Njemačkom, Francuskom i Italijom. Ministrica vanjskih poslova Njemačke Ana Berbok pozdravila je korak Pekinga, naglasivši da kao stalni član Savjeta bezbjednosti UN Kina mora koristiti svoj uticaj radi osiguravanja mira u cijelom svijetu. Ona je naglasila da pravedni mir podrazumijeva da onaj ko je narušio teritorijalnu cjelovitost povuče svoju vojsku sa okupiranih područja. Mir u cijelom svijetu bazira se na priznanju teritorijalne cjelovitosti i suvereniteta svake zemlje. A bez povlačenja ruske vojske s ukrajinske zemlje nema šanse za zaustavljanje rata. Pri tome, svi razgovori o teritorijalnim ustupcima Ruskoj Federaciji apsolutno su neprihvatljivi za Ukrajinu. To bi značilo da pristajemo da budemo plijen za rusku stranu. Slična Njemačkoj bila je pozicija Francuske i Italije.
Ministar vanjskih poslova Brazila Vijeira naglasio je da je njegova zemlja i u UN osudila rusku agresiju. On smatra da svi moraju još jednom probati da pronađu mirno rješenja, misleći pritom prevashodno na kinesku inicijativu. „Nije moguće sebe ograničavati samo razgovorima o ratu. Možda pregovori neće krenuti odmah ali korak po korak moraju biti stvoreni uslovi za njihovu organizaciju“.
„Svako jačanje kineske snage je ujedno i jačanje nade za mir u svijetu“, rekao je Wang Yi.
Samo da to ne bude igra riječi kakvu je svojevremeno koristila kremaljska propaganda, još u doba SSSR. Tada se zvanično uvijek govorilo da je SSSR u snažnoj borbi za mir. Ili makar za pola mira. Stvar je u tome što se u ruskom jeziku riječi mir i svijet isto pišu i izgovaraju.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR