6 °

max 13 ° / min 6 °

Ponedjeljak

18.11.

13° / 6°

Utorak

19.11.

14° / 9°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

13° / 10°

Petak

22.11.

14° / 4°

Subota

23.11.

7° / 1°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Viktor Orban više ne može da blokira ulazak Ukrajine u EU

Izvor: Pixabay, ilustracija

Stav

Comments 0

Viktor Orban više ne može da blokira ulazak Ukrajine u EU

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko 

Značajna pažnja koju Ukrajina posvećuje pitanjima osiguranja i zaštite prava pripadnika manjina svjedoči o prepoznavanju vrijednosti različitosti ukrajinskog društva, poštovanja svakog identiteta, te pripadnosti ukrajinske kulture i svjetonazora evropskoj porodici. Ukrajina je potpisnica oba ključna multilateralna ugovora u okviru Savjeta Evrope u oblasti zaštite manjina i jezika: Okvirne konvencije o zaštiti nacionalnih manjina i Evropske povelje o regionalnim ili manjinskim jezicima.

Sprovođenje međunarodnih obaveza i implementacija najboljih praksi i standarda s pažnjom na lokalni kontekst, pronalaženje ravnoteže između jačanja uloge državnog jezika kao jezika međunacionalnog razumijevanja i zaštite prava pripadnika manjina, podržavanja jezika kao kulturno naslijeđe cijelog društva ključni su principi, pomoću kojih Ukrajina uspijeva izgraditi politiku društvene integracije, stabilnosti i zaštite prava pojedinaca.

U decembru 2022. godine ukrajinski parlament usvojio je novi zakon "O nacionalnim manjinama Ukrajine". U cilju dobijanja nezavisne stručne procjene i poboljšanja Zakona, Ukrajina ga je dostavila na analizu Evropskoj komisiji „Za demokratiju kroz pravo“ (Venecijanska komisija). Preporuke Venecijanske komisije su tzv. „meko pravo“: one nemaju obavezujuću snagu, ali često signaliziraju problematične momente u ispunjavanju obaveza, te skreću pažnju na najbolje prakse i standarde u relevantnoj oblasti.

Ukrajina je cijelo vrijeme dosljedno pratila preporuke Venecijanske komisije, uzimajući u obzir potrebu za integracijom ukrajinskog društva, sprječavanje segregacije na osnovu etničke pripadnosti, jezika ili bilo koje druge karakteristike. Venecijanska komisija je 12. juna 2023. objavila preporuke za unapređenje Zakona o nacionalnim manjinama Ukrajine. Vlada je odmah pripremila i dostavila parlamentu zakonske izmjene koje su uzele u obzir mišljenje Venecijanske komisije. Venecijanska komisija je 23. oktobra 2023. objavila svoje mišljenje u vezi sa razmatranjem prethodnih preporuka Ukrajine, kao i onih koraka koje još vrijedi preduzeti.

U kritično kratkom roku, Vlada Ukrajine pripremila je novi nacrt zakona, kojim se završava stvaranje pouzdanog pravnog sistema sveobuhvatne i temeljne zaštite prava nacionalnih manjina u Ukrajini. On je u potpunosti u skladu sa međunarodnim obavezama koje je preuzela Ukrajina, komentarima stručnih tijela Savjeta Evrope, a uzima u obzir i komentare koje su Ukrajini iznijele pojedine države članice Evropske unije, posebno Mađarska.

Ovaj dokument prošao je javnu raspravu i podržale su ga svi nacionalne manjine Ukrajine. 24. novembra ove godine ukrajinski parlament registrovao je pomenuti vladin nacrt zakona, koji će biti usvojen po ubrzanoj proceduri razmatranja početkom decembra ove godine. Od sada se svo školsko obrazovanje može stići na jezicima nacionalnih manjina, koji su jezici Evropske unije. Na državnom jeziku će se predavati samo ukrajinski jezik, ukrajinska književnost i istorija Ukrajine. Više nije relevantan stav mađarske strane o blokiranju početka pregovora sa Ukrajinom o pristupanju EU zbog činjenice da je mađarskoj manjini oduzet dio prava na obrazovanje 2017. godine.

Kijev u zaštiti prava mađarske manjine je otišao još dalje. Predstavnici mađarske zajednice Ukrajine predložili su izmjene zakona "O visokom obrazovanju". Iako se ovaj prijedlog ne odnosi na preporuke Venecijanske komisije, brzo je uzet u obzir i uvršten u vladin nacrt zakona. Stoga će privatne visokoškolske ustanove i dalje moći birati mađarski kao nastavni jezik, a izdavanje knjiga na mađarskom jeziku može se odvijati bez ograničenja. Isto važi i za distribuciju knjiga. Pristup da se manjinama omogući pristup medijima je značajno revidiran. Promjene uravnotežuju prisustvo programa u medijima u korist nacionalnih manjina. Nacrt zakona značajno pojačava garanciju za pratnju kulturnih dešavanja na mađarskom jeziku. Ukrajina će sada na nivou zakona odrediti kriterijume za naselja tradicionalnog prebivališta i sastav manjine značajnog dijela stanovništva, što je prisutno i u mađarskom zakonodavstvu.

U takvim naseljima ukrajinsko zakonodavstvo garantuje pravo distribucije predizborne kampanje na mađarskom jeziku bez potrebe za sinhronizacijom na državni jezik. Ukrajina je takođe značajno prilagodila svoj pristup oglašavanju. Sada se oglašavanje na jezicima manjina može distribuirati u različitim oblicima. Kao i u Mađarskoj, lokalna samouprava u Ukrajini je dobila stvarna ovlašćenja da osigura ostvarivanje prava pripadnika manjina.

Ukrajina značajno rješava pitanje institucionalne i tehničke podrške kulturnim aktivnostima manjina. Planirano je stvaranje posebnih institucija - centara nacionalnih manjina. Takve strukture će obezbijediti objekte i tehničku pomoć manjinama za održavanje svojih događaja. Vlada za to predviđa odgovarajuća sredstva već za narednu godinu. Ukrajina je predvidjela jačanje mehanizma za praćenje usklađenosti sa zakonodavstvom o jezicima manjina. Ovo u potpunosti odgovara modelima nekih drugih evropskih država, posebno Mađarske.

Time je Ukrajina učinila sve da optužbe zvanične Budimpešte o nekim pritiscima mađarske manjine postanu neosnovane. Viktor Orban više ne može blokirati ulazak Ukrajine u Evropsku uniju koristeći argumente koji više nisu realnost. Mađarska mora konačno odlučiti o svom stavu, da li ostaje na putu evropske politike proširenja EU ili će ispuniti nalog Kremlja da spriječi ulazak Ukrajine u Uniju evropskih naroda. Ako Viktor Orban nastavi svoju politiku podržavanja preferencija Moskve, onda očito mora konačno otvoreno priznati da ne podržava evropske vrijednosti i težnje EU da zaustavi rusku agresiju u Ukrajini.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR