Vučić i njegova vlast su, što se tiče EU, mirni iduće četiri godine
Piše: Augustin Palokaj
U Europskoj uniji nema reakcija na događaje u Srbiji zbog nekoliko razloga. Prvi je što su institucije EU zatvorene zbog praznika. Drugi je razlog tradicionalno shvaćanje u EU da je dovoljno dati priopćenje za javnost jednom i da time zatvore priču.
A priča o "izbornim nepravilnostima" u Srbiji zatvorena je što se tiče Europske unije do sljedećih izbora. Kada se analizira diplomatski sročena izjava EU o tome, zaključak je da se trebaju istražiti primjedbe i one uzeti u obzir kako se ne bi slične stvari dogodile na sljedećim izborima. Dakle, Aleksandar Vučić i njegova vlast, što se tiče EU, mirni su sljedeće četiri godine.
Osim toga, sadašnja vlast u Srbiji ima veliku potporu Europske unije. Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel osobni je prijatelj predsjednika Srbije Vučića, s njim je tijekom boravka u Beogradu i pekao ćevape. Uredi povjerenika za proširenje Olivéra Várhelyija i visokog predstavnika za vanjsku politiku Josepa Borrella ponašaju se kao da su produžene ambasade Srbije.
Izvjestitelj Europskog parlamenta za Srbiju Vladimír Bilčík ponaša se kao da je izvjestitelj vlade Srbije, a ne izvjestitelj za Srbiju. On će ostati zapamćen kao izvjestitelj koji je znao izraziti žaljenje i zbog vlastitog izvještaja jer je većina u Europskom parlamentu uspjela progurati stvari koje su nepovoljne za Srbiju, poput traženja sankcija zbog odnosa s Rusijom ili zahtjev za priznanje Kosova.
SAD: Srbija čini jako puno za Ukrajinu
I zato ne treba čuditi kad takav zastupnik Europskog parlamenta ne vidi nikakve probleme oko izbora u Srbiji. Licemjerno se ponaša i Europska pučka stranka (EPP), najveća u EU, u kojoj je Vučićev SNS pridruženi član. U EPP-u tako nema mjesta za Orbánovu stranku, ali ima za Vučićevu.
Vučić može bez problema optuživati "zapadne službe" za izazivanje nemira u Srbiji jer to dobro prolazi u javnosti, a zapadne zemlje mu to neće zamjeriti. Zapravo, EU sada, paradoksalno, pokušava saznati je li Vučić rekao ruskim službama da zapad želi izazvati Majdan u Srbiji, kao što je rekao ruski ambasador, ili su ruske službe to rekle srpskoj vladi kao što to govori premijerka Brnabić. Za EU bi svejedno problem trebala biti spoznaja da, i nakon svega, postoji bliska suradnja između ruskih službi i vlade Srbije.
Da bi stvar po oporbu u Srbiji bila teža, vlada Srbije ima potporu i veleposlanika SAD-a Christophera Hilla. On zna razlog zašto računa na Vučića. Nedavno je u Bruxellesu u jednoj raspravi Hill rekao da Srbija "čini jako puno za Ukrajinu, ali nemojte preglasno govoriti u tome". Ta izjava je ostala nezapažena u Srbiji.
Potpora, ponekad i divljenje, koju Vučić ima na zapadu, čini situaciju u Srbiji neusporedivom i s Majdanom u Ukrajini i sa svrgavanjem Slobodana Miloševića na prosvjedima u listopadu 2000. godine u Srbiji. A da je Srbija iskreno orijentirana prema EU, i Majdan i 5. listopada bi se slavili kao pozitivni događaji jer su se u njima ukrajinski narod, a i srpski, okrenuli prema Europskoj uniji.
Senad
Tekst je tačno opisao odnos nesposobnih zvaničnika EU i SAD prema Srbiji a samim tim i prema regionu koji je zbog takve politike u problemima a naročito BOSNA CRNA GORA i KOSOVO ali NE POSTOJI "srpska" vlada nego SRBIJANSKA pri čemu Brnabić nije nikakva premijerka već obična MARIONETA Vučića..
cetinje
Gospodine Polokaj svaka Vam je rijec na mjestu gotovo 100% istinita i tacna za sve pomenute u tekstu,klasicni PODREPNICI balonje Vucica.
Dragan
Ruski sluźbenik -Vučić, je rekao i ruskom ambasadoru i srbijanskoj vladi da zapad želi izazvati Majdan u Srbiji.