Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Poslanik Državne dume Ruske Federacije Leonid Ivljev pozvao je francuskog predsjednika Emanuela Makrona da ne zaboravlja lekcije iz istorije i da se sjeti kako je ruska vojska ušla u Pariz 1814 g. nakon što je porazila armiju Napoleona Bonaparte, koja je smatrana nepobjedivijom.
Po mišljenju ovog ignoranta, „zauzimanjem Pariza, Rusija je promijenila tok istorije, postavši najmoćnija i najpravednija zemlja“, što bi Makron morao uvijek iamti na umu. Ovaj ruski parlamentarac referirao se na istorijski događaj kad je u Parizu bio održan 36. francusko-britanski samit, gdje se razgovaralo o situaciji u Ukrajini, na kojem Emanuel Makron rekao da te dvije zemlje imaju namjeru pomoći oficijelnom Kijevu da krene u kontraofanzivu i da neće dozvoliti da ovaj rat preraste u globalni.
Pri tome je britanski premjer naglasio da su obje zemlje usaglasile da zajednički obučavaju ukrajinske marince, a da rat, ipak, mora završiti za pregovaračkim stolom. Takva pozicija Pariza i Londona, izgleda, naljutila je Kremlj pa je preko svog parlamentarca želio uputiti prijetnje Francuskoj i Britaniji.
I ovoga puta Moskva zaboravlja bitno, zaboravlja da je u ratu protiv Napoleona (1812-1814.) ona imala podršku baš od Britanije. A kad su Francuska i Britanija ujedinile svoje snage, pa još se udružile sa Turskom, bilo je to u Krimskom ratu 1853-1856. Rusija je doživjela potpuni ratni fijasko. Uprkos tome što je imala 300 hiljada vojnika više nego franko-britansko-turska koalicija.
Ruska vojska u ovom ratu izgubila je 450 hiljada vojnika, ubijenih i umrlih od bolesti, od gotovo 900 hiljada pripadnika svoje armije. S druge strane, protivnička koalicija izgubila je 137 hiljada vojnika, iako je morala ratovati na tuđoj teritoriji, bez veze sa pozadinom i vojnom logistikom, osim preko Crnog mora. To je bio potpuni debakl ruske armije i 30. marta 1856. ruski grof Voroncov potpisao je Akt kapitulacije, prema kojem je Rusiji zabranjeno da ima Crnomorsku flotu, a sve ruske utvrde duž obale Crnog mora morale su biti srušene. Podsjetimo i da je ovaj rat bio započet zbog nasilničkog ruskog upletanja u situaciju na Balkanu.
Čudno da je sve ovo zaboravio pomenuti ruski poslanik Ivljev, koji predstavlja baš stanovništvo privremeno okupiranog Krimskog poluostrva. A samo godinu dana prije potpredsjednik Državne dume Tolstoj izjavio je da će Rusija će pobijediti u ratu s Ukrajinom kao što je u Krimskom ratu pobijedio njegov predak pisac Lav Tolstoj! Za Ukrajinu ne bi bilo sporno da, kad uskoro ukrajinska vojske dođe do poluostrva kako bi ga oslobodila od privremene okupacije, i mladi Tolstoj prođe onako kako je prošao Lav Tolstoj, koji nije pobijedio u ratu nego je bio na gubitničkoj strani.
Svi su svjesni vojne opasnosti za veliki dio Evrope, kad Kremlj prijeti da će opet doći sa svojom vojskom čak u Pariz. Ruski vojnici mogu biti zauvijek zaustavljeni na ukrajinskom tlu jer su ukrajinske oružane snage spremne da poraze armiju ruskih okupatora. Za to joj je, međutim, potrebna dovoljna količina neophodnog naoružanja, prije svega sofisticiranog karaktera poput raketa i borbene vazduhoplova, a takođe i oružje svih drugih vrsta: artiljerija, tenkovi, oklopna vozila i naravno neophodna količina municije.
Niz evropskih zemalja snažno je povećao financiranje vlastitih oružanih snaga, računajući da če vojna opasnost od Rusije trajati duže vrijeme. Recimo, Varšava je odlučila da stvori kopnene snage među najjačima u Alijansi.
Poljska planira da kupi hiljadu tenkova od Južne Koreje, još 250 tenkova od SAD, 600 samohodnih haubica, hiljadu oklopnih vozila vlastite proizvodnje, 288 sistema salve paljbe, 18 HIMARS, 96 helikoptera AH-64E Apache i 48 borbenih aviona FA-50 proizvodnje Južne Koreje. Broj vojnika biće povećan sa 150 na 300 hiljada, a finansiranje programa odbrambene politike dostićo će 4% BNP, što će biti najveće izdvajanja od svih zemalja NATO po glavi stanovnika.
Kako kaže narodna izreka: ako želiš postići mir onda se pripremi za rat. A rat u Ukrajini polako ulazi u odlučujuću fazu. Niko se neće sjećati ko je pobijedio u prvoj godini rata, svi će zapamtiti ko je dobio na kraju. Ruska vojska želi da kroz ogromne gubitke postigne nekakav prodor kod Bahmuta. Vlasnik grupe Wagner Jevgenij Prigožin čas objavljuje svoju ratnu pobjedu i zauzimanje grada, čas signalizira javnosti i Kremlju da njegova privatna vojska može biti opkoljena u slučaju ukrajinskog protivudara. Dobilo je po nosu i Ministarstvo odbrane RF koje, navodno, ne daje za vojsku Wagnera dostatnu količinu municije.
Sada je bivši kriminalac i zatvorenik Prigožin objavio da će postati novi ukrajinski predsjednik na sljedećim izborima. Izgleda da se Prigožin, kome tepaju "Putinov kuvar", sjetio bivšeg predsjednika Viktora Janukoviča. Taj je dva puta bio gonjen kao kriminalac i odležao nekoliko godina u zatvoru zbog banditskog napada na prolaznike, a sada je izbjeglica iz svoje zemlje.
Ali Prigožin je kriminalac višeg razreda. Svojevremeno je za pljačku, ucjene i kriminalna djelovanja dobio čak dvanaest godina zatvora. Kako se govori u poznatoj pjesmici: „Okružni sudija rekao dvanaest godina, dvanaest godina strogog zatvora“. Odležao je devet godina, poslije čega je pušten na slobodu i započeo novu fazu kriminalnog djelovanja, sada privredne naravi. Tako je stekao prve milione, a kasnije milijarde. Naravno to se sve dešavalo u banditskom Peterburgu, u isto vrijeme kada je svoje prve milione zarađivao i Vladimir Putin, koji je, kad je osvojio politički Olimp, prešao na pljačku milijardi i postao najbogatiji čovjek u Rusiji sa imetkom od 70 milijardi dolara, o čemu piše Transparency International.
Svi su primijetili da negdje od 2012. Viktora Janukoviča neko izvan Ukrajine čvrsto drži pod političkom kontrolom. Svi su sumnjali da je to FSB, ali poslije posljednje izjave Prigožina sve se više sumnja upravo na njega samog. Ipak je on bio za odbjeglog bivšeg predsjednika kudikamo veći kriminalni autoritet, a znanjem o detaljima Janukovičevog boravka u zatvoru pokorio ga je i stavio u potpunu zavisnost od sebe i oficijelne kremaljske politike. Time je Prigožin mogao zaraditi još veći autoritet kod Vladimira Putina.
Zato Prigožin razmišlja kako je on još i spretniji nego Janukovič, pa sebe smatra ozbiljnim predsjedničkim kandidatom. U tom smislu ukrajinska strana mogla bi ipak razmotriti prijedlog da dozvoli njegov boravak u Ukrajini, ali samo u zatvoru i doživotno. To je alternativa, pod uslovom da ne izgubiti glavu na frontu kod Bahmuta.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR