Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
U ruskom gradu Sankt Peterburgu je došlo do eksplozije u kojoj je poginuo poznati proputinov bloger Vladlen Tatarski.
Vladlen Tatarski kojeg su digli u vazduh u kafiću 2 aprila o.g. bio je jedan od ruskih propagandista i ratnih novinara.
Njegovo stvarno ime i prezime Maksim Fomin, rođen 1982 g. u ukrajinskom gradiću Makejevka pored Donjecka.
Završio je školu i radio u rudniku kao njegovi otac i djed, ali kasnije se odlučio baviti „biznisom“.
U 2011. g. u doba predsjednika Janukoviča koji je porijeklom iz Donbasa i potpuno je kontrolisao ovu regiju makar u mladosti dva puta bio je osuđen za kriminalne radnje, Tatarski je bio osuđen na 12 godina zatvora u Gorlovci zbog drskog napada i pljačke jedne poznate banke.
U proljeće 2014. g. na Donbas su došli kamuflirani ruski vojnici i plaćenici koji su zauzeli Donjeck, Lugansk, Makejevku, Gorlovku.
Na ljeto 2014. godine, vodile su se bitke blizu kolonije odakle je Fomin u avgustu pobjegao.
Tatarski je sa svojima ortacima iskliznuo iz zatvora i upisao se u vojsku proruskih separatista.
On je to sve opisao u svojoj knjizi „Trčanje“.
Ali kako nije imao legalnih osnova da bude na slobodi onda je opet bio vraćen u zatvor.
Malo kasnije vođa proruskih separatista iz nepriznate takozvane Donjecke narodne republike Zaharčenko odlučio je da ga pomiluje. Tatarski je opet počeo ratovati u separatističkoj vojsci protiv ukrajinskih jedinica.
Autor je knjiga "Trčanje", "Rat" i "Meditacija".
Zajedno sa ruskim vojnim dopisnikom Mihailom Zvinčukom, Tatarski je vodio program "Ribarova analiza" na moskovskom propagandističkom kanalu "Solovjov Live".
U svojim knjigama Tatarski više puta je spominjao kako je mrzio Ukrajinu i čekao kad će započeti rat o čemu je uvijek govorio njegov otac.
Napustio je vojnu službu 2019. godine.
Preselio se u Moskvu i, pod imenom Vladlen Tatarski, počeo je voditi vlastitu grupu na VKontakte (ruska verzija Facebooka) i Telegram kanalu, pokrivajući događaje u Donbasu.
Početkom februara 2022. vratio se na okupirani Donbas u bataljon Vostok. Upravljao je dronovima, pratio je rat kao ratni dopisnik na društvenim mrežama.
Primijetili su ga i on je bio pozvan u Kremlj 30. septembra 2022. g. na takozvano svečano zasjedanje pripajanja okupiranih ruskom vojskom ukrajinskih teritorija u sastav RF.
Napuštajući dvoranu, rekao je: „sve ćemo ih pobijediti, ubiti, svakoga koga treba, opljačkaćemo, sve će biti kako mi volimo“.
Ali za kratko vrijeme on postaje blizak PVK Vagner i počinje slaviti borbu plaćenika bivšeg kriminalca Prigožina na Donbasu.
On je sebi dozvoljavao kritiku ministra obrane RF Šojgua i zapovjednika Glavnog štaba Gerasimova, koji po njegovom mišljenju nisu bili sposobni da pobijede ukrajinsku vojsku i nisu pomagali jedinicama Vagnera.
Tako da je eksplozija u kafiću u Peterburgu čiji vlasnik je bio Prigožin izgleda bila specijalno pripremljena operacija.
U istom danu Tatarski je već bio na sličnom događaju, samo na drugom mjestu, i sve je bilo bez incidenta.
Do eksplozije je došlo tokom predavanja koje je organizovao Tatarski o tome kako izvještavati sa žarišta i kako biti vojni dopisnik.
Ruski mediji izvještavaju da je privedena stanovnica Sankt Peterburga Darija Trepova 1997. g. rođenja, koja je nakon održanog predavanja u prepunom ruskom kafiću Street Food Bar No 1, prišla Tatarskom i poklonila mu figuricu u kojoj je bila eksplozivna naprava, nakon čega se vratila na svoje mjesto.
Pet minuta nakon toga došlo je do eksplozije u kojoj je Tatarski poginuo, a 30 osoba prevezeno je u bolnicu, od kojih je šestoro u kritičnom stanju.
Likvidacija Tatarskog postala je upozorenje vlasniku PVK Vagner Prigožinu i njegovim pristašama, koji prečesto dozvoljavali sebi da kritikuju rusko vojno rukovodstvo.
Osim toga Prigožin imao je drskosti da pokaže interes za sljedeće predsjedničke izbore u RF.
Nemoguće je nevidjeti sličnost biografija Tatarskog i Prigožina.
Obojica su imaliultra radikalne pozicije, bili su osuđeni na 11 i 12 godina, a kasnije pomilovani.
Ruska vlada koja izgleda stoji u pozadini svega će koristiti atentat za još čvršću cenzuru i progon lica koja sumnjaju u pravednost rata protiv Ukrajine.
FSB još više će početi kontrolu svih kafića i barova posebno u Moskvi i Peterburgu gdje se okupljaju ljudi sa antiratnim nastrojenjima.
Isto to se tiče radikala (takozvani Kiberfront Z) koji okupljaju se u barovima i kafićima Prigožina gdje su oni izražavali nezadovoljstvo neodlučnošću Kremlja u sprovođenju „specijalne vojne operacije“.
Sada će sve informacijske tokove ruske propagande o ratu u Ukrajini isključivo kontrolirati Ministarstvo odbrane RF i FSB.
Kremlj pokušava širiti u vijestima pseudoinformacije o navodnom ukrajinskom tragu.
U ukrajinskom interesu uvijek je bilo suđenje za ratne Zločine, a ne likvidacija Tatarskog-Fomina.
On bi bio dobar primjer djelovanja antiljudske ruske propagande.
Tako ukrajinski trag postoji samo u tome što je Moskva krenula širokim neisprovociranim ratom protiv Ukrajine i ne može ga nikako dobiti. I neće.
Oscar
Tako je gosp. Levčenko, velika istina je da je RF već izgubila taj rat