Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Ruska Federacija vodi svjetski informacijski rat protiv čitavog sistema savremene demokratije, poštovanja drugih nacija i naroda kao i zaštite osnovnih ljudskih prava.
Toga svega već je nestalo u samoj RF u vrijeme Vladimira Putina na vlasti koji krenuo putem stvaranja lične diktature i širenja ideologije rusizma kao novokomponovanog ruskog fašizma.
Kako Kremlj mrzi da uvažava ljudske slobode onda je objavio sveti rat Zapadu smatrajući ga trulim i potrebnim samo za popravku ili uništenje.
Prvi se teoretski počeo boriti sa zapadnim svijetom ruski akademik Ševirjov koji je 1841 g. objavio članak „Pogled Rusa na obrazovanje Evrope“.
Tamo je on ideološki započeo duhovni rat sa zapadnim sistemom vrijednosti i razvojem evropskog obrazovanja.
Nije do kraja jasno zašto je evropska civilizacija tako smetala ruskom kritičaru ali on je počeo širiti svoje misli u sredini ruskog društva, posebno kod takozvanih slavenofila, ciljajući da privlači na svoju stranu i političku vrhušku Ruskog carstva.
Imao je tada neke svoje sljedbenike, a ideje mržnje prema zapadnoj civilizacijskoj kulturi bile su revitalizovane u doba Putina koji je tražio ideološki oslonac u borbi sa zemljama NATO i EU, koje je smatrao u percepciji kao zemlje neprijateljskog tabora.
Makar politički i ekonomski Kremlj je pokušavao zapadni svijet da podčini svom uticaju, prije svega preko prodaje ruskih gasa, nafte i ugljena u prvoj liniji i zlata, dijamanta i poljoprivrednih proizvoda u drugoj.
Sam Ševirjov koji je izmislio ideju borbe sa zapadom na kraju svog života ipak se preselio u Pariz gdje je i skončao svoj život.
Sadašnji ideolozi Moskve produžili su pokret borbe sa zapadnom civilizacijom koja čak tačno i ne zna zašto u Rusiji tako snažno mrze njene vrijednosti, ali ovi propagandisti uvijek imaju vile negdje pored obale Kana u Francuskoj ili jezera Komo u Italiji.
Najveći ruski propagandisti imaju svoje masne račune u zapadnim bankama, njihova djeca studiraju na najboljim univerzitetima SAD i Velike Britanije.
Recimo kćer Vladimira Putina dugo je živjela u Nizozemskoj, a kćer Sergeja Lavrova i sada živi u SAD.
Ali obojica glume ogromnu ljubav prema svemu domaćem ruskom ili takozvanom slavenskom, makar se Putin vidi kao čisti potomak domicilnih finsko-ugarskih plemena Rusije, a Lavrov je sin Jermenaca sa glavnog gruzijskog grada Tbilisi.
O važnosti i duhovnoj snazi ruske duše često govori Moskovski patrijarh Kiril, koji nije Rus, a porijeklom je isto iz domicilnog u Rusiji finsko-ugarskog naroda Jerzja.
Prije njega veliki ruski patriota Moskovski patrijarh Aleksij II bio je njemačkog porijekla iz Estonije.
Najbolje histerični kremaljski propagandista Vladimir Solovjov svakodnevno kritikuje zapadnu kulturu.
On je gotovo bio poludio kad je bila nacionalizirana njegova vila u jednoj zapadnoj zemlji.
Njegov sin Danilo u toku krvavog rata u Ukrajini radi kao model u Velikoj Britaniji.
Makar tata često proziva javnost da oduzme u Rusiji sva prava homoseksualaca, kao pravih sluga sotone, a njegov sin često je viđen u londonskim klubovima sa takvom karakteristikom.
Naravno da nema ni riječi da sin Solovjova bude mobilizovan u vojsku.
Sve priče kremaljskog propagandiste o neophodnosti visoke mobilizacije ruske omladine u armiju za rat u Ukrajini samo se tiču siromašnih porodica koje smatraju da je nekakva mogućnost finansijskog opstanka ako njihov sin ode u vojsku i ako sklope nekakav ugovor za dobijanje plate za ratovanje u teškim uslovima.
Čini se da je ruska TV publika umorna od retorike koja joj se svakodnevno prezentuje o ratu u Ukrajini, sudeći po gledanosti nekih od popularnih informativnih emisija u zemlji.
Dva porasta gledanosti za ruske TV emisije dogodila su se tokom onoga što se tamo naziva "specijalna vojna operacija" — kada je Rusija započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. i nakon što je Vladimir Putin najavio mobilizaciju u septembru.
Prošlog ljeta i tokom proteklih nekoliko mjeseci došlo je do pada gledanosti. Ljudi su prilično umorni od propagande, a poruke Kremlja na TV-u manje su popularne.
Relativno malopoznati izvan Moskve prije invazije Rusije na Ukrajinu, propagandisti Kremlja stekli su slavu zahvaljujući snimcima svojih žestokih napada na društvenim mrežama.
Svake večeri na kanalu Rusija1 Vladimir Solovjov prikazuje rat kao "sveti", a Olga Skabejeva, voditeljka emisije "60 minuta" sa suprugom Jevgenijem Popovom, redovno govori o ratu u Ukrajini kao sukobu civilizacija između Rusije i Zapada.
Solovjov i Skabejeva, Zloglasni kremaljski propagandisti, koji prikazuju rat u Ukrajini i ubistva njenih građana kao dobro za ruski narod u budućnost Ruske Federacije.
Takvog nečeg čak nije bilo ni na sovjetskoj televiziji tokom hladnog rata SSSR sa Zapadom.
Revitalizovao je ideje Ševirjova od kojih se autor sam na kraju nekako ogradio, Staljin koji je tražio za boljševike ideološki oslonac u borbi crvene Moskve sa ostalim demokratskim svijetom.
Veliki poštovalac Staljina Vladimir Putin isto nije mogao neprimijetiti korist za Kremlj u popularizaciji ideja trulog Zapada.
On je sve činio da prikaže svojem narodu kako je zdrava Rusija i kako je bolestan Zapad.
Od 1841. godine Zapad nije puno postao truliji nego što je bio ranije, pri tome Moskva za ovo vrijeme isto nije postala puno zdravija.
Sve ovo skorije je nekakva fikcija, kad je Kremlj željan demonstrirati nekakvu svoju duhovnu nadmoć koju u stvari nema.
Sva postignuća ruske kulture bila su postignuta samo u tijesnoj komunikaciji sa Zapadom. A politički i kulturološki orijentir na Istok donio je Moskvi despotizam, diktaturu i formiranje opasne ideologije rusizma kao suvremenog ruskog fašizma.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR