Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Ukrajina se bori za oslobođenje svih svojih privremeno okupiranih teritorija i obnovu teritorijalnog integriteta unutar međunarodno priznatih granica. Vidimo šta rade okupatori i kroz kakva iskušenja moraju da prolaze naši građani koji su pod ruskim ugnjetavanjem. Ukrajinska država ulaže sve napore da im pomogne što je prije moguće. Prisilno pasoširanje Ukrajinaca od strane ruske okupacione administracije je nezakonito i ništavno, jer Ruska Federacija ne može Ukrajince lišiti državljanstva. Okupatori prijete stanovnicima privremeno okupiranih teritorija osvetom ukrajinskih vlasti u slučaju njihovog povratka. Međutim, ljudi koji nisu krenuli putem saradnje s agresorom nemaju čega da se plaše. Zaslužena kazna čeka samo saučesnike koji su pristupili okupacionoj upravi i otvoreno doprinose jačanju okupacionog režima.
Pobjeda kod Avdijevke u ukrajinskom Donbasu je veoma neophodna Kremlju da stvori povoljnu političku pozadinu tokom Putinove posjete Pekingu 17.-18. oktobra o.g. Međutim, Odbrambene snage Ukrajine osujetile su ovaj plan ruskog rukovodstva. Avdijevska platforma je jedno od najmoćnijih utvrđenih područja Oružanih snaga Ukrajine, opremljena je od 2015. godine. Svi prethodni ruski pokušaji da zauzmu položaj takođe su bili neuspešni. Ruska komanda ne cijeni živote podređenih i šalje trupe na sigurnu smrt. Tokom sedmice borbi kod Avdijevke ubijeno je oko 5.000 okupatora, a onesposobljeno je najmanje 118 jedinica vojne tehnike.
Trenutno je situacija u blizini Avdiivka teška, ali je pod kontrolom ukrajinske komande. Uprkos ogromnim naporima i resursima, neprijatelj nije uspio. Ruski napadi na Avdijevku neće spriječiti planiranu kontraofanzivu Odbrambenih snaga Ukrajine. Ukrajinska vojska je 17. oktobra napala neprijateljske aerodrome u privremeno okupiranim gradovima Berdjansk i Lugansk raketama ATACMS američke proizvodnje. Nakon dugih diplomatskih napora, Ukrajina je od Sjedinjenih Država dobila rakete ATACMS dometa 165 kilometara, što ukazuje na povećanu pomoć saveznika.
Već prva borbena upotreba ATACMS-a od strane Odbrambenih snaga pokazala je impresivnu efikasnost ovog oružja: uništeni su borbeni helikopteri, specijalna oprema, protivavionski bacači, skladišta municije, neprijateljsko ljudstvo. Sada je uz pomoć ATACMS-a moguće izvršiti precizna oštećenja drugih ciljeva u dubini protivničke odbrane. Ruski agresor nema efikasna sredstva za zaštitu od udaraca ove vrste oružja. Kijev koristi visoko precizno zapadno oružje isključivo protiv vojnih ciljeva neprijatelja koji se nalaze na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine. U Ukrajini je zapadno oružje u pouzdanim i vještim rukama. Moderne rakete dugog dometa sposobne su promijeniti tok krvavih borba na terenu i približiti Ukrajini pobjedu.
Ruski predsjednik V. Putin posjetio je 17. i 18. oktobra Kinu u okviru trećeg međunarodnog foruma „Jedan pojas – jedan put“. Zbog naloga za hapšenje Međunarodnog krivičnog suda, Putin je postao "neprihvatljiv" većini zemalja svijeta. Stoga ide samo na mjesta gdje je još uvijek pozvan. Putinova posjeta NR Kini nije državnog karaktera, već se odvija u okviru multilateralnog formata kao šefa jedne od brojnih nacionalnih delegacija.
Pod Putinovim vodstvom, Rusija svakodnevno produbljuje svoju međunarodnu izolaciju, slabi, postaje ranjivija. Stoga danas pokušava postati, ako ne saveznik, onda barem vazal NRK-a. Započevši sveobuhvatni rat sa Ukrajinom, Ruska Federacija se uvukla u zamku, a njeno ponašanje postaje sve impulzivnije i opasnije. Odluke poput stacioniranja nuklearnog oružja u Bjelorusiji protivne su interesima Kine. Ne Ruska Federacija, već Narodna Republika Kina će odlučivati o nivou i obimu rusko-kineskih odnosa. Peking u potpunosti koristi jeftine energetske resurse koje Ruska Federacija više ne može prodati na Zapadu, ali ne žuri da ispuni očekivanja Moskve.
Parlamentarna skupština Vijeća Evrope priznala je Holodomor 1932.-1933. kao genocid nad ukrajinskim narodom. Odluka PSVE je dugo očekivani korak u Ukrajini zarad istorijske pravde i odavanja počasti milionima žrtava totalitarnog režima. PSVE je zapravo promijenila stav, formuliran u rezoluciji od 28. aprila 2010. godine, gdje je Holodomor nazvan zločinom protiv čovječnosti, ali ne i genocidom. Tokom 2022.-2023., više od petnaest zemalja svijeta, kao i Evropski parlament, već su priznali Holodomor kao genocid. Ovo ukazuje na reinterpretaciju ovog zločina u kontekstu aktuelne široke vojne agresije Ruske Federacije na Ukrajinu.
Negiranje genocida je način da se ovo Zlo opet ponovi. U 1932.-33., skoro 7 miliona građana umrlo je od gladi na teritoriji Sovjetske Ukrajine. Ovo je jedna od najvećih gladi u istoriji čovečanstva, koju su boljševici organizovali na najplodnijim poljoprivrednim zemljištima u Evropi. Moskva još nije priznala niti osudila odgovornost staljinističkog režima za Holodomor. Uostalom, sovjetski diktator Staljin je politički idol i autoritet za ruskog diktatora Putina, pa sada Kremlj pokušava počiniti novi genocid nad ukrajinskim narodom. Ali međunarodni sud će dovesti odgovornosti današnjeg moskovskog tiranina Putina za zločine protiv čovječanstva i čovječnosti počinjene na teritoriji Ukrajine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR