7 °

max 12 ° / min 7 °

Utorak

19.11.

12° / 7°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

13° / 7°

Petak

22.11.

14° / 7°

Subota

23.11.

8° / 1°

Nedjelja

24.11.

10° / 2°

Ponedjeljak

25.11.

13° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Rusija krši međunarodnu slobodu plovidbe: Turska upozorila Moskvu da ne zadire u njenu imovinu

Izvor: EPA

Stav

Comments 0

Rusija krši međunarodnu slobodu plovidbe: Turska upozorila Moskvu da ne zadire u njenu imovinu

Autor: Antena M

  • Viber
Provokacije ruske flote u neposrednoj blizini teritorijalnih voda Turske postale su neprijateljski čin prema ovoj zemlji i NATO-u generalno. Ponašanje ruske flote prema civilnim plovilima može se smatrati piratstvom i zahtijeva rješenje koje uključuje međunarodnu koalicionu flotu. U vezi sa incidentom s brodom "Sukru Okan" u Crnom moru, Turska je upozorila Moskvu da izbjegava akcije koje dovode do eskalacije tenzija u regionu. Ovo su saopštili iz Direkcije za komunikacije turskog predsjednika.

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Vrijeme je da se stane na kraj ruskom piratstvu u Crnom moru. Povlačenje Rusije iz Sporazuma o žitu ne znači da ona ima pravo da blokira prolaz civilnim brodovima sa nevojnim teretom u ukrajinske luke. Radi se o kršenju slobode plovidbe koja je na snazi od pamtivijeka i koju su u dugoj istoriji poštovali svi članovi međunarodne zajednice, a da ne govorimo o međunarodnim konvencijama u modernom pomorskom pravu.

Agresivna Moskva je iz nekog razloga odlučila da može postaviti svoja pravila igre u međunarodnoj areni. Stoga je Kijev pozvao međunarodnu zajednicu da ubijedi Rusiju i podrži ideju o prolasku međunarodnih brodova u ukrajinske luke, koristeći isključivo teritorijalno more Turske, Bugarske, Rumunije, uzgred država članica NATO-a, i Ukrajine.

Međutim, 13. avgusta, u oblasti turskih teritorijalnih voda, patrolni brod "Vasily Bykov" Crnomorske flote Ruske Federacije pribjegao je nasilnoj provokaciji na štetu teretnog broda "Sukru Okan" pod zastavom Palaua i sa turskom posadom, koja je krenula ka ukrajinskoj luci Izmail u južnom toku Dunava. Svojim povlačenjem iz "Sporazuma o žitu", Rusija više nema pravo da zaustavlja brodove za ukrajinske luke. Nasilna provokacija Rusa protiv plovila "Sukru Okan" stvorila je fizičku opasnost za njegovu posadu i predstavljala je zadiranje u tuđu imovinu. Provokacije ruske flote u neposrednoj blizini teritorijalnih voda Turske postale su neprijateljski čin prema ovoj zemlji i NATO-u generalno. Ponašanje ruske flote prema civilnim plovilima može se smatrati piratstvom i zahtijeva rješenje koje uključuje međunarodnu koalicionu flotu.

U vezi sa incidentom s brodom "Sukru Okan" u Crnom moru, Turska je upozorila Moskvu da izbjegava akcije koje dovode do eskalacije tenzija u regionu. Ovo su saopštili iz Direkcije za komunikacije turskog predsjednika.

Direkcija je naglasila: "Izjave da su "ruski vojnici izvršili prepad na turski brod Sukru Okan, na šta turska vlada nije reagovala", sadrže manipulacije." Napominje se da je ruska strana "uredno upozorena da ne dozvoli da takvi pokušaji dovedu do eskalacije tenzija u Crnom moru". U saopštenju Direkcije takođe je navedeno da iako je vlasnik plovila "Sukru Okan" Turčin, plovilo nije bilo pod zastavom Turske. 13. avgusta ruska vojska otvorila je vatru upozorenja na teretni brod "Sukru Okan" pod zastavom Palaua, koji je išao prema ukrajinskoj luci Izmail. Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine osudilo je provokativne akcije Ruske Federacije.

16. avgusta ove godine kontejnerski brod "Joseph Schulte" prvi put je krenuo iz Odese za Bosfor kroz "privremeni pomorski koridor" koji je uspostavila Ukrajina. "Privremeni pomorski koridor" uspostavila je Ukrajina u dogovoru s Međunarodnom pomorskom organizacijom (IMO) kao alternativu "Sporazumu o žitu" iz kojeg se Ruska Federacija povukla. "Joseph Schulte" je isplovio tačno mjesec nakon posljednje isporuke broda u sklopu sporazuma sa Ruskom Federacijom i svjedoči da je "žitni koridor" moguć i bez Moskve. "Privremeni pomorski koridor" je postavljen u teritorijalnim vodama (zona od 12 milja) Ukrajine, Rumunije, Bugarske i Turske, koje su pod suverenitetom ovih država. Izlaskom iz "Sporazuma o žitu", Rusija je izgubila ovlašćenja da provjerava brodove koji se kreću novim morskim koridorom. Bilo kakve provokacije Ruske Federacije prema brodovima koji plove "privremenim pomorskim koridorom" predstavljaće grubo kršenje međunarodnog pomorskog prava i zadiranje u suverenitet obalnih država.

Teretni brod Joseph Schulte, koji je napustio luku Odesa, stigao je u Istanbul 18. avgusta i prešao Bosfor. Ovaj brod je postao prvi koji je koristio ukrajinski koridor za izvoz žitarica preko Crnog mora. Brod Joseph Schulte pod zastavom Hong Konga napustio je luku Odesa u srijedu ujutro. Na brodu ima 30.000 tona tereta (2.114 kontejnera), uključujući hranu. Plovilo Joseph Schulte je u vlasništvu kompanije za pomorske usluge Bernhard Schulte Shipmanagement, koja je dio njemačke Bernhard Schulte grupe. Plovilo se trenutno nalazi u Mramornom moru.

Prošle sedmice, ukrajinska mornarica najavila je privremene koridore za trgovačke brodove koji idu ka i iz ukrajinskih crnomorskih luka. Ministar infrastrukture Ukrajine Oleksandr Kubrakov pojasnio je da se koridor prvenstveno koristi za evakuaciju brodova iz ukrajinskih luka Crnomorsk, Odesa i Pivdeni, koje su se tamo nalazile na početku široke invazije na Ukrajinu. Prije toga, posljednji brod s ukrajinskom hranom napustio je luku Odesa 16. jula. Kremlj je 17. jula najavio raskid Sporazuma o žitu i mogućnost povratka na implementaciju crnomorskih sporazuma čim se ispuni ruski dio Sporazuma. Nakon toga, Rusija je pojačala napade na Odešku oblast, posebno na lučku infrastrukturu.

Istovremeno, Služba bezbjednosti Ukrajine je izvijestila o uspješnom korištenju pomorskih bespilotnih letjelica SeaBaby. Razvoj pomorskog programa bespilotnih letjelica od strane Ukrajine odgovor je na agresiju Ruske Federacije u Crnom i Azovskom moru. Akcije Ukrajine u Crnom moru su adekvatne prijetnjama koje predstavlja ruska flota. Mornaričke snage Ukrajine unaprijed su upozorile koji se objekti smatraju ciljevima. Svi ciljevi pogođeni pomorskim dronovima su legalni, u skladu sa ukrajinskim zakonodavstvom i međunarodnim pravom. Mornaričke bespilotne letjelice su se pokazale kao uspješno sredstvo ratovanja: Oni su uništili veliki ruski amfibijski jurišni brod "Olenegorskij Gornjak" kod Novorosijska, tanker SIG u blizini Kerčkog moreuza i oštetili Kerčki most. Pomorske bespilotne letjelice su sposobne da djeluju u cijelom akvatorijumu Crnog mora, pa za rusku flotu sada nema sigurnih mjesta.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR