11 °

max 12 ° / min 6 °

Nedjelja

17.11.

12° / 6°

Ponedjeljak

18.11.

13° / 6°

Utorak

19.11.

14° / 9°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

9° / 7°

Petak

22.11.

13° / 4°

Subota

23.11.

7° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Moskva koristi balističke rakete iz Sjeverne Koreje za napade na Ukrajinu

Izvor: EPA/EFE

Stav

Comments 0

Moskva koristi balističke rakete iz Sjeverne Koreje za napade na Ukrajinu

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Sjedinjene Države sazivaju 10. januara o.g. sastanak Savjeta bezbjednosti UN-a na kojem se raspravlja o problemu snabdijevanja Rusije sjevernokorejskim projektilima. Već je potvrđeno da Moskva koristi balističke rakete iz Sjeverne Koreje za napade na ukrajinske gradove.

Rusija je postala zavisna o stranim zalihama municije, a teroristički i diktatorski režimi su se pretvorili u sponzore ruske agresije na Ukrajinu. Kijev je zahvalan Sjedinjenim Državama na podršci u Savjetu bezbjednosti UN-a i drugim međunarodnim platformama u identifikaciji, razotkrivanju i suprotstavljanju pokušajima Moskve da se naoruža za vođenje agresivnog rata.

Sjevernokorejski režim je pribjegao eskalaciji na liniji razgraničenja sa Južnom Korejom i otvoreno prijeti ratom državama azijsko-pacifičke regije. Istovremeno, Rusija otvoreno zanemaruje svoje dužnosti stalne članice Savjeta bezbjednosti  UN-a: ona vodi agresiju i pomaže u pripremi drugih diktatorskih režima za nove agresivne ratove.

S tim u vezi, šefovi ministarstava vanjskih poslova 47 zemalja u zajedničkoj izjavi osudili su isporuku balističkih projektila Sjeverne Koreje Rusiji. Saopštenje su posebno potpisali predstavnici SAD, Velike Britanije, Australije, Njemačke, Kanade, kao i Evropske unije. U njemu se navodi da transfer ovog oružja povećava patnju ukrajinskog naroda, podržava agresivni rat Rusije i podriva globalni režim neširenja.

Ruska upotreba balističkih projektila Sjeverne Koreje u Ukrajini takođe daje DNRK vrijedne tehničke i vojne informacije, a prenos balističkih projektila, zajedno sa bilo kojim drugim oružjem i srodnim materijalima, iz DNRK u Rusiju krši brojne rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a. Osim toga, u dokumentu se navodi da dok Rusija lansira talase projektila i dronova protiv ukrajinskog naroda, podrška Ukrajini će se nastaviti. Ministri vanjskih poslova 47 zemalja pozvali su DNRK da odgovori na brojne i iskrene ponude za povratak diplomatiji, kao i politici trajnog mira na Korejskom poluotoku, te pozvali DNRK i Rusiju da se pridržavaju relevantnih sigurnosnih odredbi UN-a i odmah prekinuti sve radnje koje ih krše.

U međuvremenu, ruski okupatori su ponovo upotrijebili nekoliko balističkih projektila iz Sjeverne Koreje protiv Ukrajine. To se dogodilo 6. januara, kao i 29. decembra i 2. januara. To je rekao visoki predstavnik američkog Savjeta za nacionalnu bezbjednost. Prema D. Kirbiju, SAD još uvijek procjenjuju posljedice ovih udara.

10. januara održava se i sastanak Savjeta Ukrajina-NATO. Saziva se u pozadini intenziviranja masovnih ruskih raketnih napada na mirne ukrajinske gradove. Sastanak je zakazan na nivou ambasadora u Briselu. NATO je naglasio da su napadi osvajača još jedna demonstracija pokušaja ruskog diktatora Vladimira Putina da slomi odlučnost Ukrajine, ali on u tome neće uspjeti. Alijansa nastavlja da podržava pravo Ukrajine na samoodbranu od ruskog agresivnog rata. Ministar spoljnih poslova Ukrajine Dmitro Kuleba istakao je da bi glavna tema sastanka trebalo da bude jačanje sposobnosti protivvazdušne odbrane Ukrajine, nabavka savremenih protivraketnih odbrambenih sistema i municije za njih.

Radi se o obezbjeđivanju redovnih isporuka projektila za sisteme Patriot, IRIS-T, NASAMS i druge. Uostalom, što je ukrajinska protivvazdušna odbrana uspješnija, manja je vjerovatnoća da će ruska raketa ili dron slučajno uletjeti u granični vazdušni prostor NATO-a. Savjet Ukrajina-NATO sastaje se u Briselu kao odgovor na nedavnu eskalaciju napada Rusije, koji su pogodili Ukrajinu, ubivši na desetine ljudi. Ukrajina je zatražila od Alijanse da se sastane kako bi razgovarali o protivvazdušnoj odbrani nakon što je Moskva napala Kijev, Harkov i druge gradove kombinacijom bespilotnih letjelica iranske proizvodnje Shahed i talasom krstarećih i balističkih projektila.

U međuvremenu, u Njemačkoj su u toku razgovori o isporuci krstarećih projektila Taurus Ukrajini. Od početka punog rusko-ukrajinskog rata, Njemačka se od jedne od najsuzdržanijih zemalja u pružanju oružja Ukrajini pretvorila u jednog od lidera u vojnoj pomoći Kijevu. Ukrajini su potrebne rakete dugog dometa da odbije rusku agresiju i zaštiti ukrajinske gradove, njihove stanovnike i infrastrukturne objekte.

Prisustvo projektila Taurus u službi Odbrambenih snaga Ukrajine omogućiće efikasno uništavanje ruskih vojnih ciljeva i uništavanje logistike neprijatelja, posebno na Krimu, što će zauzvrat omogućiti sticanje prednosti na frontu. Transfer Taurusa u Ukrajinu pomoći će da se izbjegne produžavanje rata, čime će se spriječiti prijetnje slabljenja istočnog krila NATO-a i nove runde ruske agresije, posebno protiv Moldavije i baltičkih država.

Njemačka priznaje zakonsko pravo Ukrajine da se brani od ruske agresije, zbog čega mnogi u Bundestagu smatraju da Ukrajina treba da ima Taurus za gađanje ciljeva čak i u Ruskoj Federaciji. Taurus je porodica njemačko-švedskih krstarećih raketa vazduh-zemlja dugog dometa dizajniranih za visoko precizne udare i uništavanje visoko zaštićenih i duboko smještenih ciljeva, bez ulaska aviona nosača u zonu protivvazdušne odbrane neprijatelja.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR