Za Antenu M piše: Zoja Bojanić Lalović
Stanje u društvu odražava se na svaki segment života, a naročito na obrazovanje, gdje je i najosjetljivija populacija. Sada imamo ambijent u kojem je sve dozvoljeno i niko se više ne osjeća sigurno. Posebno brine kada su odrasli, odnosno roditelji, kao što je bio danas slučaj, nasilni prema djeci i mladima.
Očigledno da nema više povjerenja među onima čija je saradnja najvažnija u kreiranju sigurnog školskog ambijenta. To neminovno dovodi do ovakvog stanja. Netolerancija, loša komunikacija i isključivosti postali su paradigma društva u kojem živimo, koja se preslikala i na odnose u obrazovnim ustanovama.
Pitanju vršnjačkog nasilja mora se ozbiljnije pristupiti, njime se moraju baviti i ustanove i roditelji, ali prema ovom pitanju ozbiljan odnos mora imati cjelokupno društvo. Zato je ovom nespokoju danas dodatno doprinijela izjava da je za nasilje kriv bivši režim ili ona da je vršnjačko nasilje u nedostatku kriminalnih obračuna postalo mnogo interesantnije medijima. Ovo bi se tretiralo kao ravnodušnost prema onom što se iz dana u dan dešava, koja je, po mišljenju struke, teža od nasilja.
Škole imaju dovoljno pedagoških kapaciteta da preventivno djeluju, a institucije sistema i znanja i volje da pomognu, radilo se na programima i zato ovo pitanje trazi ozbiljnost, a ne populistički i površan odnos.
Tivat
Tako je.