Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Kina pokušava formirati novu međunarodnu agendu preko svojih provokativnih izjava o statusu Krimskog poluostrva i bivših sovjetskih republika, a to znači i Ukrajine.
Što se tiče Krima kineski ambasador u Parizu izjavio je da je prvobitno poluostrvo bilo rusko, a glede postsovjetskih republika koje su postale nezavisne države on je rekao nešto novo u tumačenju njihovog međunarodnog položaja.
On je precizirao da ne postoji međunarodni sporazum koji bi materijalizovao njihov status suverenih država.
Tako nešto može baciti na koljena postojeće međunarodne pravo i otvoriti Pandorinu kutiju odnosno priznanja postojanja većine sadašnjih država.
Kineski ambasador u Francuskoj Lu Šaje ili ne razumije do kraja to što je izjavio ili pravi provokaciju za postojeći sistem međunarodnih odnosa i baca izazov svjetskom poretku makar u nešto skrivenoj formi.
Takvom logikom sve države iz bivših zemalja kao SSSR, SFRJ, Čehoslovačka postaju upitne.
I to sve zbog jedne rečenice koja na prvi pogled možda i ne izgleda previše šokantnom, a u stvari jeste.
Već su reagovala ministarstva vanjskih poslova Estonije, Litvanije i Letonije. Oficijelni Kijev vrlo je uznemiren.
Peking mora dati pojašnjenja izjave svog ambasadora koji je u principu mogao ozvučiti takve narative kao novi pristup Kine prema međunarodnoj politici.
To prkosi Statutu Ujedinjenih nacija, većini postojećih međunarodnih konvencija.
Svi čekamo na odlučni demanti, inače sve ostalo samo potvrđuje osnovanu sumnju u mijenjanje vanjskopolitičke agende Pekinga sa ambicijama promjene postojećih međudržavnih odnosa i principa koji su bili formirani po završetku Drugog svjetskog rata da bi se izbjegao Treći.
Mi smo navikli na gluposti koji govori predsjednik Rusije Vladimir Putin, a najviše bivši predsjednik RF Dmitrij Medvedev.
Obojica, željni prestrojavanja svijeta gdje bi pravo snage postalo odlučujuće u međunarodnim odnosima umjesto snage prava.
I tu je novi vjetar u leđa ruskim šovinistima od kineske strane makar zasad na puno nižem nivou.
Nije isključeno da Lu Šaje sa uputom svog ministarstva testira međunarodnu reakciju na eventualnu promjenu pozicije Kine.
U bilo kojem slučaju to je potpuno neprihvatljivo i Kina mora rasvijetliti svoj stav, a ne samo praviti se da se ništa nije desilo.
Ako kineski ambasador govori da je Krim ranije bio ruski onda treba precizirati da je Vladivostok ranije bio kineski, Koreja ujedinjena, većina zemalja Afrike i Azije bile su u sastavu Britanske imperije i Francuske, a Latinska Amerika bila pod Španijom i Portugalom.
Aljaska bila nekad ruska teritorija, a Teksas španska. Norveška je bila u sastavu Švedske, a veliki dio Švedske bio je u Danskoj kraljevini. Belgija uopšte nije postojala, kao Pakistan i Bangladeš. Ukrajina je bila u sastavu Ruskog carstva, ali ranije Moskva je bila djelo Kijevske države.
Prije 700 godina Moskva je bila mali gradić, a Moskovska kneževina bila je dvadeset puta manje od Litvanije. Kina nekad je bila u sastavu velike Mongolske države nasljednika Džingis-Kana. Protestanti postali od katolika, a bilo je vrijeme i bez hrišćanstva, a još ranije uopšte nije postojalo država i ljudi su živjeli u nekim plemenima i malim grupama, a još ranije i nijesu postojali ljudi, a bio je divlji svijet životinja.
Još ranije bilo je vrijeme na našoj planeti kad tu nije postojalo uopšte bilo koje vrste života.
Onda moramo stati i reći da i ako je Krim nekad bio ruski to je samo 165 godina od zadnjih 3200, kada se precizno vodi evidencija ko je tačno živio na poluostrvu i u koje vrijeme.
Zato treba jednostavno poznavati istorijske događaje.
Istoriju treba poznavati ali u međudržavnim odnosima koristiti isključivo međunarodno pravo. To je jednostavno i ne mora biti upitno.
Kako i unutar svake zemlje treba se pridržavati Ustava i zakona ali nikako ne istorijskih prava.
To je mala lekcija za kineskog ambasadora koji je dao svoje ili možda skriveno oficijelno mišljenje na francuskoj televiziji odnosno samo nekoliko ali vrlo važnih stvari postojanja država.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR