Za Antenu M piše: Ana Zmajevac
Mediji su izvor znanja, izraz zrelosti i demokratskog kapaciteta jednog društva; kritičari nezakonitog i retrogradnog djelovanja institucija i pojedinaca; afirmatori slobode i ideja dobra i pravde. Uporišta kreativnog osmišljavanja stvari; njegovanja jezika, kulture i tradicije.
Bez jasno profilisane uređivačke politike, takoreći filtera, bujice informacija što ih stvarnost preliva u medije mogu stvoriti nevolje, napraviti štetu i, recimo, od neutralnog društva proizvesti militantno, a od emancipovanog konzervativno. Uređivačka politika jednog medija utiče na poredak stvari u društvu- sjetimo se samo Votergejta.
Nacionalni Javni servis ( RTCG) je na pragu 79. rođendana... Prva asocijacija je iskustvo, izgrađen kredibilitet i povjerenje u javnosti na temeljima ideja slobode i antifašizma (Radio Cetinje, 27. novembar 1944.)
Ali, nije tako. Bez obzira na povremene uzlete, taj borac za slobodu iz '44. nikad nije dosegao autoritet koji bi ga učinio dominantnom, snažnom institucijom i rasadnikom domaćeg medijskog kadra.
Devedesetih se urušio pred naletom populizma i nacionalizma, koji su u krvi razorili Jugoslaviju. Bila je potrebna decenija i po da izađe iz ratom kontaminiranog duha. Kratak uzlet u obnovljenoj nezavisnoj državi - 2006, a potom nanovo zaostajanje pred partijskim uplivima i otvaranjem komercijalnih medija, uglavnom izvanjskih. Zateturao se 2020. za litijaškim pokretom Crkve Srbije i dolaskom na vlast prosrpskih partija.
Danas levitira bez jasno profilisane uređivačke politike...Otvoren je za sve i svakoga, ali to ga ne čini demokratskim i uravnoteženim, kako ga doživljava briselska administracija.
Najnoviji primjer, čuli smo i to čudo, bilo je gostovanje izvjesne jedinke pod nadimkom Tužni. Za neznalice i izgubljrne u vremenu, primitivce i egomane postoje javne površine, poput Hajd parka u Londonu...To je bogomdano mjesto za njihove izduvne gasove - u crnogorskom jeziku postoji za to plastičan izraz.
Sudeći, pak, po jeziku, srpski u programu RTCG, uveliko prevazilazi službeni crnogorski, emitovanjem brojnih obrazovnih i estradnih sadržaja iz Srbije. Možda bi uravnoteženiji pristup tom problemu naše lidere manje dovodio u jezičke nedoumice.
Čast novinarima i svima onima koji nijesu podlegli političkim pretenzijama "srpskog sveta" prema Crnoj Gori. Jedna od njih je i dugogodišnja, ugledna novinarka- urednica Tanja Šuković. Tanja je od dolaska novog rukovodstva i Savjeta u RTCG, bila suvišna i nepoželjna, uprkos briljantnim ostvarenjima i uzornom profesionalizmu.
Odskora je, hvala glavarima, dobila stoličicu i stočić u nekom kutku, enterijerski temeljito izmijenjenog RTCG-a. Ne bi li tom naporu za ljepšu unutrašnjost, trebalo dodati i nešto kvalitetnog sadržaja - TV drama i serijala, dokumentarnih emisija, obrazovnih i dječijih programa.
Upućeni kažu da nema zida koji nije pao - kako i ne bi...Veliki ruski pjesnik, nobelovac Josif Brodski rekao bi: "Smiješno bi bilo ne predati se kad si zid a pred tobom stoji rušilac."
I novi logo je pao - pa srećan ti predstojeći rođendan RTCG, u svoj svojoj neprepoznatljivosti!
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR