-1 °

max 14 ° / min -1 °

Subota

18.01.

14° / -1°

Nedjelja

19.01.

14° / 7°

Ponedjeljak

20.01.

14° / 9°

Utorak

21.01.

12° / 8°

Srijeda

22.01.

11° / 8°

Četvrtak

23.01.

11° / 6°

Petak

24.01.

11° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Globalna bezbjednosna inicijativa i stav Kine o ukrajinskoj krizi

Stav

Comments 2

Globalna bezbjednosna inicijativa i stav Kine o ukrajinskoj krizi

Autor: Antena M

  • Viber

Autorski tekst ambasadora NR Kine u Crnoj Gori Nj.E. g-dina Fan Kuna za Antenu M

Kina je 24. februara, na prvu godišnjicu izbijanja ukrajinske krize, objavila „Stav Kine o političkom rješavanju ukrajinske krize“. Tokom protekle godine, svijet je ušao u novi period turbulencija i ubrzanih promjena koje se dešavaju jednom u sto godina. Zemlje širom svijeta susreću se sa višestrukim rizicima i izazovima, a ljudsko društvo se suočava sa brojnim bezbjednosnim dilemama. Najveće upozorenje koje je ljudima mogla ostaviti ukrajinska kriza je da u sukobima i ratovima nema pobjednika, da nema jednostavnih odgovora na složene probleme i da se mora izbjeći konfrontacija velikih sila. „Kakav koncept bezbjednosti je potreban svijetu i kako sve zemlje da postignu zajedničku bezbjednost“ postalo je aktuelno i teško pitanje u periodu koji je pred svima nama.

  1. O kineskoj Globalnoj bezbjedonosnoj inicijativi

Suočen sa tim teškim i složenim pitanjem ovog vremena, predsjednik Si Đinping je svečano predložio Globalnu bezbjedonosnu inicijativu na Boao forumu za Aziju u aprilu prošle godine, sistematski objašnjavajući stav Kine o promovisanju zajedničke bezbjednosti u svijetu i očuvanju mira, zalažući se za put dijaloga, a ne konfrontacije, koji predstavlja novi put ka bezbjednosti u vidu partnerstva, a ne savezništva, u vidu win-win rezultata, a ne nulte sume. Kada je inicijativa pokrenuta, ubrzo je naišla na pozitivne reakcije međunarodne zajednice i do sada je više od 80 zemalja i regionalnih organizacija izrazilo svoje priznanje i podršku.

Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je 21. februara „Konceptni papir Globalne bezbjednosne inicijative“, objašnjavajući ključne koncepte i principe inicijative, pojašnjavajući ključne pravce saradnje i mehanizme platforme, te ukazujući na odgovornost i snažnu odlučnost Kine za održavanje mira u svijetu i njenu posvećenost očuvanju globalne bezbjednosti. Kada je taj dokument objavljen, privukao je široku pažnju u svjetskoj javnosti.

Osnovni koncepti i principi Globalne bezbjednosne inicijative mogu se sažeti u vidu „šest insistiranja“, odnosno insistiranje na tome da se pridržavamo koncepta zajedničke, sveobuhvatne, kooperativne i održive bezbjednosti, da se poštuju suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, da se pridržavamo ciljeva i principa Povelje Ujedinjenih nacija, da pridajemo značaj legitimnim bezbjednosnim interesima i brigama svih zemalja, da se zalažemo za mirno rješavanje razlika i sporova između zemalja kroz dijalog i konsultacije, kao i insistiranje na održavanju bezbjednosti u tradicionalnim i netradicionalnim oblastima na sveobuhvatan način. „Konceptni papir“ navodi 20 ključnih pravaca saradnje, koji imaju jasnu orijentaciju djelovanja. Ukratko, oni su: čvrsto podržavanje ključne uloge Ujedinjenih nacija u upravljanju bezbjednošću, nastojanje da se promoviše koordinacija i pozitivna interakcija među velikim silama, aktivna promocija dijaloga i mirnog rješavanja problema koji su u žarištu i efikasan odgovor na tradicionalne i netradicionalne bezbjednosne izazove i kontinuirano jačanje globalnog sistema upravljanja bezbjednošću i izgradnje kapaciteta.

  1. Stav Kine o krizi u Ukrajini

Razvoj Kine neodvojiv je od bezbjednog međunarodnog okruženja. Kao odgovorna velika zemlja, Kina je od izbijanja krize posvećena promovisanju mirovnih pregovora i pružanju humanitarne pomoći, bez kalkulacija ili traženja sebičnih geopolitičkih interesa. Stav Kine o ukrajinskoj krizi može se sažeti kao „četiri trebalo bi“, „četiri zajedno“ i „tri razmatranja“. U martu prošle godine predsjednik Si Đinping je predstavio „četiri trebalo bi“, koja obuhvataju: trebalo bi poštovati suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja, trebalo bi poštovati ciljeve i principe Povelje UN, trebalo bi uvažiti i shvatiti ozbiljno legitimne bezbjednosne interese i brige svih zemalja i trebalo bi podržati sve napore koji vode ka mirnom rješavanju krize. U novembru prošle godine, predsjednik Si je predložio i „četiri zajedno“, koja se odnose na: međunarodna zajednica treba zajednički da podrži sve napore za mirno rješavanje ukrajinske krize, zatim zajednički da se suprotstavi upotrebi ili prijetnji upotrebom nuklearnog oružja, zajedno da radi na obezbjeđivanju stabilnosti globalnih industrijskih lanaca i lanaca snabdijevanja i zajednički da obezbijedi pomoć u toku zimskih mjeseci za civile u kriznim područjima, te poboljša humanitarne uslove i spriječi humanitarnu krizu većih razmjera. Nakon toga, predsjednik Si je iznio i „tri razmatranja” o ukrajinskoj krizi, odnosno da u sukobima i ratovima nema pobjednika, nema jednostavnog rješenja za složene probleme i mora se izbjeći konfrontacija između velikih sila. Osim toga, Kina je takođe iznijela i inicijativu u šest tačaka o sprečavanju humanitarne krize velikih razmjera u Ukrajini, pružila je nekoliko serija hitne humanitarne pomoći Ukrajini i obezbijedila zalihe pomoći svim evropskim zemljama koje su prihvatile veliki broj izbjeglica.

Kina je 24. februara predstavila dokument o političkom rješavanju ukrajinske krize, potvrđujući dosljedan stav Kine i još jednom sveobuhvatno i jasno naglašavajući stav Kine o političkom rješavanju ukrajinske krize. Po pitanju Ukrajine, Kina je uvijek čvrsto stajala na strani mira, dijaloga i prave istorijske istine. Stav Kine se može sažeti u jednu rečenicu, a to je da Kina promoviše mir i pregovore. Tokom protekle godine Kina nikada nije stajala skrštenih ruku, niti je ikada dolivala ulje na vatru, upravo se naročito i protiveći upotrebi vatre. Kina aktivno promoviše deeskalaciju situacije i podstiče i podržava sve napore koji vode ka mirnom rješavanju ukrajinske krize. Kina će nastaviti da igra konstruktivnu ulogu zasnovanu na suštini problema, ohrabrivati i podržavati zainteresovane strane da ne odustanu od napora za mir, i raditi sa međunarodnom zajednicom na aktivnom iznalaženju efikasnih načina za političko rješavanje krize.

Kina je voljna da se zajedno sa svim onim državama i narodima kojima je stalo do mira i blagostanja u svijetu suočava i bori sa različitim tradicionalnim i netradicionalnim bezbjednosnim izazovima, kako bi zaštitili mir i spokoj naše zajedničke domovine planete Zemlje, te zajednički stvorili bolju budućnost za čovječanstvo. Da nam se baklja mira prenosi sa generacije na generaciju, a zvono mira da nam odjekuje cijelim svijetom.

- Dokument Ministarstva vanjskih poslova Kine u kojem se navodi stav o političkom rješavanju ukrajinske krize možete pročitati na sljedećem linku:

Kina objavila dokument za političko rešavanje ukrajinske krize 

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Toni

Realno, ne vidim nista sporno i neprincipijelno u ovom planu, kad se ovako obrazlozi. Levcenko zamjera Pekingu sto ne trazi povlacenje Rusa iz Ukrajine, ali jasna poruka da se mora postovati teritorijalni integritet svake drzave to podrazumijeva.

bijeli p.

Kina treba i mora da osudi svako oduzimanje silom tuđih teritorija, a ne da se postavi na stranu agre sora. Vi imate sličan problem kad je vaš narod politički odvojio dio vaše teritorije, pa to ne zaboravlja te. Kina ne voli SAD, ali voli $$$$$