Piše: Oleksandr Levčenko
Ukrajinski zvaničnici i obavještajne službe upozoravaju da se Rusija možda sprema da digne u vazduh nuklearnu elektranu Zaporožja, što bi dovelo do radioaktivne ekološke katastrofe planetarnog karaktera. Nakon uništenja brane Kahovka prošlog mjeseca, nije isključeno da Kremlj planira da izazove eksploziju u nuklearnoj elektrani Zaporožje — najvećoj u Evropi, koja se nalazi u ruskom okupiranom gradu Energodar.
Rusi su zauzeli NE Zaporožje krajem februara 2022. Od tada je tamo stalno stacionirano ljudstvo i vojna oprema koju osvajači drže u mašinskim radionicama i s vremena na vrijeme dovode na položaje za granatiranje na području Nikopoljskog okruga Dnjepropetrovske oblasti koji se nalazi na drugoj strani rijeke Dnjepar.
Na stanici radi posmatračka misija IAEA, koja mora osigurati da se NE ne koristi kao vojna baza, da se stanica ne napada ili puca, te da se ne prekidaju vanjski izvori električne energije. Međutim, zamračenja u NE se dešavaju stalno. Od prošle godine okupatori su počeli da donose eksploziv. U maju 2023. godine saznalo se da su Rusi postavili eksploziv u turbinski dio četvrte elektrane Zaporožja.
Takođe, okupatori su gotovo potpuno uništili sistem pripravnosti i reagovanja na vanredne situacije u nuklearnoj elektrani.
Generalni direktor IAEA Grossi 22. juna ove godine nakon obilaska elektrane rekao da je situacija tamo krajnje nestabilna. Istog dana, predsjednik Ukrajine je rekao da su obavještajne službe dobile informaciju da Rusija razmatra scenario terorističkog akta koji bi prouzrokovao ispuštanje radijacije.
"Rusija mora jasno shvatiti: svijet vidi koje scenarije spremaju teroristi i svijet je spreman da reaguje", rekao je predsjednik Volodimir Zelenski u svom obraćanju naciji. Radijacija je prijetnja svima u svijetu, a nuklearna elektrana mora biti u potpunosti zaštićena od bilo kakvih incidenata. Šef ukrajinske države je naglasio da „sada iz naših obavještajnih podataka imamo informacije da je ruska vojska na krov nekoliko energetskih objekata Zaporoške nuklearne elektrane postavila predmete slične eksplozivu. Možda da simulira napad na stanicu. Možda imaju drugi scenario. Ali u svakom slučaju, svijet vidi - i ne može a da ne vidi! - da je jedini izvor opasnosti za Zaporošku nuklearnu elektranu sama Rusija. I niko drugi".
Nažalost, nije bilo pravovremenog i masovnog odgovora na teroristički napad na hidroelektranu Kahovka. A to može ohrabriti Kremlj da čini novo zlo. Spriječiti ga od odgovornosti je zadatak svih država svijeta i niko ne može biti izostavljen, jer zračenje nikoga ne izostavlja.
Rizici su naglo porasli nakon uništenja brane Kahovka koja se nalazi nizvodno. Rušenje Kahovske brane 6. juna ove godine izazvalo je katastrofalnu poplavu, ali i ugrozilo snabdijevanje vodom potrebnom za hlađenje reaktora elektrane i istrošenog goriva.
Predsjednik Ukrajine je još u oktobru prošle godine predvidio da će Rusija pokušati da sruši branu u Kahovki, a sada upozorava da su ruske snage minirale nuklearnu elektranu Zaporožje. Šef ukrajinske vojne obavještajne agencije je naveo da je ruska strana postavila eksploziv u blizini četiri od šest reaktora i detonirala bazen za hlađenje koji se koristio za dovod vode za hlađenje reaktora i istrošenog goriva. Osim toga, hitno su evakuisana tri ruska nadzornika, a ukrajinski zaposleni, koji su potpisali da će raditi za ruski državni nuklearni energetski konglomerat, morali su da odu do 5. jula ove godine. Istovremeno, ostatku osoblja je rečeno da "treba okriviti Ukrajinu u slučaju bilo kakvih vanrednih situacija".
Ministarstvo unutrašnjih poslova Ukrajine održalo je vježbe na svim nivoima vlasti za suočavanje sa mogućom nuklearnom katastrofom. To uključuje planiranje evakuacije unutar određenog radijusa elektrane, zatvaranje puteva i stvaranje kontrolnih punktova za provjeru izloženosti ljudi radijaciji. Zvaničnici su apelovali na stanovnike koji ne mogu da se evakuišu na vrijeme da se sklone na sigurno mjesto, paze da isključe ventilaciju i klima-uređaje, da zalijepe prozore navlaženom krpom i selotejpom, a kada su vani da nose maske koje mogu filtrirati radioaktivnu prašinu i druge čestice u zraku.
Nakon rušenja Kahovske brane od strane ruske strane nivo vode u jezeru koji hladi elektranu je oko 16 metara, što je samo četiri metra iznad minimalnog nivoa potrebnog za hlađenje elektrane. Zbog toga je direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju izvršio hitnu inspekciju nuklearne elektrane.
3. jula ove godine NE Zaporožje je ponovo priključena na jedini raspoloživi rezervni dalekovod nakon četiri mjeseca od gubitka, ali situacija s napajanjem na lokaciji ostaje izuzetno osjetljiva tokom rata i nije održiva, rekao je generalni direktor IAEA Rafael Grossi. Rekao je da je 4. jula ove godine elektrana izgubila kontakt sa svojim glavnim vanjskim dalekovodom.
Istovremeno, savjetnik predsjednika Rosenergoatoma Renat Karchaa najavio je mogući teroristički napad na NE Zaporožje. On je naveo da će Ukrajina navodno "napasti elektranu u noći 5. jula visokopreciznim oružjem i dronovima". Ruski masovni mediji i Telegram kanali takođe šire ovu dezinformaciju. Ukrajina je sve to kategorički negirala.
Postavlja se pitanje šta bi se moglo dogoditi? Malo je vjerovatno da će to biti nešto poput Černobila, koji je eksplodirao dok je reaktor bio u aktivnom pogonu. Najvjerovatniji najgori scenario mogao bi biti nešto poput katastrofe u Fukušimi 2011. godine, kada se nakon snažnog potresa i cunamija otopilo gorivo u tri od četiri reaktora japanske nuklearne elektrane. U vazduhu visi i pitanje da li je Rusija spremna na provokaciju gotovo planetarne dimenzije.
Ruska Federacija je dobila jasne signale ne samo od Ukrajine, već i od drugih zemalja o nedopustivosti upotrebe nuklearnog elementa u sukobu. Sada će teroristima biti teže da ostvare svoj plan. Ali ludilo terorističke zemlje Ruske Federacije ne poznaje granice. Ne može biti iluzija o tome šta Rusi mogu učiniti nakon onoga što su već učinili Ukrajini tokom rata. Svi moraju biti spremni na sve, drugog izlaza jednostavno nema.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR