Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Ruska agresija na Ukrajinu egzistencijalna je prijetnja liberalnom svjetskom poretku. Uz rat sa Ukrajinom, Putinov glavni zadatak je da proširi granicu dozvoljenog. zato je neophodno da Putin doživi "strateški neuspjeh". Rusija ima snažan resursni potencijal, koji trenutno koristi za jačanje svoje vojske, njen vojno-industrijski kompleks radi 24 sata dnevno. Ako Putin ne stane u Ukrajini, on će napasti Evropu.
Rusija koristi sve raspoložive ekonomske i industrijske resurse za nastavak rata. Ruska vojska će se skoro udvostručiti do 2026. godine na 1,5 miliona vojnika, a ove godine biće stvorena dva nova vojna okruga u blizini baltičkih država i Finske. To je direktan pokazatelj neizbježnog rata sa Evropom. Rusija je godinama pokušavala da spriječi ulazak Ukrajine u NATO kako bi ostavila mostobran za ofanzivu na Evropu. Neuspjeh da se Ukrajini obezbijedi akcioni plan za članstvo u NATO-u postao je "geopolitički rubikon" za Putina, koji je, uvjeren u slabost Zapada, pokrenuo globalnu konfrontaciju. Tri mjeseca nakon odbijanja Njemačke da odobri MAP Ukrajini, Putin je pokrenuo rat protiv Gruzije okupacijom dijela njene teritorije, 2014. anektirao je ukrajinski Krim i započeo neprijavljenu agresiju na istočnu Ukrajinu, a 2022. pribjegao je invaziji u punom obimu.
Nakon početka sveobuhvatne ruske agresije na Ukrajinu, Alijansa je proglasila povratak svojim primarnim zadacima kao vojno-politički blok, a u vezi sa novom strateškom vizijom Alijanse, donesena je odluka da se pristup NATO-a "iz temelja promijeni" na odbranu i odvraćanje od kraja Hladnog rata kako bi se odgovorilo na novu sigurnosnu realnost. Skoro 16 mjeseci Ukrajina brani svoj suverenitet od Rusije koja je započela agresorski rat.
Oružane snage Ukrajine (OSU) dokazale su da su sposobne da ovladaju najsavremenijim zapadnim oružjem u kratkom vremenskom periodu i postale su jedna od najiskusnijih armija u Evropi. One su u stanju da ojačaju NATO i neutrališu rusku prijetnju. OSU je najjača vojska u Evropi. Članstvo Ukrajine u NATO-u je mnogo korisnije za Alijansu od njenog odsustva. Ukrajina ne može ostati tampon zona, jer to ni na koji način neće spriječiti ponavljanje potpune ruske invazije. Ukrajina ispunjava sve kriterijume neophodne za prijem u NATO. Potrebna je samo politička volja Brisela, koja će Evropi vratiti istorijsko dostojanstvo i ojačati Alijansu sa najjačom vojskom u Evropi.
Integracija Ukrajine u NATO jedini je način da se spriječi druga faza rata punih razmjera, koji će biti mnogo krvaviji od sadašnjeg. Putin nikada neće odustati od ideje da okupira Ukrajinu, to je postalo njegov glavni vanjskopolitički cilj. Ruska prijetnja može se zaustaviti samo silom. Uprkos pokušajima Rusije da podijeli Evropu, invazija na Ukrajinu ujedinila je evropski kontinent. Upravo je ruska agresija uvjerila do tada neutralne zemlje - Švedsku i Finsku da uđu u NATO. Vojni savez je danas jači nego ikad. Članstvom Ukrajine u NATO-u Alijansa će dobiti najiskusniju vojsku u Evropi, koja ima praktično iskustvo punog rata sa jednom od najjačih vojski na svijetu.
Od potpune ruske invazije, Ukrajina je pokazala da je ukrajinska vojska na mnogo načina postigla, pa čak i premašila standarde NATO-a. Unatoč činjenici da su ruske snage često bile nadmoćnije u naoružanju i brojnosti, Ukrajinci su se pokazali vještijim i motivisanijim. Oružane snage bitće ključni faktor u sprječavanju širenja ruske prijetnje Evropi. Prava slabost Rusije dokazuje da neće posegnuti za agresijom punog razmjera na Evropu ako istočno krilo NATO-a ojača Ukrajina. Ukoliko Ukrajina ne postane članica NATO-a, Rusija će imati mnogo prilika da ponovi ofanzivu punog razmjera, koja će se završiti u Evropi, gdje će ruska vojska biti zaustavljena samo silom.
Rusija postoji samo kada vodi agresorske ratove. To je ključna opasnost za zapadne zemlje koje nemaju iskustva u borbenim dejstvima sa takvim neprijateljem kao što je Ruska Federacija. Prijem Ukrajine u NATO stvoriće jak sigurnosni pojas na istočnom krilu Evrope koji Moskva više nikada neće prekršiti. Pod takvim uslovima, Rusija se neće usuditi da se suprotstavi Alijansi. Upravo je ruska agresija postala prekretnica za samosvijest Ukrajinaca kao Evropljana koji traže punopravno članstvo Ukrajine u EU i NATO-u. U stvari, Ukrajina je već spremna za članstvo u NATO-u, ostaje da se pravno uspostavi. Rusija je teroristička država koja vodi rat protiv civilnog stanovništva Ukrajine.
Zapad još ima šansu da zaustavi Putina. Ključ za to je prijem Ukrajine u NATO i kvalitativna modernizacija njene vojske. To je mnogo jeftinije od borbe protiv nuklearne sile na ulicama evropskih gradova. Odluke samita NATO-a u Vilnjusu trebalo bi da pošalju snažan signal Kremlju o pogrešnosti njegovih proračuna i nepostojanju šanse da se Ukrajina vrati u sferu uticaja Ruske Federacije. Gubitak istorijske prilike za ulazak u NATO bio bi zločin protiv miliona Ukrajinaca koji se sada aktivno bore za vlastitu nezavisnost od Rusije.
Ulazak Ukrajine u NATO nije samo garancija sigurnosti zemlje, već i efikasan način očuvanja nezavisnosti i jedinstva Evrope. Ako Ukrajina ne dobije strateške signale od NATO-a tokom samita u Vilnjusu, to će imati ozbiljne negativne posljedice po dugoročnu sigurnosnu arhitekturu na evropskom kontinentu. Ovo će biti jasan pokazatelj da Putin ima pravo veta na širenje NATO-a. Ulazak Ukrajine u NATO može ubrzati povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine i vratiti mir na evropski kontinent. Neophodno je odmaknuti se od filozofije "posebnog partnerstva" ili "duboke saradnje", koja je već iscrpljena u novim istorijskim okvirima današnjice. Ovu formulu odnosa treba promijeniti u odnose čiji će glavni cilj biti sticanje članstva Ukrajine u NATO-u, uzimajući u obzir njen dovoljan vojni, ljudski i tehnološki potencijal.
Prije početka sveobuhvatne invazije, Ukrajina je već imala dobar nivo međusobne kompatibilnosti sa NATO-om. Početkom isporuka zapadnog naoružanja nakon 24. februara 2022. Ukrajina je započela tranziciju na NATO logističke standarde. Sada ukrajinska vojska ne samo da dobija oružje zapadnog tipa, već i zna kako da njime savršeno upravlja. Odluka NATO-a mogla bi potaknuti dio političke i vojne elite Kremlja da potraže načine za okončanje ovog katastrofalnog rata za Rusiju. Uostalom, alternativa je nastavak konfrontacije Rusije sa ujedinjenim Zapadom oko budućnosti Ukrajine značiće dalju izolaciju i konačnu katastrofu same Rusije. Da Ukrajina nije pružila otpor na početku sveopšteg rata sa Rusijom, reputacija i uticaj NATO-a pali bi na najniži nivo u istoriji.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR