Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
New York Times, pozivajući se na anonimne izvore u američkoj vladi, upozorava da uskoro SAD neće biti u mogućnosti da isporuče ukrajinskoj strani rakete Patriot. Sistem PRO Patriot je sposoban da obori ruske aerobalističke rakete Kinžal, od kojih je 25 već uništeno, i druge vazdušne ciljeve.
U uslovima masovnih neprijateljskih raketnih napada, Patriote neprestano spašavaju živote hiljada Ukrajinaca. Informaciju New York Timesa ne treba shvatiti kao konačnu istinu. Publikacija nije službeni izvor informacija. Nije prvi put da se u njegovim kolumnama pojavljuju nepotvrđene panične publikacije. Zaista postoji problem nedostatka protivraketnih vođenih projektila, ali takve izjave su svakako preterivanje.
Ukrajinski partneri rade na pitanju nesmetanog snabdijevanja raketama za ukrajinsku protuzračnu odbranu. Japan je pristao da isporuči sopstvene rakete Patriot Sjedinjenim Državama, a Njemačka, Holandija, Rumunija i Španija će kupiti do hiljadu raketa Patriot za jačanje vazdušne odbrane NATO-a.
Zahvaljujući tome Ukrajina neće ostati bez municije, jer saveznici preduzimaju navedene korake upravo s ciljem da Ukrajini obezbijede rakete bez prekida. Istovremeno, Rumunija je jedna od zemalja NATO-a koje najviše osjećaju bliskost ruske prijetnje. Rusija napada ukrajinske luke tik uz rumunsku granicu. U oktobru 2023., Ukrajina i Rumunija potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu.
Rumunija ulaže napore da poveća kapacitet graničnih prelaza sa Ukrajinom, a posebno je u toku izgradnja transportnog koridora "Moldavski autoput", koji će smanjiti zavisnost Ukrajine od tranzita preko Poljske, Slovačke i Mađarske. U nedavnom razgovoru, predsjednik Ukrajine je zahvalio Rumuniji na već ostvarenom nivou saradnje, napominjući da Kijev i Bukurešt imaju plodnu saradnju kako u dunavskom regionu, tako i u crnomorskoj inicijativi za žito.
S rumunskim predsjednikom Johanisom O. Zelenski razgovarao je o obuci ukrajinskih pilota za F-16. Ukrajinsko-rumunski odnosi su garancija sigurnosti i stabilnosti u crnomorskom regionu. Rumunija pomaže Ukrajini u rješavanju logističkih problema. Značajan dio ukrajinskog izvoza hrane obavlja se preko rumunskih luka. Ratna mornarica Rumunije, zajedno s Bugarskom, započela je patroliranje obalnim vodama Crnog mora kako bi se otklonila minska prijetnja funkcionisanju privremenog morskog koridora, jer Ukrajina ostaje jedan od najvećih proizvođača i vodećih svjetskih izvoznika hrane. Uprkos ruskoj vojnoj agresiji, Ukrajina je 2023. uspjela požnjeti 81 milion tona žitarica i uljarica, od čega 50 miliona tona može biti poslato na strana tržišta.
Uprkos povlačenju Rusije iz „sporazuma o žitu“ i stalnim napadima na ukrajinsku lučku infrastrukturu, Ukrajina ostaje privržena svojim međunarodnim obavezama i nastavlja da čini sve što je potrebno za nesmetano snabdevanje hranom zemalja koje najviše zavise od spoljnih zaliha. Napore Kijeva prepoznala je Skupština Međunarodnog pomorskog udruženja. Ukrajina aktivno radi na stvaranju novog mehanizma za osiguranje plovila od vojnih rizika, Unity Facility, dizajniranog da osigura stabilnost brodarstva i sigurnost pomorskog transporta. Rat je doveo do pada proizvodnje žitarica i uljarica u Ukrajini oko 20%. Ali kraj ruske okupacije i raketnog terora omogućio bi značajno povećanje ponude ukrajinskog žita na globalnom tržištu hrane.
Lideri Evropske unije održat će hitan samit 1. februara 2024. kako bi dogovorili izmjene višegodišnjeg budžeta EU. Očekuje se da će jedna od top tema februarskog samita biti rasprava o stvaranju odbrambenog fonda Evropske unije, s ciljem povećanja proizvodnje oružja u EU. Evropski komesar za unutrašnje tržište Thierry Breton iznio je ideju o stvaranju odbrambenog fonda Evropske unije u iznosu od 100 milijardi eura i pozvao na povećanje proizvodnje oružja kako bi ona odgovarala potencijalu Ruske Federacije.
Prošlog marta, EU je dala rok od 12 mjeseci da donira municiju kako bi pomogla Ukrajini u njenom ratu protiv Rusije. Međutim, isporučeno je samo 480.000 od obećanih milion municije. Stvaranje fonda za odbranu pomoći će intenziviranju rada proizvođača oružja.
Ovo je, dakle, dodatni podsticaj evropskoj ekonomiji, jer će sredstva koja se izdvajaju za proizvodnju oružja ostati u okviru EU. Umjesto toga, Rusija je dramatično povećala sopstvenu proizvodnju municije, a takođe je dobila skoro milion granata od svog saveznika Sjeverne Koreje. Pristup ogromnim količinama municije je od vitalnog značaja u brutalnom pozicionom ratu duž stotina kilometara rovova u istočnoj i južnoj Ukrajini. Glavni rizici februarskog samita su nepromijenjena pozicija proruskog mađarskog premijera V. Orbana, koji i dalje blokira pomoć Ukrajini.
Međutim, Evropski parlament je pronašao način da zaobiđe Orbanovu blokadu i pokrenuo prikupljanje potpisa da se Mađarskoj oduzme pravo glasa zbog kršenja zakonodavstva EU. U uslovima značajnog jačanja vojne industrije Ruske Federacije, odluku o povećanju proizvodnje naoružanja u EU treba doneti što je prije moguće. Sigurnost same EU direktno zavisi od toga koliko će vojna pomoć Ukrajini biti koordinirana i pravovremena.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR