12 °

max 12 ° / min 6 °

Nedjelja

17.11.

12° / 6°

Ponedjeljak

18.11.

13° / 6°

Utorak

19.11.

14° / 9°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

9° / 7°

Petak

22.11.

13° / 4°

Subota

23.11.

7° / 2°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Agenti Kremlja rade u čitavom političkom spektru zemalja NATO-a i EU

Stav

Comments 0

Agenti Kremlja rade u čitavom političkom spektru zemalja NATO-a i EU

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko

Moskva ima dvojicu svojih velikih pristalica u Evropskoj uniji – premijera Mađarske Viktora Orbana i premijera Slovačke Roberta Fica. Ako je prvi iz desnog centra, onda je drugi predstavnik lijevog centra, što pokazuje da agenti Kremlja rade u čitavom političkom spektru zemalja NATO-a i EU.

Samo što u nekim zemljama posluju uspješnije, a u drugim imaju manje šanse. Moskva ima ogroman uticaj na Budimpeštu i Bratislavu. Svojevremeno, do 1991. godine, sovjetske trupe su bile stacionirane u ovim zemljama, posebno Južna grupa vojnih snaga u Mađarskoj i Centralna grupa u Čehoslovačkoj.

Tamo su bili aktivni agenti KGB-a i sovjetske vojne obavještajne službe, koji su tiho stvarali mreže svojih tajnih agenata i "konzerve". S tim u vezi, u Češkoj se desio proces lustracije, koji zabranjuje licima koja su u vrijeme socijalizma zauzimala značajna mjesta u državnom aparatu da učestvuju u političkim procesima u zemlji.

Stoga je sovjetsko djelovanje u okruženju Komunističke partije Čehoslovačke djelimično nivelirano i snaga proruskih snaga u ovoj zemlji je mnogo manja nego u susjednoj Mađarskoj i Slovačkoj. U istočnoj Njemačkoj, bivšoj Nemačkoj Demokratskoj Republici (DDR), uticaj Kremlja je takođe veliki. Bivši DDR je bio potpuno zavisan o Moskvi, pa je tamo gospodar bio zloglasni KGB, koji je prije povlačenja sovjetskih trupa 1993. godine stvorio tajnu mrežu svojih agenata i pristalica, koja je i danas aktivna.

Stoga ne čudi što je istočni dio Njemačke još uvijek pod stalnim patronatom Kremlja. Krajem 1980-ih, sadašnji predsjednik Rusije, Putin, radio je kao službenik KGB-a u DDR-u, stvarajući mrežu agenata u Drezdenu. Istovremeno, njemačke i praktično sve evropske ultradesničarske snage su bukvalno zasićene moskovskim agentima. To se odnosi i na ultralijeve snage koje svoju energiju crpe iz bivšeg komunističkog pokreta. U Poljskoj, gdje je bila stacionirana Sjeverna grupa sovjetskih trupa, isto postoji ozbiljna mreža ruskih agenata, ali je mnogo slabija od susjednih Mađarske i Slovačke, uzimajući u obzir tradiciju rivalstva između poljske i moskovske države, kao i osvajanje dijela Poljske, uključujući Varšavu, od strane Ruskog carstva i ruske dominacije nad ovimima poljskim oblastima više od 120 godina. Osim toga, Poljska je izvršila djelimičnu lustraciju bivših komunističkih aktivista.

18. januara ove godine Evropski parlament usvojio je rezoluciju kojom se Evropsko vijeće i zemlje članice EU pozivaju da provjere moguće kršenje vrijednosti Unije od strane Mađarske. Evropski parlament osudio je namjerne, kontinuirane i sistematske napore mađarske vlade da potkopa temeljne vrijednosti EU. U odobrenom dokumentu europarlamentarci izražavaju ozbiljnu zabrinutost zbog dalje erozije demokratije, vladavine prava i osnovnih sloboda u Mađarskoj. Mađarske vlasti sistematski uništavaju evropsko jedinstvo, posebno po pitanju podrške Ukrajine u odbijanju ruske agresije.

Zvanična Budimpešta je prošlog decembra neopravdano blokirala mogućnost dodjele 50 milijardi eura pomoći Ukrajini. Stoga su poslanici Evropskog parlamenta pozvali Evropsko vijeće da privremeno ograniči ovlaštenja Mađarske u EU, posebno pravo glasa u Vijeću EU, kao i da razmotri svrsishodnost predsjedavanja Mađarske Vijećem EU u drugoj polovini godine, kada bi Evropski savjet trebalo da predvodi Viktor Orban. Odluka Evropskog parlamenta je preporučljivog karaktera, ali je ozbiljno upozorenje Budimpešti uoči Specijalnog samita EU, koji će se održati 1. februara, s ciljem da se preispita pitanje izdvajanja 50 mlrd. eura Ukrajini u okviru programa pomoći. Nakon toga, antiukrajinska retorika Viktora Orbana je donekle omekšala. No, pored njega, počeo je aktivno da se pojavljuje premijer Slovačke Robert Fico sa antiukrajinskim narativima, koji je izjavio da Ukrajina "mora dati" dio svoje teritorije Rusiji kako bi okončala rat. Prema njegovom mišljenju, „trebalo bi da postoji neka vrsta kompromisa... Zašto očekuju da Rusi napuste Krim, Donbas i Lugansk? Ovo nije realno”. Ima istine u ovom planu – Rusi nikada neće dobrovoljno napustiti okupirani dio ukrajinskog Donbasa i Krima. Jednostavno ih odatle treba istisnuti, odnosno poslati na njihovu rusku teritoriju, gdje im je mjesto, kako stoji u Povelji UN, normama međunarodnog prava i principima OEBS-a. Samo nije jasno što Fico tu ne razumije: ipak je Slovačka, kao i Rusija, članica UN-a i OSCE-a.

Slovački premijer je ponovio i narative ruske propagande, rekavši da Ukrajina navodno "nije nezavisna i suverena zemlja", već da je "pod punim uticajem i kontrolom Sjedinjenih Država".

Premijer Robert Fico rekao je da Sjedinjene Države imaju punu kontrolu nad Ukrajinom. Na ovaj način pokušavajući da opravda invaziju Rusiji na Ukrajinu 24. februara 2022. godine. U tome on vidi razloge za rusku agresiju. Međutim, ako je Ukrajina potpuno zavisna o SAD, zašto Washington ne pruži potrebnu vojnu podršku koju Kijev traži. Ova podrška je samo u obimu, tako da Ukrajina nije u potpunosti bude preuzeta od strane Rusije. Fico smatra da su Rusiji potrebne sigurnosne garancije zapadnih zemalja. To je upravo ono što je Kremlj više puta izjavio, ali je iznenađujuće zašto premijer države članice NATO-a i EU to ponavlja.

Proruski premijer došao je na vlast u decembru nakon što je njegova ljevičarska populistička stranka Smer pobijedila na izborima u septembru. On je obećao da će prestati isporučivati oružje Ukrajini, blokirati njen potencijalni ulazak u NATO i suprotstaviti se sankcijama Rusiji. U ukrajinskom gradu Užgorodu, na granici sa Slovačkom, 24. januara zakazan je sastanak između Fica i premijera Ukrajine D. Šmihala. Na njemu šef vlade Slovačke očigledno namjerava još jednom potvrditi da se zvanična Bratislava protivi članstvu Ukrajine u NATO-u. S tim u vezi, mnogi predstavnici parlamenta Ukrajine protivili su se održavanju takvog sastanka.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR