Za Antenu M piše: Boban Batrićević
Dosadnu neđeljnu političku utakmicu koja je ličila na derbi začelja druge CFL razdrmao je aktuelni predśednik Crne Gore Jakov Milatović svojom skandaloznom izjavom za austrijski Der Standard. Po već ustaljenom receptu mlađani je oksfordovac (bez ijednoga naučnog rada, valja pomenuti) salidžao demagoške oblande o svojoj prozapadnosti i posvećenosti demokratizaciji.
No, između kora, Jakov je na pomen Srbije i odnosa sa Srbijom filovao nešto direktnije. Dakle, predśednik kaže da je 60% građana Crne Gore za Otvoreni Balkan, inicijativu koju fanatično gura Beograd, a da je Crnoj Gori najbliža Srbija; veli i da imamo istu crkvu, jezik te iskustvo života u zajedničkoj državi, isto kao Njemci i Austrijanci. Prośečni čitalac austrijske štampe sigurno ne zna ništa o Otvorenome Balkanu, a vjerovatno je lijen i da gugla o čemu se radi.
Tako će teško i pomisliti da jedan mladi predśednik neke balkanske jal' Makedonije jal' Montenegra, još s Oksforda, navodi podatke s nepostojećega istraživanja. Jer kako je ovdašnjoj javnosti poznato, o procentima i podršci OB-u još ne postoji istraživanje javnoga mnjenja. Đetić je vjerovatno pomislio egomanijakalno, kao što to počesto čini - piskutavo "JA sam za OB, mene je glasalo 60% građana" on učitava kao - ako sam JA za OB onda je 60% građana za OB.
No, takav stav i nije toliko blamaža za austrijsku javnost, koliko njegov pokušaj da svojim srbofilstvom odigra na kartu njemačke emocije kod Austrijanaca. Žalosno je koliko je nepoznavanje predśednik pokazao. Iskustvo zajedničkoga života Njemačke i Austrije uopšte se u memoriji austrijske nacije ne percipira kao nešto uzvišeno, kako tome u crnogorsko-srpskim vezama pristupa Milatović.
Njemačko-austrijsko iskustvo bazirano je na okupaciji Austrije od strane Hitlera - Anšlusu iz 1938. godine. Za većinu današnjih Austrijanaca i Austrijanki to uopšte ne predstavlja neko "zlatno doba istorije" već nacionalnu traumu, prećutano saučesništvo u Drugome svjetskome ratu i konstantno preispitivanje.
Nakon 1945. Austrija se trudila sebe predstaviti Hitlerovom žrtvom te su povedene brojne rasprave o identitetu koje su trajale decenijama. Rezultat tih debata očituje se u tome da je procenat "svegermana" veoma mali i da se austrijska nacija izgradila na gajenju individualiteta u odnosu na Njemce, a da je kultura śećanja mnogo više usmjerena na habzburško no na njemačko nasljeđe. Elem, kako bi to Jakov znao kad smo viđeli da ima problema i s crnogorskom istorijom.
Njegovo viđenje njemačko-austrijskoga iskustva zbilja naliči rijetkim Austrijancima koji su nakon 1945. godine i dalje promovisali austrijsko njemstvo i gledište da su u pitanju Njemci a ne zasebna nacija. Jedan od takvih bio je istoričar Hajnrih fon Srbik, čija je koncepcija odbačena.
Ali je Srbikova interpretacija prošlosti veoma slična Jakovljevoj vizuri srpsko-crnogorskih odnosa. Zato će nadajmo se doživjeti i sličnu sudbinu. Nama ostaje da žalimo što smo za predśednika dobili neobrazovanoga fakina koji mešetarskim gafovima koji mu prolaze među crnogorskom prostotom misli da može zadiviti Evropu.
P. S. Predśedniče, postoji li Austrijska katolička crkva? Ili je samo katolička? A u Njemačkoj?
Nermina
@Life Žalosno je da Crna Gora nema nikoga ko bi mogao zamijeniti Gospodina Mila Djukanovića.A toliko je obrazovanih i sakrivenih po Srbiji iliti u nekim svojim rupama iz kojih ne izlaze.
cetinje
@LiberalKotor Mene se cini da je u pitanju zensko/Liberalka,dakle nemas razloga da se jedis.
cetinje
Bravo Bobane,poslije svega izrecenog od strane mladog mulca Milatovica da se "zakljuciti" nema te kazme/krampe koja moze doci do mozga ovog "izgubljenog u svemiru"e blago domu s njim,ma i nama,grijeha Bozijeg.