12 °

max 13 ° / min 9 °

Utorak

19.11.

13° / 9°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

13° / 7°

Petak

22.11.

14° / 7°

Subota

23.11.

8° / 2°

Nedjelja

24.11.

9° / 2°

Ponedjeljak

25.11.

13° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rusija pokušava da glad učini oružjem za masovna ubistva

Izvor: EPA/EFE

Stav

Comments 0

Rusija pokušava da glad učini oružjem za masovna ubistva

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

U noći 17. jula o.g. bile su "urušene strukture" mosta preko Kerčkog moreuza. Pravi razlozi za još jedan incident na Krimskom mostu još nijesu u potpunosti poznati. Zvanična objašnjenja okupacione uprave i rukovodstva agresorske države nisu vrijedna ikakvog povjerenja.

Ono što se pouzdano zna da je most preko Kerčkog moreuza nelegalno izgrađena građevinska konstrukcija koja nije prošla ni ekološku, ni transportnu međunarodnu ekspertizu, pa je stoga podložna demontaži. Ulazak na privremeno okupirano poluostrvo Krim preko ovog objekta je zakonski ilegalan. Od početka izgradnje mosta, postojala je ozbiljna zabrinutost za kvalitet i sigurnost njegove izgradnje. Sada je jasno da je most preko Kerčkog moreuza hronično oštećen objekat koji je opasan za upotrebu.

Kako se pokazalo, Rusija nije u stanju da osigura sigurnost kretanja i boravka na privremeno okupiranom Krimu. Stoga se do trenutka oslobađanja Krima od strane Oružanih snaga Ukrajine nerezidentima, odnosno onim osobama koje tamo ne žive stalno, savjetuje da se suzdrže od posjeta poluostrvu. Kremlj pokušava da iskoristi incident na mostu preko Kerčkog moreuza za nove neizgovorene optužbe i gestove u cilju eskalacije i kršenja međunarodnih sporazuma.

Kerčki most je vojni objekat i legitimni vojni cilj koji obezbjeđuje logistiku za ruske osvajače na jugu Ukrajine. Kerčki most izgrađen je na privremeno okupiranoj teritoriji Ukrajine (Krim, ostrvo Kosa Tuzla, akvatorij Kerč-Jenikalskog kanala Kerčkog moreuza). Napadi na njega se ne smatraju vojnim akcijama na teritoriji Ruske Federacije. Istovremeno, ne smijemo zaboraviti da sama Rusija sistematski napada objekte transportne infrastrukture Ukrajine uprkos njihovoj civilnoj namjeni. Istovremeno, prava eskalacija situacije, ratni zločin i ekološki genocid bila je ruska detonacija brane Kahovske HE, što je dovelo do katastrofalnih humanitarnih i ekoloških posljedica planetarnih razmjera.

Naredni rok važenja "sporazuma o žitu" istekao je upravo pomenutog 17. jula ove godine. Ukrajina je otvorena za nastavak "sporazuma o žitu", kojim se rješavaju globalni problemi sigurnosti hrane u svijetu. Povlačenje Ruske Federacije iz "sporazuma o žitu" koji je najavio Kremlj znači zanemarivanje interesa mnogih zemalja, posebno Afrike i Azije, koje očekuju da će dobiti potrebnu hranu po pristupačnim cijenama. Moskva traži razloge za podizanje stope u ucjeni narušavanjem "inicijative za žito". Incident na Kerčkom mostu postao je razlog za to za Moskvu. Istovremeno, sama Rusija ugrožava sigurnost "žitnog koridora" napadom na lučku infrastrukturu Odese i Zmijskog ostrva.

U vezi s povlačenjem Rusije iz sporazuma, Ukrajina se, zajedno sa svojim partnerima, priprema za implementaciju alternativnih opcija i puteva izvoza hrane. Kremlj je 17. jula objavio da se povlači iz "sporazuma o žitu" i na taj način Putinova Rusija pokušava da glad učini svojim oružjem masovnog ubistva na međunarodnoj sceni. Na isti način, staljinistički SSSR napravio je hroničnu pothranjenost svojim oružjem za masovno uništenje stanovništva Ukrajine 1932.-1933, kada je nepodnošljiva glad došla u regione Ukrajine bogate žitom, koja je odnijela živote 7 miliona Ukrajinaca.

Kremlj svojom izjavom je u nezgodnu poziciju doveo turskog predsjednika Erdogana, koji je nedavno javno uvjeravao da se s Putinom dogovorio da produži "sporazum o žitu". Rusija je stvorila stvarnu prijetnju glađu u Africi bukvalno 10 dana prije najavljenog početka samita "Rusija-Afrika" u Sankt Peterburgu. Ovo je još jedan šamar afričkim liderima, nakon raketnog napada na Kijev tokom njihove posjete na najvišem nivou 16. juna ove godine. Najbolji odgovor s njihove strane na ucjenu Moskve bilo bi odbijanje putovanja u Rusku Federaciju.

Treba uzeti u obzir da je Ukrajina sklopila sporazum o isporuci vlastitih žitnih rezervi na međunarodna tržišta ne s Moskvom, već s Turskom i UN-om, stoga ne odustaje od zaključenog „sporazuma o žitu“ i računa na međunarodnu podršku za nastavak pomorskog koridora kroz Crno more čak i bez učešća Ruske Federacije. Pozivi ruske propagande na hitne napade na ukrajinsku lučku infrastrukturu neće uplašiti Ukrajinu, a moguće terorističke provokacije će dobiti odgovarajući vojni i politički odgovor. Ruska brutalna bombardovanja lučke infrastrukture u Odesi i skladišta žitarica u Mikolajevu samo svjedoče o cinizmu politike Moskve, koja je potpuno ravnodušna prema sudbini miliona ljudi u Aziji i Africi koji pate od neuhranjenosti, a ukrajinsko žito je bilo barem nešto za izlaz da se spriječi smrt mnogih od gladi za koju nisu krivi siromašni ljudi. Ukrajina, UN i Turska čine sve što je moguće da zemljama kojima je hitno potrebna hrana obezbijede ukrajinsko žito i proizvode.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR