5 °

max 12 ° / min 5 °

Nedjelja

17.11.

12° / 5°

Ponedjeljak

18.11.

13° / 6°

Utorak

19.11.

14° / 9°

Srijeda

20.11.

13° / 11°

Četvrtak

21.11.

15° / 12°

Petak

22.11.

14° / 4°

Subota

23.11.

9° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Izvini "Kinžal", nijesmo znali da si neoboriv

Izvor: Screenshot

Stav

Comments 2

Izvini "Kinžal", nijesmo znali da si neoboriv

Od početka invazije u punom obimu, ruske snage lansirale su više od 7.500 projektila različitih tipova na Ukrajinu. Ukrajinski vojnici su dokazali svoju vještinu, a zapadni protivraketni sistemi, poput Patriot i IRIS-T, dokazali su svoju efikasnost i superiornost nad ruskim oružjem. Ukupno 25 „Kinžala“ je već oboreno.

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine dalo je saopštenje povodom ruskih raketnih napada. Objekti koje je ruska vojska napala u Ukrajini isključivo su civilni. Rusija je u ratu sa ukrajinskim ženama, djecom i starcima. Teroristički režim u Moskvi mora osjećati da međunarodna zajednica neće zatvoriti oči pred ubistvima civilnog ukrajinskog stanovništva i uništavanjem ukrajinske ključne infrastrukture. Odgovor na teror trebalo bi da bude ubrzanje snabdjevanja dodatnih sistema protivvazdušne odbrane, borbenih dronova svih tipova i raketa dugog dometa, od 300+ kilometara. Rusija je prešla granicu i sada je odluka o prebacivanju zamrznute ruske imovine za potrebe Ukrajine ne samo pravedna, već i opravdana. Dok teroristički režim u Kremlju nastavlja da ubija Ukrajince, Ruskoj Federaciji nije mjesto u međunarodnim organizacijama, a njenim diplomatama - u prijestonicama civilizovanih država.

Podsjetimo, snage PVO Ukrajine oborile su 2. januara 10 aerobalističkih projektila "Kinžal", 59 krstarećih projektila X-101, X-555, X-55, tri krstareće rakete "Kalibr". Ukrajina je odbila najveći kombinovani raketni napad u istoriji, izveden uz upotrebu hipersoničnog oružja. Nijedna zemlja na svijetu nema takvo iskustvo. Snage protivvazdušne odbrane Ukrajine uspjele su istovremeno oboriti 10 aerobalističkih projektila „Kinžal“, iako Moskva i dalje tvrdi da je njih tehnički nemoguće oboriti. Ovo je zaista kvalitetan zapis protivraketnih odbrambenih snaga Ukrajine, koje su od smrti spasile hiljade ljudi i mnoge objekte civilne i vojne infrastrukture. Od početka invazije u punom obimu, ruske snage lansirale su više od 7.500 projektila različitih tipova na Ukrajinu. Ukrajinski vojnici su dokazali svoju vještinu, a zapadni protivraketni sistemi, poput Patriot i IRIS-T, dokazali su svoju efikasnost i superiornost nad ruskim oružjem. Ukupno 25 „Kinžala“ je već oboreno. Stoga je jačanje odbrane neba savremenim sredstvima protivvazdušne odbrane vitalna potreba za Ukrajince, jer će neprijatelj nastaviti da pojačava intenzitet raketnih i vazdušnih napada.

Istovremeno, istog 2. januara, tokom raketnog napada velikih razmjera na Ukrajinu, zbog vanredne situacije ruska raketa X-101 pogodila je selo Petropavlovka u Voronješkom regionu Ruske Federacije. Rezultat - spaljena ulica, uništeno 7 domaćinstava, ubijeno 11 stanovnika sela, a 21 osoba  povrijeđena. Ruska vojska predstavlja prijetnju ne samo svijetu, već i samim Rusima. Ovo nije prvi slučaj. U aprilu 2023. ruska raketa je "samostalno" pala u Belgorod, u oktobru 2022. - ruski borbeni avion Su-34 pao je na višespratnicu u gradu Jejsku. Slične "vanredne" situacije rezultat su niske kvalifikacije osoblja i tehničkih nedostataka ruskog naoružanja i vojne opreme. U ratu sa Ukrajinom, Kremlj je napustio kvalitet u korist kvantiteta. Mrtvi i povrijeđeni u Petropavlovki žrtve su Putinove agresije na Ukrajinu. Ovi ljudi, kao i stotine hiljada njihovih sunarodnika, ostali bi živi i zdravi da nije bilo besmislene avanture Kremlja. Moskvi, međutim, nije stalo do stanovnika Petropavlovke. Bez sumnje, broj ovakvih incidenata samo će se povećavati. Stoga bi i sami Rusi trebalo da budu zainteresovani da zaustave rat koji je razoran za njih i njihovu zemlju.

Kao odgovor na nedavne masovne ruske raketne napade na Ukrajinu, Savjet Ukrajina-NATO održaće hitan sastanak. Podrška NATO-a Ukrajini važan je signal evroatlantskog jedinstva u pozadini eskalacije ruskog terora. Ukrajina će koristiti mehanizam kriznih konsultacija Savjeta Ukrajina-NATO u skladu sa sporazumima postignutim u okviru samita Alijanse u Viljnjusu. Jedna od ključnih tema hitnog sastanka Savjeta biće jačanje protivvazdušne odbrane Ukrajine. Ruske rakete prijete ne samo Ukrajini, već i državama članicama NATO-a, na primjer Poljskoj i Rumuniji. Jačanje odbrambenih kapaciteta Ukrajine znači i jačanje sigurnosti NATO-a.

Desio se još jedan važan događaj. 3. januara izvršena je razmjena zarobljenika. Iz ruskog zarobljeništva vraćeno je 230 Ukrajinaca. Zahvaljujući naporima Ukrajine, pritisku međunarodne zajednice i posredovanju Ujedinjenih Arapskih Emirata, proces razmjene, koji je Moskva zamrznula prije 5 mjeseci, konačno je deblokiran. Među oslobođenima je 48 osoba koje se vode kao nestale, 6 - otetih civila, 5 - žena, 7 - branitelja Zmijskog ostrva, kao i branioci Mariupolja i vojnici Nacionalne garde zarobljeni u nuklearnoj elektrani Černobil.

Neki od njih bili su zatočeni od početka invazije. Ovo je najveća razmjena po obimu. Ukupno, tokom potpune invazije, bilo je moguće vratiti 2.828 Ukrajinaca iz ruskog zarobljeništva. Dugo očekivana razmjena dogodila se usred alarmantnih izvještaja o ruskom kršenju Ženevske konvencije o postupanju sa ratnim zarobljenicima. Rad na oslobađanju zarobljenika ne prestaje ni za trenutak. Nadamo se da će se razmjene nastaviti u narednim sedmicama.

Komentari (2)

POŠALJI KOMENTAR

Davor

Ovaj text iznosi potpune neistine i otprilike je u stilu snila baba sto joj milo bilo...

Nikola

Jos jedna Ukro propaganda. Pa isterajte vec jednim Ruse a zasto NATO ne ne napadne Rusiju? Nato napada samo slabe drzave koje ne mogu da se brane a Rusiju mogu da pljunu pod prozor