Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Zaštita neba je ključna za stabilnost Ukrajine.
Svaki veliki grad Ukrajine trebao bi dobiti sistem protivvazdušne odbrane dubokog ešalona. Ovo je zaista hitno pitanje.
Kao i ranije, Rusija napada lučku infrastrukturu Ukrajine, nadajući se da će ometati izvoz ukrajinske hrane. Usljed noćnog napada 6. novembra o.g. oštećena je istorijska zgrada Muzeja umjetnosti u Odesi - ovo je još jedno mjesto UNESCO-ve svjetske baštine koje su oštetili ruski varvari.
Prioritetna meta ruskih napada u hladnim sezonama je energetska infrastruktura Ukrajine, koja obezbjeđuje toplinu i svjetlo domovima Ukrajinaca. Toplo vrijeme u Ukrajini još ne ide u prilog ruskim planovima, pa neprijatelj trenutno koristi uglavnom borbene dronove za napade, a za zimu pravi zalihe projektila.
Ukrajina mora dugo čekati da primi lovce F-16, ali obezbjeđivanje dodatne opreme protivvazdušne odbrane je brzo rješenje.
Oružane snage su dobro pripremljene za korišćenje oba PVO sistema, kao što su zapadna IRIS-T, NASAMS, tako i sovjetske izrade S-300, "Kub" itd. Međutim, morate se boriti protiv neprijatelja ne samo braneći se, već i nanošenjem bolnih udaraca zauzvrat.
Vazduhoplovstvo Oružanih snaga Ukrajine je 4. novembra raketama SCALP-EG francuske proizvodnje pogodilo brodogradilište Zaliv u privremeno okupiranom gradu Kerč na poluostrvu Krim. Brodogradilište Zaliv je ukrajinsko preduzeće zarobljeno od strane ruskih osvajača 2014. godine, jedno od najvećih u istočnoj Evropi. Rusija koristi nezakonito prisvojenu fabriku za izgradnju, popravku i modernizaciju ratnih brodova koje koristi u svom ratu protiv Ukrajine. Dakle, to je legitimni vojni cilj.
Kao rezultat ukrajinskog visokopreciznog udara, oštećen je najmoderniji mali raketni brod ruske mornarice "Askold" - nosač krstarećih raketa "Kalibr", kojim neprijatelj neprestano teroriše mirne Ukrajince. Odbrambene snage Ukrajine su još jednom dokazale da mogu pogoditi vojne ciljeve u bilo kojoj tački na privremeno okupiranom Krimu i da su sposobne potpuno uništiti borbeni potencijal neprijateljske flote.
Zapadno oružje je pokazalo svoju efikasnost, ali još uvijek nije dovoljno da radikalno promijeni situaciju na frontu. Pored krstarećih projektila vazduh-zemlja, Oružanim snagama je potrebno još balističkih projektila ATACMS. Nemoguće je dobiti rat sa Rusijom bez dovoljnog broja modernog naoružanja. Svojevremeno je Ukrajina dala Ruskoj Federaciji treći nuklearni potencijal u svijetu i višestruko smanjila svoje konvencionalno naoružanje pod garancijama sigurnosti svog teritorijalnog integriteta od strane Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske, Kine i Rusije.
Činjenica da Moskva zanemaruje svoje međunarodne obaveze prema Ukrajini više nikoga ne iznenađuje, ali Kijevu je više nego ikad potrebna još snažnija vojna podrška Washingtona, Londona i Pariza. I ne radi se samo o obavezama iz Budimpeštanskog memoranduma, pitanje je da li kolektivni Zapad želi da ruski vojnik dođe u svojim prljavim čizmama na njene granice da ih pređe. Agresija Kremlja mora biti zaustavljena u Ukrajini, ruski agresivni medvjed mora biti otjeran u sibirska prostranstva.
Rusija mora da plati za količinu zla koje je donijela na teritoriju Ukrajine.
Uništenje pogona i fabrika, trgovačkih centara i saobraćajne infrastrukture, stambenih zgrada, škola, bolnica i biblioteka mora biti nadoknađeno. Najmanje 300 milijardi dolara ruske imovine zaplijenjeno je širom svijeta nakon ruske invazije na Ukrajinu. Rusija je nanijela kolosalne materijalne gubitke Ukrajini.
Samo u prvoj godini pune agresije, iznos gubitaka je dostigao približno 411 milijardi dolara, a svi gubici od 2014. mogu iznositi oko 2 biliona dolara. Kremlj odbija da samostalno nadoknadi gubitke, ne prihvata odgovornost za agresiju i nastavlja da uništava ekonomiju i infrastrukturu Ukrajine.
Prenos zamrznute ruske imovine u Ukrajinu je pravedna odluka. Ovo je najmanje što se može učiniti da se nadoknadi šteta koju je izazvala Rusija. Nažalost, EU se i dalje poziva na nepostojanje pravnog mehanizma koji bi regulisao transfer oduzete ruske imovine u Ukrajinu.
Umjesto toga, SAD su već napravile presedan za zemlje koje su zaplijenile ruska sredstva: prenijele su u Ukrajinu određeni dio zaplijenjene imovine koja je pripadala ruskom oligarhu Konstantinu Malofejevu, koji je promovisao moskovsko pravoslavlje u svijetu, što je jedan od važnih stubova šovinističke ideologije "ruskog svijeta".
Provodeći terorističku politiku prema Ukrajini, Moskva je nastavlja i u drugim dijelovima svijeta. Stavljanjem na stranu terorista Hamasa, Ruska Federacija se nada da će dobiti podršku u regionu Globalnog Juga, prvenstveno među muslimanskim zemljama. Kremlj je lažni prijatelj muslimana, njegova je retorika danas usmjerena protiv Zapada, a ne u odbranu palestinskog naroda.
Rusi su ubili desetine hiljada muslimana dok su pomagali režimu Alavita Assada da uguši narodnu revoluciju. Ruski avioni su uništili čitave gradove u Siriji, Rusija je doprinijela razaranju Alepa. Ruska Federacija je pokrenula dva krvava rata protiv Čečenije i brutalno progonila muslimane na Sjevernom Kavkazu. Koristeći brend "osoba kavkaske nacionalnosti", ruske vlasti i mediji legitimisali su diskriminaciju muslimana na teritoriji Ruske Federacije. Razlika u stavovima prema muslimanima između Kijeva i Moskve postala je posebno evidentna nakon početka ruske invazije 2014. godine. Okupatori masovno progone krimske muslimane, nezakonito ih hapse i nepravedno osuđuju na neadekvatno duge zatvorske kazne samo zbog vjerskih uvjerenja i protivljenja okupaciji. Zvanična Moskva je krvavi agresor i terorista koji ne može iskreno da brani druge narode.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR