4 °

max 13 ° / min 4 °

Utorak

19.11.

13° / 4°

Srijeda

20.11.

15° / 11°

Četvrtak

21.11.

14° / 7°

Petak

22.11.

14° / 7°

Subota

23.11.

7° / 0°

Nedjelja

24.11.

10° / 2°

Ponedjeljak

25.11.

12° / 6°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
KOSOVO JE SRCE

Stav

Comments 20

KOSOVO JE SRCE

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Boban Batrićević

Kad se uklone talozi guslarske, mitomanske, lažne, imperijalne i rasističke, sveprisutne i propagandno utisnute tradicije pansrpske ideologije o prostoru današnje nezavisne i Crnoj Gori prijateljske države Kosovo, tek tada je moguće razmišljati trezveno o tamošnjoj situaciji. Brzim pregledom dinamične istorije Kosova u XX vijeku vidi se koliko je ponosni, većinski albanski narod koji tamo živi patio zbog toga što se našao na listi želja hegemonističke politike Beograda:

- U Balkanskim ratovima tadašnje srpska i crnogorska vojska osvajaju prostor Kosova. Lokalno, uglavnom albansko stanovništvo potpada pod žandarske režime i biva sistematski ugrožavano. U dijelu koji je pripao Srbiji sprovode se odmazde o čemu piše i srpski velikan socijalističke misli Dimitrije Tucović. Njegovi redovi o prirodi ulaska srpske vojske na Kosovo i promućurnošću i profetstvom ponajbolje opisuju taj čin: "Dečani, mogu uzbuđivati dušu nacionalnih romantičara, ali za stabilnost novoga režima u ovim krajevima ne znače ništa. I upravo osnovni uzrok svih nezgoda od kojih danas patimo i od kojih ćemo ubuduće mnogo patiti leži u tome što smo ušli u tuđu zemlju."

- U međuratnome periodu, za vrijeme kraljevine kojom su dirigovali Karađorđevići, Kosovo je izloženo strateškoj izmjeni etničke strukture - režim finansira i pospješuje kolonizaciju Srba i Crnogoraca nauštrb albanskoga stanovništva. O tome lijepe autobiografske zapise ostavlja Bato Tomašević u memoarskome remek-djelu "Orlov krš" đe je gotovo kompletno njegovo djetinjstvo opisano kroz dijalog s kosovskom tradicijom. U suštini, srpski režim nakalemljen na SANU-ovu rasističko-imperijalnu viziju Kosova od strane raznoraznih Đorđevića, Skerlića i Cvijića, rješavanje albanskoga problema na Kosovu vidi u etničkome inženjeringu. Puno je sukoba i pogibija.

- Drugi svjetski rat takođe obilježavaju krv i progoni. Zločina je sa svih strana, no ne može se prećutati činjenica da se u programu srpskih četnika Kosovo vidi kao etnički čista teritorija. Etnički čista od Albanaca. Vrijedne zapise o toku ratnih dana na Kosovu ostavio je i Svetozar Vukmanović-Tempo koji je jedno vrijeme tamo proveo u ilegalnome, politčkom radu.

- Titova Jugoslavija nije se proslavila kosovskom politikom. Naročito za vrijeme aktivne službe šefa tajne policije Aleksandra Rankovića. Iako su uslovi bili neuporedivo bolji nego za vrijeme Kraljevine Jugoslavije, polu-aparthejd prema Albancima nije ukinut. Štoviše, komotno se može govoriti da je upravo na toj politici zaveden desetogodišnji aparthejd od 1989. do oslobođenja Kosova 1999. godine.

- AB revolucija na Kosovu u martu 1989. bila je deveti krug pakla u odnosu na onu u Crnoj Gori. Miloševićeva UDB-a, policija i vojska su nakon smjene staroga rukovodstva otpočele gotovo nacističku politiku. Albanci su poćerani iz institucija, intelektualci i istaknuti politički radnici su uhapšeni - ne stotine, nego hiljade. Lično sam slušao svjedočenja nekih od tih ljudi - premlaćivanja, i to ona sadistička, psihička maltretiranja i silovanja. Albancima se zabranjuje biznis, dok se u školama nameće učenje srpskoga jezika i srpske istorije. Stanje je buktalo, sve je išlo ka tome da je jedino rješenje rat.

- I rat se zbio. Katastrofalan rat u kome je stradalo preko 13.000 civila. Srpske vojne i paravojne formacije spaljivale su svaki grad i svako selo đe su živjeli Albanci. Na nekolike stotine hiljada raseljenih lica i zamislite sad: OKO 25.000 SILOVANJA! Imao sam priliku pośetiti centar za ženska prava na Kosovu i slušati svjedočenja žrtava terora srpskih vojnih i paravojnih formacija. To je jedno od najmučnijih iskustava koje ću pamtiti.

- Nakon intervencije NATO snaga i pobjede Oslobodilačke vojske Kosova proces do proglašenja kosovske nezavisnosti protekao je u predanome radu kosovskih lidera da stvore paralelni sistem, nezavisan od Srbije koji bi u ključnome trenutku mogao osamostaliti zemlju.

- Danas je Kosovo nezavisna zemlja. S velikim problemima. Ali i s velikom dušom. Po starosnoj dobi, Kosovo je najmlađa populacija Evrope. Puno je tu patriotizma i entuzijazma. I siguran sam da Kosovo neće tako jeftino dati ono što je s toliko krvi u posljednjih 100 godina plaćeno.

- Položaj Srba danas na Kosovu uopšte nije težak kako ga predstavlja Beograd. Ako ne vjerujete, pođite na Kosovo turistički. Svi znakovi su dvojezični, Srbi śede u institucijama Kosova, tamo đe su većina imaju i samoupravu. SPC takođe uživa sve vjerske slobode, kao uostalom i ostale tri religije. Problem Kosova nijesu Srbi na Kosovu. Problem Kosova je država Srbija i njen režim koji u najboljim tradicijama velikosrpskoga rasizma gledaju na Albance i nazivaju ih teroristima. Država Srbija danas finansira specijalne operacije podrivanja kosovske nezavisnosti i destabilizuje Balkan. Zato poruka za Zapad: problem Kosova ne stanuje na Kosovu, on je u zgradi predsedništva u Beogradu.

Komentari (20)

POŠALJI KOMENTAR

BeLveder

Crnogorci i Albanci treba da se udruže u odbrani od aveti iz Beograda! Živjelo nezavisno KOSOVO!!!

šimun matković

Za Republiku Kosovo nema straha, ona je realnost, i tu lome zube militanti Srpske "crkve", kao i Vučićevi četnici. Pitanje je šta će biti sa Crnom Gorom? Ima li šanse oduprijeti se sve jačem pritisku osvajača sa sjevera, i sve brojnijim domaćim izdajnicima? Želim vam svu sreću ovog svijeta!

Formia

Poema o Ali Binaku koju je napisao Radovan Zogović jedna je od najupečatljivijih pjesničkih dokumenata o stradanjima albanskog naroda, njegovom ponosu i otporu, te o neugasivoj nadi čovjekovoj da se odupre zlu i osvoji slobodu. Njegovo grobno mjesto je sačuvano od strane albanaca u ratu 90tih god