10 °

max 10 ° / min 6 °

Nedjelja

17.11.

10° / 6°

Ponedjeljak

18.11.

14° / 6°

Utorak

19.11.

14° / 9°

Srijeda

20.11.

14° / 11°

Četvrtak

21.11.

12° / 2°

Petak

22.11.

14° / 3°

Subota

23.11.

8° / 1°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Aktuelnom fireru Kremlja Vladimiru Putinu sudiće Međunarodni sud za zločine protiv čovječnosti

Izvor: epa efe

Stav

Comments 0

Aktuelnom fireru Kremlja Vladimiru Putinu sudiće Međunarodni sud za zločine protiv čovječnosti

Izvor: Antena M

Autor: Oleksandar Levčenko

  • Viber

Za Antenu M piše: Oleksandar Levčenko

Bezbjednosne garancije za Ukrajinu će ojačati bezbjednost cijele Evrope.

Nakon sporazuma Ukrajine sa Velikom Britanijom, Kijev i Berlin su takođe blizu potpisivanja odgovarajućeg bilateralnog sporazuma, kako je najavio njemački kancelar Olaf Šolc. Ukrajina i Njemačka pregovaraju o sporazumu o sigurnosnim obavezama u skladu sa Okvirnom deklaracijom Grupe sedam, usvojenom na prošlogodišnjem samitu NATO-a u Vilniusu.

Nakon Londona i Pariza, Berlin čini korak ka pružanju stvarnih sigurnosnih garancija Ukrajini. Kancelar Njemačke je naveo da će sadržaj tog sporazuma biti objavljen nakon konačnog odobrenja dokumenta, uz napomenu da će Njemačka podržavati Ukrajinu koliko god bude potrebno, jer je Putinova imperijalistička retorika dokaz prijetnje ukrajinskom suverenitetu i teritorijalnom integritetu. Osim toga, Njemačka podržava Ukrajinu na svaki mogući način u vojnoj i tehničkoj sferi.

Samo za podršku Oružanim snagama Ukrajine u budžetu SR Njemačke za 2024. izdvojeno je 7 milijardi eura. Šolc je rat koji je Putin započeo protiv Ukrajine nazvao velikim, političkim i bezbjednosnim izazovom za Evropu i stav da je Kremlj zajednička prijetnja svim zemljama demokratskog Zapada.

Kancelar Njemačke je izrazio uvjerenje da će nakon samita EU 1. februara, pomoć u iznosu od 50 milijardi eura biti dodeljena Ukrajini. Ova pomoć će ojačati ukrajinsku ekonomiju i vojsku da izdrže i okončaju rat.

U međuvremenu, Moskva je i dalje toksična po pitanju mogućnosti okončanja rata u skladu sa postojećim normama i principima međunarodnog prava. Ova politička toksičnost je pojačana upotrebom otrovnih hemikalija na bojnom polju, što je zabranjeno Ženevskim konvencijama.

Od početka invazije u punom obimu, Rusija je upotrijebila hemijsko oružje protiv Ukrajinaca najmanje 626 puta. Rusi često koriste granate sa suzavcem, ali je zabilježena otrovna supstanca koja sadrži arsenik trihlorid. U decembru 2023. pribavljeni su dokazi o upotrebi granata koje su sadržavale hloroacetofenon od strane Rusa, koje su mogle da ubiju osobu u roku od 5 minuta.

Upotreba hemijske municije je grubo kršenje međunarodnog prava i obaveza koje je preuzela Moskva. Ovo se odnosi na Ženevski protokol o upotrebi zagušljivih, otrovnih ili drugih sličnih gasova u ratu, kao i na Konvenciju o hemijskom oružju iz 1993.

Ruska upotreba hemijskog oružja u ratu odvija se u pozadini glasnih, ali neosnovanih optužbi Kremlja na račun Ukrajine za funkcionisanje biolaboratorija za razvoj hemijskog i nuklearnog oružja itd.

Ukrajina poziva međunarodnu zajednicu da odgovori na rusku upotrebu oružja za masovno uništenje kao opasan presedan koji podriva temelje trenutnog globalnog sigurnosnog sistema.

Dok političari iz Kremlja i ruska vojska koriste otrovno političko i vojno oružje, kao što su to činili nacisti tokom Drugog svjetskog rata, cijeli svijet pamti jevrejske žrtve Hitlerovog genocida, koji je imao za cilj uništenje čitavog višemilionskog naroda.

Firer i njegova kriminalna pratnja uspjeli su da ubiju 6 miliona Jevreja u mnogim evropskim zemljama tokom Drugog svjetskog rata, ponajviše u Poljskoj i Ukrajini. 27. januara 1945. godine, trupe 1. Ukrajinskog fronta, koji se sastojao od 60% Ukrajinaca, gdje je služio i moj djed i brojna rodbina iz Černigovske oblasti, mobilizisani su u njegove jedinice, oslobodile su jedan od najvećih nacističkih logora smrti - Aušvic-Birkenau.

Međunarodni dan sjećanja na holokaust posvećen je ovom datumu. Otprilike četvrtina žrtava Holokausta tokom Drugog svetskog rata došla je sa teritorije Ukrajine. Zajedno sa cijelim demokratskim svijetom obilježavamo genocid nad Jevrejima od strane nacističkog režima.

Holokaust svjedoči o dubokim tragedijama do kojih mizantropska ideologija i propaganda mogu dovesti. Nažalost, čovječanstvo još nije naučilo ovu lekciju. Rusko političko rukovodstvo i moskovski mediji dozvoljavaju sebi antisemitske napade, a istovremeno optužuju sve oko sebe za "nacizam", uključujući i same Jevreje, koji ne podržavaju Putinovu agresivnu politiku.

Godine 2023. antisemitska propaganda Kremlja imala je tragične posljedice, bilo je pokušaja organizovanja jevrejskih pogroma u republikama Sjevernog Kavkaza Ruske Federacije. U svojim pokušajima da uništi Ukrajinu, Rusija se ne zaustavlja ni pred napadima na spomen-područja Holokausta u Babinom Jaru u Kijevu i Drobitskom Jaru u Harkovu, gdje je u godinama nacističke okupacije stradalo više od 150 hiljada Jevreja.

Danas su Kijev i Harkov svakodnevno pod vatrom modernih ruskih nacista – rusista, koji žele da porobe ukrajinski narod i unište jedan njegov dio, kao što su to nekada činili nacisti tokom Drugog svjetskog rata. Aktuelnom fireru Kremlja Vladimiru Putinu sudiće Međunarodni sud za zločine protiv čovječnosti, a nalog za njegovo hapšenje već je raspisao Međunarodni krivični sud u Hagu zbog sistematske otmice ukrajinske djece.

 

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR