Za Antenu M piše: Slobodan Backović
Institut za srpsku kulturu Nikšić je dio projekta, za vrijeme apostolske Vlade, u kojem su pravoslavne vjerske škole i ovaj privatni "Institut" nezakonito dobili licence za rad. Rješenja o licencama je potpisala tada ministarka Bratić. O licencama za vjerske škole napisano je više članaka i javnost je mogla uvjeriti o smišljenom i organizovanom postupku apostolske Vlade i Mitropolije da se privatne vjerske škole i privatni "Institut" finansiraju iz budžeta-javnim sredstvima. Tako je u budžetima za 2022. i 2023. škole bilo predviđeno po je 1.7 miliona eura, a "Institut" je u ove dvije godine dobio po 50.000 eura.
Dio ovog smišljenog projekta je i ovaj privatni "Institut" za srpsku kulturu iz Nikšiča čiji je osnivač i prvi direktor bio profesor Bogoslovije dr Budimir Aleksić kojeg je poslije izbora u Upravni odbor UCG na mjestu direktora zamijenio paroh SPC Marojević. Kada je prof. dr Budimir Aleksić iz Upravnog odbora UCG prešao u Skupštinu, paroh SPC Marojević je dislociran u Upravni odbor UCG. Poslije reakcija javnosti paroh se vratio u "Institut".
"Institut" je uspio kao "naučna" ustanova (ima licencu i u spisku je licenciranih naučnih ustanova) da predloži prof. dr Radmila Marojevića za kandidata za vanrednog člana CANU (nije prošao prvi krug glasanja na Odjeljenju CANU). Ovaj prof. dr Radmilo Marojević je ostao u pamćenju kao Šešeljev dekan Filološkog fakulteta u Beogradu i ušesnik u skandalu. na međunarodnom skupu o crnogorskom jeziku u CANU 2007. godine.
Potvrda da je privatni "Institut" osmišljen sa osobama bliskim SPC je izjava prof. dr Budimira Aleksića 2021. godine: "Profesor dr Budimir Aleksić, direktor Instituta za srpsku kulturu iz Nikšića kaže u razgovoru, za „Novosti", da se podrška očekivala tim pre što je predsednik Vlade Zdravko Krivokapić jedan od osnivača i utemeljivača Instituta i pokretača inicijative za njeno osnivanje."
Privatni "Institut" za srpsku kulturu iz Nikšića dobija novac iz budžetske rezerve već drugi put. Prvi put je dobio 2022. godine (15. sjednica Vlade): "U skladu sa Zaključcima Skupštine Crne Gore, povodom donošenja Zakona o budžetu za 2022. godinu, Vlada je opredijelila po 50.000 eura Naučnoj ustanovi Institut za srpsku kulturu i Udruženju književnika Crne Gore, za realizaciju planiranih programskih aktivnosti." i sada drugi put.
A sada malo o licenci. Kopije dokumenata na osnovu kojih je izdata licenca dobio sam od Ministarstva nauke na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama.
Od dokumenata koji su bili potrebni da dobijanje licence privatnoj ustanovi za obavljanje naučno istraživačke djelatnosti osvrnuću se na dva dokumenta koji pokazuju da je licenca nezakonita. Prvi je o radnom prostoru.
Osnivači su trebali da dostave da imaju prostor za rad institucije: dokaz o vlasništvu poslovnog prostora ili ugovor o zakupu prostora na vrijeme od 3 godine. Dostavili su ugovor o zakupu prostora sa "Srpskom kućom", bulevar Stanka Dragojevića bb, Podgorica. "Predmet ugovora je poslovni prostor koji se nalazi u bulevaru Stanka Dragojevića bb u Podogorici, upisan u List nepokretnosti br. 4900, KO Podgorica ukupne površine kancelarijskog prostora u suterenu od 45 m2....". Ugovor je potpisan 27. 01. 2021. godine.
U Rješenju Poreske uprave u Centralni registar privrednih subjekata upisana je adresa službenog poslovanja i adresa za prijem službene pošte "Instituta" bulevar 13. jul 21/3, Nikšić. Registracija je datirana 15. 02. 2016. godine (registarski broj 80026505). Ovi podaci i danas su neizmijenjeni u Centralnom registru privrdnih subjekata.
Dakle, "Institut" je zakupio prostor za rad u suterenu Srpske kuće u Podgorici a registovan je i radi u Nikšiću.
Sljedeći od dokumenata su ugovori o radu najmanje tri zaposlena na neodređeno vrijeme i to za: 1 doktora nauka, 1 magistra nauka i 1 magistranta. "Institut" je dostavio dokumenta za:
1. Izvršnog direktora Marojević Nikolu (doktor nauka), ugovor na rad na neodređeno vrijeme zaključen 2016. potpisao ga Budimir Alkesić. 2. Popović Ljubomira (magistar istorije). Ugovor o radu na neodređeno vrijeme poptpisao dr Nikola Marojević 28. 05. 2021. godine i Sanju Žugić (diplomirani ekonomista). Ugovor o radu na neodređeno vrijeme poptpisao dr Nikola Marojević 28. 05. 2021. godine. U ugovoru za Žugić nije navedeno da je magistrant.
Na moj zahtjev na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama Uprava prihoda i carina je odgovorila da: "Naime, fizičko lice Ljubomir Popović nije pronađeno u evidencijama Uprave prihoda i carina kao zaposleno lice u naučnoj ustanovi "Institut za srpsku kulturu" Nikšić."
Ovo pokazuje da privatni "Institut" nije imao tri zaposlena lica na neodređeno vrijeme kako je predviđeno pravilima o licenciranju kada mu je izdato rješenje o licenci.
Na kraju neko mora da odgovori kako je privatni institut nezakonito dobio licencu, kako sa nezakonitom licencom dobija novac iz budžeta i zašto je "Institut" za srpsku kulturu zaslužio budžetska sredstva kao pomoć a ne za realizaciju nekog projekta kojeg je dobio na tenderu? Po čemu je "Institut" za srpsku kulturu poseban za Skupštinu Crne Gore i kakve ona ima veze da predlaže njegovo finansiranje.
nivo
Leposavić i Nikšić imaju ove Institute za srpsku kulturu. To mi se dopada, Nikšić i Leposavić, isti nivo!!!
zaustavite teror
Stop fašizmu