Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
Rusija je 2. januara 2024. nastavila da napada Ukrajinu balističkim, krstarećim i hipersoničnim projektilima i borbenim dronovima. Kijev je bio glavni cilj, ali su pogođeni i drugi gradovi - Harkov, Mikolajiv. Rusi su na Ukrajinu ispalili 99 projektila različitih tipova, od kojih su 72 uništene.
Konkretno, bilo je oboreno 10 od 10 aerobalističkih projektila X-47M2 Kinžal, 59 od 70 krstarećih raketa X-101/X-555/X-55 i 3 od 3 krstareće rakete Kalibr. Rusi su napali civilnu i kritičnu infrastrukturu, industrijske i vojne objekte. Uglavnom su ciljali na glavni grad. U početku su Rusi napali borbenim dronovima "Šahed-136" iz jugoistočnog pravca, uz dalje kretanje u različitim regionima Ukrajine. Uništeno je svih 35 dronova. Tada je 16 bombardera Tu-95MS lansiralo najmanje 70 krstarećih raketa X-101/X-555/X-55 i deset aerobalističkih projektila X-47M2 Kinžal pušteno je sa lovaca MiG-31K. Rusi su napali i sa Crnog mora sa tri krstareće rakete Kalibr, a sa sjevera - sa 12 balističkih projektila tipa Iskander-M/S-300/S-400. Okupatori su iz aviona Su-35 ispalili četiri antiradarske rakete X-31P.
Kremlj ne prestaje da masovno ubija Ukrajinace. Namjerno uništavanje stambenih zgrada, trgovačkih centara, ukrajinskih muzeja, univerziteta i vrtića još jednom dokazuje da se radi o genocidnom ratu protiv ukrajinskog naroda. Masovnim raketnim napadima neprijatelj pokušava preopteretiti protivraketni i protivvazdušni odbrambeni sistem Ukrajine, koji štiti živote stanovnika ukrajinskih gradova. Za efikasniju zaštitu neba, Ukrajini su potrebni još moderniji protivvazdušni raketni sistemi i municija za njih. Čekamo i početak upotrebe aviona F-16. Sa svakim takvim novim napadom, Rusija sve više legalizuje uzvratne udare na Ukrajinu - na ruske vazdušne baze i baze ratnih brodova, skladišta municije, preduzeća odbrambeno-industrijskog kompleksa i skladišta nafte neprijatelja.
Rusija svojim varvarskim napadima neće moći da slomi volju Ukrajinaca. Jedino što će Kremlj postići je još veću konsolidaciju međunarodne zajednice oko Ukrajine i transfer snažnijeg oružja za zaštitu od osvajača. Osim toga, Rusija testira reakciju kolektivnog Zapada usmjerivši krstareću raketu na teritoriju Poljske. 29. decembra, tokom jednog od najmasovnijih raketnih napada na Ukrajinu, jedan ruski projektil ušao je u Poljsku, prolazeći blizu Vožuhin-Tsukrovnia. Prešla je ukrajinsko-poljsku granicu, leteći 40 km duboko u teritoriju Poljske. Ruski projektil, vjerovatno X-22 ili X-101/X-555, preletio je poljsku teritoriju i potom nestao sa radara. Kao rezultat ovog incidenta, predsjednik Poljske A. Duda razgovarao je sa generalnim sekretarom NATO-a J. Stoltenbergom o narušavanju vazdušnog prostora zemlje koja je članica Alijanse.
Ovaj slučaj ne može biti slučajnost: projektil koji je prešao desetine kilometara preko teritorije Poljske namjerna je provokacija Ruske Federacije. Rusija tradicionalno bježi od objašnjenja: Andrej Ordaš, privremeni otpravnik poslova Rusije u Poljskoj, izrazio je zahtjev za pružanjem konkretnih dokaza za ovaj incident. Dolazak ruskog projektila u Poljsku je još jedan dokaz Putinovih planova da započne eskalaciju protiv Evrope: tome prethode provokacije, uz pomoć kojih Kremlj testira reakciju Zapada. Ovo nije izolovani presedan: 15. novembra 2022. ruska raketa detonirala je u blizini grada Przewodów, 5 km od granice s Ukrajinom. Dana 05.10.2023., olupina ruske krstareće rakete X-55 pronađena je u šumi u blizini grada Bydgoszcz. Ako Zapad ignoriše takve provokacije od strane Ruske Federacije, Putin će donjeti konačnu odluku u korist invazije na zemlje Evrope koje su u blizini Rusije - ruske oružane snage se trenutno spremaju za takav scenario. Rusija je teroristička država i najveća prijetnja civilizovanom Zapadu, koji mora preduzeti odlučne korake da sistematski oslabi rusku vojsku, rusku ekonomiju i ruski vojno-industrijski kompleks.
30. decembra granatiran je ruski Belgorod. Od posljedica rada snaga protivvazdušne odbrane Ruske Federacije poginule su 24 osobe. Ukrajina ima zakonsko pravo da udari na teritoriju neprijatelja koji je pokrenuo neizazvanu agresiju punog razmjera na nju. Meta napada Odbrambenih snaga su isključivo vojni objekti. Ukrajina ne koristi zabranjeno ili nehumano oružje za napad na ciljeve u urbanim područjima. Po dogovoru sa saveznicima, zapadno oružje se ne koristi za napade na teritoriju Ruske Federacije.
Međutim, na zahtjev Rusije održan je sastanak Vijeća sigurnosti UN-a. Moskva je optužila Kijev da je izveo "teroristički napad" na civile. Ruske optužbe za navodnu upotrebu nekonvencionalnog oružja od strane Ukrajine su neosnovane i klevetničke. Rusija cinično vrši nasilje nad sopstvenim civilima, a sama masovno napada i ubija mirne Ukrajince. Obim razaranja i broj žrtava na ukrajinskoj i ruskoj strani su apsolutno neuporedivi. Savjet bezbjednosti ne bi imao dovoljno radnih sati da razmotri svaki ruski zločin.
Upravo je ničim izazvana agresija Ruske Federacije glavni izvor svih smrti na ukrajinskoj i ruskoj strani. Putin po svojoj volji može zaustaviti svaku smrt i uništenje u jednom danu, a niko osim njega nema tu sposobnost. Diplomate zemalja Savjeta bezbjednosti UN-a dostojno su odbile ruske tvrdnje. Civilne žrtve u Belgorodu rezultat su neprofesionalnog rada ruskih snaga protivvazdušne odbrane, što potvrđuju i zvanični ruski izvori. Ukrajinci nikako nisu srećni zbog pogibije civila na ruskoj strani. Istovremeno, ove žrtve su na savjesti Kremlja, koji je započeo rat punih razmjera s Ukrajinom. Učestalost i snaga ukrajinskih napada na vojnu infrastrukturu Ruske Federacije će se povećati. Imajući to na umu, Ukrajina poziva ruske vlasti da evakuišu vlastito civilno stanovništvo iz područja u blizini vojnih objekata.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR