Za Antenu M piše: Oleksandr Levčenko
U Belgorodskoj oblasti je 24. januara oboren avion ruske vojne transportne avijacije IL-76. Rusija tvrdi da se u avionu nalazilo 65 ukrajinskih ratnih zarobljenika, koji su navodno bili transportovani radi razmjene. Okolnosti obaranja aviona i identiteti svih putnika u njemu i dalje su nepoznati. Ruskim zvaničnim izjavama se nikako ne može vjerovati.
Moskva stalno laže, kao u slučaju tragedije obaranja leta MH17 civilnog aviona iznad Donbasa 2014. godine. Trenutno nema dokaza o smrtnim slučajevima ukrajinskih državljana u srušenom avionu. Kijev insistira na međunarodnoj istrazi incidenta, jer Rusija nije tražila vazdušni koridor i nije obavijestila Ukrajinu o namjeri da zarobljenike prevozi avionom, što je uvijek činila u prethodnim razmjenama. S obzirom na to da je avion Il-76 pripadao 117. vojno-transportnom avijacijskom puku, koji je više puta bio uključen u transport oružja i municije za ubijanje Ukrajinaca, onda bio je legitimni vojni cilj. Bez obzira na stvarne okolnosti incidenta, ponašanje ruske strane je jasna provokacija.
Prema podacima Koordinacionog štaba za postupanje sa ratnim zarobljenicima, više od 8.000 zarobljenika je i dalje u ruskom zarobljeništvu, uključujući više od 1.600 civila. Najavom transporta ukrajinskih zarobljenika u IL-76, Rusija je zapravo priznala da je namjerno izlagala ratne zarobljenike opasnosti, što je grubo kršenje Ženevske konvencije. Postoje objektivni razlozi za zabrinutost zbog opasnosti po živote ukrajinskih državljana sa liste koju je objavila Ruska Federacija. Uostalom, Moskva ih je već proglasila mrtvima.
Rusija je sposobna za prljave i krvave provokacije koristeći ratne zarobljenike. To potvrđuje i masovno ubistvo ukrajinskih zatvorenika u Olenivki u julu 2022. Moskva redovno koristi temu zatvorenika u propagandne svrhe: organizuje suđenja za njih, usporava proces razmjene kako bi okrivila i diskreditovala ukrajinsku stranu i vrši pritisak na porodice zatvorenika. Rusi drže ne samo ratne zarobljenike, već i civilne taoce. Uslovi njihovog pritvora su jednaki mučenju. Čak ni predstavnici Međunarodnog komiteta Crvenog krsta ne smiju da posećuju zatvorenike, dok Moskva sabotira postavljanje države staratelja nad zatvorenicima, što je predviđeno Ženevskom konvencijom.
Incident sa obaranjem ruskog vojnog aviona Il-76 25. januara o.g. razmatran je na sastanku Savjeta bezbjednosti, na zahtjev Moskve. UN još uvijek ne mogu provjeriti autentičnost ruskih tvrdnji o prisustvu ukrajinskih ratnih zarobljenika u oborenom avionu, jer je Rusija odbila međunarodnu istragu o incidentu Il-76. Dakle, ovo navodi samo na jedno mišljenje: Kremlj ne zanima istina, već manipulacije. Manje od sat vremena nakon pada aviona, Ruska Federacija je objavila smrt ukrajinskih zarobljenika, ali već dva dana ne može pružiti nikakve dokaze za svoje tvrdnje. Ukrajina traži pouzdane informacije o sudbini svojih ratnih zarobljenika i nastavlja da insistira na međunarodnoj istrazi incidenta Il-76.
Osim toga, jedan spisak ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su navodno ubijeni u avionu, koji je predstavila vrhunska ruska propagandistica Simonjan, od kojih je trećina već ranije razmijenjena, dovoljna je da uništi sve tanke verzije Moskve. Ko može vjerovati u verziju Kremlja da su za 65 ukrajinskih zarobljenika bilo samo tri čuvara. Rusija nije mogla uvjeriti ni V. Orbana da su Ukrajinci posebno oborili avion sa ukrajinskim zarobljenicima. Niko ne želi da se solidariše sa tezama koje se međusobno ne povezuju.
Jedino što je Kremlj postigao svojom pozicijom na oborenom avionu je usporavanje procesa razmjene ruskih ratnih zarobljenika. Uostalom, i ti ljudi imaju porodice u Rusiji i pravo na povratak kući. Ali odnos prema njima je kao prema izdajnicima domovine.
Kako se saznalo od ukrajinskih obavještajnih agencija, u avionu koji se srušio trebalo je da budu ruski visoki zvaničnici, ali su ih u posljednjem trenutku spriječili službenici FSB-a.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR