Piše: Oleksandr Levčenko
Rekordan broj ruskih vazdušnih napada koji su uključivali avione, bespilotne letjelice i projektile na Ukrajinu tokom novogodišnjeg perioda ukazao je na poteškoće Kijeva u jačanju sredstava za elektronsko ratovanje usmjerenih na blokiranje i preusmjeravanje neprijateljskih dronova i navođenih projektila. Moskva održava konkurentsku prednost jer se fokusirala na ove sposobnosti čak i prije nego što je pokrenula invaziju na Ukrajinu prije skoro dvije godine. To potvrđuju i napadi na tri nivoa koji su izvedeni i na ukrajinsku komunikacionu infrastrukturu, "čudni napadi“ na „Kyivstar" - glavnog mobilnog operatera Ukrajine sa 50% tržišta i 24 miliona korisnika, što je više od polovine stanovništva zemlje.
Veliki je nesporazum među zapadnim analitičarima koji smatraju da Rusija može stati i da Putina moguće "uvjeriti", "umiriti", "prevariti" ili "uspavati". Zapravo, akcije moskovskih snaga u Ukrajini su model totalnog rata koji je primjenjiv na svaku globalnu situaciju. Masovni višesatni kombinovani napadi dronovima i raznim vrstama projektila taktika su zastrašivanja civilnog stanovništva i imaju za cilj iscrpljivanje ukrajinske protivvazdušne odbrane.
Najnoviji i sve sofisticiraniji napadi Rusije pokazuju poboljšanje koncepta "ratovanja nove generacije". Višedimenzionalan je i kombinuje vojnu, tehnološku, informacionu, diplomatsku, ekonomsku, kulturnu i druge sfere za postizanje strateških ciljeva. Pored „otvorene“ intervencije, primjećuje se aktivna upotreba različitih metoda asimetričnog uticaja na Ukrajinu, počevši od pokušaja političkog pritiska, korupcije zvaničnika, zastrašivanja civilnog stanovništva, želje da se zemlja izoluje na diplomatskom nivou i blokade duž granica.
Sve to u pozadini globalizacije ruske propagande, koja demonizira Kijev i radi na smanjenju njegove međunarodne podrške. „Novi rat“ protiv Ukrajine iznenadio je Zapad, koji bi trebao razmišljati ne samo o proizvodnji modernog oružja i opremanju svojih vojski njime, već i o osiguranju pouzdanosti kritične infrastrukture od mogućih ruskih napada, čija je metodologija je promijenjena.
Sajber napadi na Ukrajinu izvedeni su u najmanje tri faze. Neposredno prije početka rata došlo je do masovnih hakerskih napada na ukrajinske državne strukture i vodeće kompanije izvana. Održali su se od 13. do 16. februara 2022. godine. Još jedan napad velikih razmjera otkriven je 23. februara, uoči invazije na Ukrajinu. U 2023. sajber upadi u ukrajinski nacionalni energetski sistem postali su češći. Glavna odlika takvih operacija bila je njihova sinhronizacija sa raketnim i dronovim udarima na ukrajinske energetske objekte, posebno zimi.
Prije rata Ukrajinu su napadale samo pojedinačne hakerske grupe. Nakon invazije, ruske hakere je koordinisao jedan centar. Rusija ulaže milione dolara u sajber napade, kao i u propagandu, neprestano poboljšavajući metode i procedure. Nakon dvije godine rata, suočavamo se sa "čudnim napadima" na kritičnu infrastrukturu koji takođe dolaze iznutra.
Dana 12. decembra 2023. dogodila se tehnička blokada velikih razmjera u mreži glavnog ukrajinskog mobilnog operatera "Kyivstar": mobilna komunikacija i internet su paralizovane, pogođeni su svi sistemi vezani za operatera. Sumnje su se odmah okrenule Rusiji. Na prvi pogled, napad je ličio na napad na ukrajinsku kritičnu infrastrukturu u zimu 2023. Međutim, ovoga puta situacija nije bila ograničena na komunikaciju, već se proširila na svu opremu koja koristi mobilnu mrežu operatera.
Na primjer, bankomati i terminali za plaćanje prestali su raditi u nekoliko gradova Ukrajine. U vezi s prekidom usluga Kyivstar u Lavovu, linije ulične rasvjete su ručno morali pokrenuti. Kompanija je morala da prizna i objavi da je žrtva jednog od najvećih hakerskih napada u istoriji, ističući, međutim, da lični podaci pretplatnika nisu kompromitovani.
Ali to nije sve, jer je u jednom od ruskih dronova Shahed kamikaza koje su oborili Ukrajinci pronađena SIM kartica Kyivstar, što je ruskoj vojsci omogućilo korištenje mobilne mreže Kyivstar za praćenje rute drona i promjenu njegovih koordinata leta. Kartica je aktivirana istovremeno sa nekoliko drugih iz Kyivstara na privremeno okupiranim teritorijama Ukrajine.
Specijalne službe Ukrajine počele su da istražuju "neobičnu" upotrebu operatera. Kako se približavala prekretnica, živci ruske obavještajne službe su popustili i odlučili su da unište tragove boravka svog agenta u krilu Kyivstara. Dugi niz godina Rusija svojima agentima "zasitila" ukrajinske institucije i glavne kompanije u zemlji.
Ovaj presedan pokazuje rastuću prijetnju Evropi: u uslovima sveobuhvatnog rata s Ukrajinom, Rusija ulaže napore da stvori pozicije u informatičkim i telekomunikacionim kompanijama evropskih zemalja sa daljnjim kadrovskim i tehnološkim prodorom u njihovu infrastrukturu. Tako ruske specijalne službe dobijaju pristup informacijama koje ih zanimaju, a stvaraju i povoljne uslove za vršenje raznih vrsta sabotaža, hakerskih napada, industrijske špijunaže uz prateću ekonomsku i političku štetu Zapadu.
Ovo je klasična hibridna prijetnja koju Rusija koristi da oslabi Evropu. Zauzvrat, ruski biznis je svjesni saučesnik u takvim zločinima: kupujući imovinu u stranim kompanijama po analogiji s Kyivstarom, čiji je dio dionica bio u vlasništvu ruskog oligarha Fridmana, stvara se pozicije za dalju infiltraciju ruskih specijalnih službi i njihovih agenata. U sadašnjim okolnostima, Zapad bi trebalo da odustane od bilo kakvih kontakata i saradnje sa ruskim biznisom, s obzirom na njegovu očiglednu toksičnost. Takođe, zapadne telekomunikacione i tehnološke kompanije treba da se oslobode ruske imovine koja predstavlja pretnju njihovoj nacionalnoj bezbjednosti.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR