12 °

max 12 ° / min 6 °

Srijeda

01.01.

12° / 6°

Četvrtak

02.01.

10° / 5°

Petak

03.01.

9° / 7°

Subota

04.01.

8° / 1°

Nedjelja

05.01.

8° / 3°

Ponedjeljak

06.01.

11° / 5°

Utorak

07.01.

12° / 10°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Ruski lov na tuđu pamet

Izvor: Pixabay; Ilustracija

Stav

Comments 0

Ruski lov na tuđu pamet

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Rusija "lovi" visokokvalifikovano strano osoblje kako bi ojačala svoj vojno-industrijski kompleks i pripremila se za rat sa zapadnim zemljama. Preduzeća vojno-industrijskog kompleksa Rusije, koja su zbog rata u Ukrajini prešla na pojačan režim rada, imaju nedostatak kvalifikovanog kadra. Situaciju je pogoršalo i jačanje mobilizacije i masovni bijeg građana u inostranstvo. U 2024. godini manjak kadra u vojno-industrijskom sektoru Ruske Federacije samo će se intenzivirati. Nedostajaće 50.000 stručnjaka, uključujući visokokvalifikovane inženjere.

Rusija planira da vodi snažne propagandne kampanje usmjerene na "nosioce najnovijih tehnologija", posebno u oblasti vještačke inteligencije i biotehnologije. Pitanje tehničkog i tehnološkog razvoja u Rusiji izuzetno je aktuelno, s obzirom na potrebu podrške proizvodnji oružja pod sankcijama. Dugoročno gledano, Rusija treba da posjeduje moderna dostignuća i tehnološke inovacije. A to se, pored tradicionalne industrijske špijunaže, može dobiti namamljivanjem intelektualaca i stručnjaka („nosilaca znanja i vještina“).

Održavanjem događaja kao što su „Svetski festival mladih“ i „Igre budućnosti“, kao i korišćenjem mogućnosti stranih poslovnih lidera i istraživača, Kremlj želi da dobije pristup inovativnom razvoju, rezultatima primenjenih istraživanja i naučnog praćenja u perspektivnim oblastima razvoja. U smislu formiranja pozitivnog međunarodnog imidža države, širenja propagande među stranom omladinom, stvaranja centara lojalnosti Rusiji u raznim zemljama svijeta, Moskva ponavlja politiku SSSR-a o radu sa strancima iz vremena „gvozdene zavjese“. Ruske vlasti žele da uvedu obavezu za strance da prilikom ulaska u Rusiju potpišu izjavu o "lojalnosti". Ova pravila uključivaće zabranu kritike ruske države i visokih zvaničnika, prije svega Putina, spoljnu politiku Kremlja, invaziju na Ukrajinu, LGBT pitanja, kao i takozvano iskrivljavanje "istorijske istine".

FSB u Rusiji kontroliše sve komunikacijske uređaje i društvene mreže, može daljinski instalirati špijunski program, na primjer, pod krinkom korisne aplikacije, a sve informacije o strancu koji je došao u Rusku Federaciju doći će do specijalnih službi. Strani mladi ljudi u Rusiji suočavaju se s prijetnjom gubitka ličnih podataka i digitalnog identiteta. Međunarodni događaji u Ruskoj Federaciji koriste se za regrutaciju stranaca koje kasnije Moskva koristi za destruktivne aktivnosti u svojim zemljama. Student ili sportista je ušao u Rusiju, a kao agent je otišao.

Mnogo je primjera ličnih priča o strancima koje je KGB regrutovao nakon putovanja u SSSR, kojima je ova saradnja uništila živote. Rusija promoviše ideje „etičkog sadržaja“ – stvara zajednice u medijima da promovišu „teorije zavjere“, tradicionalne vrjednosti, naglašava opasnost od „zapadnih“ formata vještačke inteligencije i biotehnologije. Moskva je intenzivirala rad među stranom omladinom, posebno tinejdžerima sa izraženom „alternativnom“ pozicijom (ekoaktivizam, kulturni aktivizam, politički i društveni inovatori), s ciljem formiranja pozicije lojalne Ruskoj Federaciji i njenom rukovodstvu. Primjer je "Svjetski festival mladih", koji je planiran da se održi na saveznoj teritoriji Sirijusa, u gradu Sočiju, uz učešće stranih učesnika iz reda omladine i tinejdžera i zapadnih kulturnih ličnosti proruske orijentacije.

Gubici ugleda zapadnih organizacija sponzora i učesnika događaja u Rusiji značajni su. Pečat u pasošu o ulasku u Rusiju ili izlasku iz nje nije samo žig. Taj pečat je automatska sumnja u nelojalnost vlastitoj državi. Sponzorisanje "Igara budućnosti" sponzorisanje je terorizma, a ne podrška mladima. E-sportski timovi koji planiraju da učestvuju u "Future Games" mogu biti diskvalifikovani sa drugih e-sport turnira i neće moći da se takmiče za nagradne fondove.

Kompanije koje će učestvovati u organizaciji "ruskih događaja" rizikuju da potpadnu pod uticaj sekundarnih zapadnih sankcija, što je mnogo skuplje od novca dobijenog za korišćenje njihovog softvera na događajima u Ruskoj Federaciji. Rusija je jedan od vodećih korisnika piratskih sadržaja, a strane kompanije koje će svoje proizvode pružati da bi zaobišle sankcije, rizikuju da im proizvod bude ukraden, a gubi ekskluzivna prava, reputaciju i prihod.

Luc Besson je treći u društvu marginalaca Gerarda Depardieua i Stevena Seagala. Koliki će dio naknade za put u Rusiju Beson potrošiti na podršku ukrajinskim izbjeglicama? Vjerovatno nikakav.

Rusija na svoju stranu mami strane mlade stručnjake, poslovne lidere i top menadžere iz IT oblasti. Prijetnje stranim zemljama od "odliva mozgova" su velike. Ruske linije ekspanzije odvijaće se upravo u domenu najnovijih tehnologija, gdje će se predložiti ruski model vještačke inteligencije sa "ljudskim licem" ili tehnokultura sa komponentama priznanja krivice za "zločine Zapada". Sve inovacije koje Rusija dobije na međunarodnim događajima koriste se prvenstveno u interesu ruske vojne industrije, proizvodnje oružja itd. Novostvorena strana omladinska agencija radiće ne samo u političkim interesima Rusije, već i u interesu ruskog i kineskog biznisa. Odnosno, korporacije i preduzeća prvenstveno će patiti od industrijske špijunaže. Dakle, to je problem ne samo vlade, već i biznisa.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR