Ostaje da Komisija za licenciranje, Ministarstvo i prof. Blagojević javnosti objasne kako privremene prostorije ispunjavaju uslove predviđene zakonom i pravilnikom, kako je na osnovu privremenih prostorija ministarka Bratić potpisala rješenje o licenci za rad škole i kako je ministar Vojinović na osnovu te licence predložio da se školi za osnivanje dodijeli 900.000 € iako je škola dobijanjem licence već bila osnovana. Može li sve ovo izigravanje zakona proći nezapaženo mimo tužilaštva?
Za Antenu M piše: Slobodan Backović
Povod da napišem ovaj tekst bila je izjava prof. Jugoslava Blagojevića direktora srednje vjerske škole za sputnjikportal.rs kojom je prof. Blagojević potvrdio moje stavove saopštene u tekstovima posvećenim osnivanju ove škole.
Blagojević je najavio nove detalje o izgradnji zgrade vjerske škole "Sveti Sava": “...sva tehnička dokumentacija potrebna za početak izvođenja radova je prikupljena. U toku je preduzimanje mera koje će omogućiti da se izvođenje radova nesmetano odvija, pa s tim u vezi očekujemo da će uskoro krenuti i radovi na iskopu temelja. Planirani kapacitet, kada bude izgrađena školska zgrada je osam odeljenja (po dva u svakom razredu), sa oko 200 do 250 učenika.” Više o projektu školskog kompleksa možete saznati OVDJE.
U izjavi Blagojević najavljuje: "Prva generacija učenika srednje vjerske škole, Gimnazije „Sveti Sava“, ako ne bude nepredviđenih okolnosti, počeće školske 2023/2024. godine u privremenim prostorijama, opremljenim po najvišim standardima za izvođenje nastave, sa jednim odjeljenjem učenika."
Najavom da će škola početi rad "u privremenim prostorijama", prof. Blagojević potvrdio je moje ranije tvrdnje da škola "Sveti Sava" nema propisani prostor za rad i da nije ispunjavala propisane uslove za dobijanje licence za rad.
On u izjavi za portal Sputnjik objašnjava proceduru kako je škola dobila licencu za rad: "S tim u vezi obratili smo se Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta zahtjevom za licenciranje ustanove za izvođenje obrazovnog programa opšte gimnazije. Postupajući po zahtjevu, Ministarstvo je formiralo Komisiju koja je izvršila neposredan uvid u ispunjenost propisanih uslova za licenciranje i na osnovu uvida u priloženu dokumentaciju ista je ocijenila da SVŠ Gimnazija „Sveti Sava“ iz Podgorice ispunjava propisane uslove za izvođenje programa Opšte gimnazije u skladu sa članom 46 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i Pravilnikom o bližim uslovima za osnivanje ustanova iz oblasti obrazovanja. Na osnovu izvještaja i prijedloga Komisije za licenciranje, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je utvrdilo da SVŠ Gimnazija „Sveti Sava“ iz Podgorice ispunjava uslove za izdavanje licence.", izjavio je prof. Blagojević.
(Interesantno, škola nema potreban prostor za rad, "nastavni kadar za ovu školsku godinu je uglavnom obezbeđen" i ne znamo da li imaju licence za rad u obrazovno-vaspitnim ustanovama a, navodno, ispunjeni su bili svi uslovi za izdavanje licence?). Zaboravio je da je licenca izdata za: "...srednja vjerska škola-gimnazija "Sveti Sava"....".
Znači da je Komisija za licenciranje koja je "izvršila neposredan uvid u ispunjenost propisanih uslova za licenciranje" utvrdila da privremene prostorije za rad škole ispunjavaju "propisane uslove za izvođenje programa Opšte gimnazije u skladu sa članom 46 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju i Pravilnikom o bližim uslovima za osnivanje ustanova iz oblasti obrazovanja." Ostaje da Komisija za licenciranje, Ministarstvo i prof. Blagojević javnosti objasne kako privremene prostorije ispunjavaju uslove predviđene zakonom i pravilnikom, kako je na osnovu privremenih prostorija ministarka Bratić potpisala rješenje o licenci za rad škole i kako je ministar Vojinović na osnovu te licence predložio da se školi za osnivanje dodijeli 900.000 € iako je škola dobijanjem licence već bila osnovana. Može li sve ovo izigravanje zakona proći nezapaženo mimo tužilaštva?
"Imajući u vidu da je naša škola preuzela javno važeći obrazovni program i da se dijelom finansira iz javnih prihoda, učenici naše škole ostvarivaće jednaka prava kao i đaci ostalih gimnazija u Crnoj Gori”, izjavio je Blagojević. Ovim bi hjeli da obezbijede isti status privatnih i javnih obrazovnih ustanova, da se finansiraju iz budžeta iako zakon pravi jasnu razliku među njima. U pitanju je nepoznavanje zakona ili loše namjere?!
Finansiranje ove škole iz "javnih prihoda" je apsolutno nezakonito jer Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju propisuje (član 139): "Privatna ustanova koja izvodi javno važeće obrazovne programe može da se finansira iz budžeta Crne Gore u skladu sa ovim zakonom, ako: 1) izvodi obrazovni program od prvog do završnog razreda školovanja...." Znači da bi škola "Sveti Sava" mogla biti finansirana iz budžeta tek 2027/28 školske godine ako bi joj Nacionalni savjet predložio a Ministarstvo utvrdilo javni obrazovni program.
Više puta su mnogi koji su pisali o ovoj školi tvrdili da škola nije prošla propisanu proceduru za odobravanje obrazovnog programa. Naime, škola nije mogla sama preuzeti javno važeći obrazovni program i time sama sebi dodijeliti javno ovlašćenje da izdaje javna dokumenta kao što su svjedočanstva i maturska diploma. Javno ovlašćenje im je jedino država mogla dati tako što bi Nacionalni savjet utvrdio da predloženi obrazovni program odgovara javno važećem programu za pojedinu oblast obrazovanja i vaspitanja.
Prof. Blagojević je govoreći o obrazovnom programu škole rekao i ovo: "Osim navedenih obaveznih predmeta, kao i obaveznih izbornih predmeta predviđenih javno važećim obrazovnim programom, Gimnazija „Sveti Sava“ listu obaveznih izbornih predmeta dopuniće sa još 2 predmeta vjerskog karaktera, Katihizis i Liturgika i crkveno pojanje” (i ovo je još jedan razlog zbog čega je Nacionalni savjet trebalo da se bavi obrazovnim programom ove škole). Sa ovim škola postaje vjerska škola!!!
Da bi ovi predmeti bili dio javnog obrazovnog programa treba da ih u spisak izbornih predmeta predloži Nacionalni savjet. Ovim predmetima Nacionalni savjet utvrđuje predmetne programe, nedjeljni broj časova i razrede u kojima se ovi predmeti uče.
Ovo znači da kompletan obrazovni program (opšti i posebni dio) vjerske škole "Sveti Sava" sada mora da analizira Zavod za školstvo čiji prijedlog se prosleđuje Nacionalnom savjetu da Savjet utvrdi da li odgovara javno važećem programu za pojedinu oblast obrazovanja i vaspitanja. Time bi obrazovni program škole "Sveti Sava" mogao postati javni (član 22 Opšteg zakona o obrazovanju).
U čijoj nadležnosti će biti kontrola nastavnog procesa iz vjerskih predmeta (Zavoda za školstvo ili Mitropolije) i ko je nadležan da izda licencu nastavnicima-sveštenicima za vjerske predmete Ministarstvo prosvjete ili Mitropolija? Šta je sa licencom škole ako nastavnici vjerskih predmeta ne dobiju licencu za rad u obrazovno vaspitnim ustanovama?. O ovom pitanju se mora decidno izjasniti Ministarstvo prosvjete.
Treba pozdraviti izgradnu zgrade za vjersku školu "Sveti Sava". Protiv sam očigledno nezakonitog dodjeljivanja licence ovoj školi, uz više nego očigledno zaobilaženje istine u izjavama zvaničnika; protiv toga sam da se, u ustavno sekularnoj državi kakva je Crna Gora, bilo koja vjerska škola, pa i škola "Sveti Sava", finansira iz javnih sredstava, tj. iz državnog budžeta. Roditelji imaju pravo da odgajaju svoju djecu u okviru svoje vjerske tradicije ali nemaju pravo da u sekularnoj državi za to traže pomoć od države. Sekularna država ne bi smjela finansirati škole koje uče djecu u vjeri, odnosno da vjeruju. Rad vjerskih škola moraju da finansiraju osnivači, donatori, školarine itd.
Sve što se dešava sa vjerskom školom "Sveti Sava" sa velikom vjerovatnoćom je realizacija osmišljenog plana dogovorenog između Države i Mitropolije kao osnivača škole. Plan realizuje organizovana grupa sa članovima iz državne administracije koja manipulacijama i kršenjem zakona treba da pokrene rad ove škole i stavi je na nezakonito finansiranje iz državnog budžeta.
Simoklis
Ko je potpisao resenje ...u zatvor ..za pocetak a firma SPC da vrati novce
Prof.
Eto tako nas profesore. Sta reci za ovo (ne znam kako drugacije nazvati sem) nasilje nad svim i svacim!