Za Antenu M piše: Oleksandar Levčenko
U Briselu je pronađen agent ruske vojne obavještajne službe (GRU) Viktor Labin, koji zajedno sa svojom porodicom obezbjeđuje ruski odbrambeni kompleks koordinatnim i mjernim mašinama. Rusko poslovanje u Evropi često je paravan za specijalne službe Ruske Federacije ili blisko sarađuje s njima.
Osim toga, poslovanje s ruskim korijenima pomaže da se zaobiđu sankcije Moskvi isporukom, posebno robe vojne ili dvostruke namjene za potrebe ruskog odbrambeno-industrijskog kompleksa. Ruski agent GRU Viktor Labin zajedno sa svojim sinovima Romanom i Ruslanom posjeduje Groupe d'Investissement Financier u Belgiji. Preko njega se vrši nabavka deficitarne opreme za ruski vojno-industrijski kompleks, tačnije, za moskovsko preduzeće Sonatek, koje je u vlasništvu Ruslana Labina.
Sonatek je bio izvođač radova osamnaest ruskih odbrambenih kompanija najmanje od 2022. godine. Kompanija uvozi mjerne uređaje iz raznih zemalja, posebno Italije (Tomelleri Engineering), Njemačke (Messtechnik) i Velike Britanije (Aberlink), koje je u Ruskoj Federaciji teško zamijeniti drugim proizvođačima, a tamo nema vlastite proizvodnje, a s obzirom na tehničke mogućnosti, i neće biti još dugo.
Osim toga, podružnice najvećih ruskih korporacija - Gazprom, Lukoil, Rosneft, Rosatom, Sibur Holding, Eurochem Group, Novatek, Trubno-Metalurška Kompanija, Transmashholding, Fosagro, SUEK, Norilsk Nickel, Rusal, Sberbank of Russia, X5 Maloprodaja, Tatneft, NLMK - imaju svoje predstavništva u Evropi. Pod krinkom zaposlenih u ruskim kompanijama u Evropi postoje brojni agenti ruskih specijalnih službi koji štete evropskoj bezbjednosti ne samo posredno prenoseći sankcionisanu robu u Rusku Federaciju, već i direktno prikupljajući obavještajne podatke o evropskim građanima, špijunirajući u blizini vojnih baza i objekata kritične infrastrukture EU i NATO.
Ruskom biznisu nije mjesto u Evropi. Proglašavajući svoju "nezavisnost" od Zapada, Rusija nastavlja da zarađuje upravo u Evropi, sponzorišući rat protiv evropskih vrijednosti. Tako je najviše ruske imovine i kapitala bilo koncentrisano na Kipru - više od 106 milijardi dolara, na drugom mjestu - Luksemburg (95 milijardi dolara), na trećem - Velika Britanija (65 milijardi dolara). Poslovanje osnovano ili povezano sa Rusima predstavlja prijetnju evropskoj sigurnosti, jer aktivno prisustvo agenata ruskih specijalnih službi može uzrokovati sajber napade i curenje podataka privrednih subjekata, ali i građana. Onemogućavanje poslovanja ruskog biznisa u Evropi važno je za održavanje sigurnosti svih sektora privrede demokratskih zemalja i njihovog stanovništva.
Istovremeno, Indija je vratila 14 tankera s ruskom naftom nakon sankcija uvedenih Putinovoj "floti u sjeni". Ruska nafta se pokazala neprocjenjivom u doslovnom smislu riječi, odnosno postala je beskorisna nikome. Kompanija Sahalin-1, koja je "kćerka" ruskog Rosnjefta, morala je da skladišti naftu Sokol u morskim tankerima u iščekivanju kupaca, a zapremina skladišta ovog tipa već je premašila 10 miliona barela.
Razlog tome su američke sankcije brodovlasnicima koji prevoze rusku naftu i naftne derivate, kao i problemi sa obračunima sa indijskom naftnom kompanijom, koja je glavni kupac ove vrste nafte. Rosnjeft doživljava sve veće poteškoće u isporuci nafte Indiji, koja je 2022. godine udeseterostručila kupovinu i postala drugi najveći uvoznik ruskih barela nakon Kine početkom ruske agresije na Ukrajinu.
Ali pod pritiskom sankcija protiv Putinove "flote u sjeni", Indija je bila prisiljena vratiti 14 tankera s ruskom naftom. Sada, umjesto ruske nafte, Indian Oil Corp povećava kupovinu bliskoistočnih naftnih proizvoda. I obim isporuka iz Ruske Federacije u Indiju počeo je naglo opadati. U decembru 2023. iznosile su samo 1,5 miliona barela dnevno, iako su u maju dostigle 2,15 miliona.
Zapadne sankcije Putinovoj "floti u sjenci" dovele su do ozbiljnih problema sa prodajom sorte Sokol, što zauzvrat negativno utiče na proizvodnju ruske nafte u bušotinama i u preradi. Ruska nafta nije bila tražena na tržištu. U pozadini naglog pada prodaje ruske nafte, Rosnjeftova Rafinerija nafte u gradu Tuapse na Crnomorskoj obali obustavila je preradu 9 miliona tona sirove nafte.
Ispostavilo se da je rafinerija paralizovana nakon požara izazvanog udarom ukrajinskih dronova. Potonja je jedina rafinerija na crnomorskoj obali Rusije i među 10 najvećih u zemlji. Ruska Federacija je počela da se suočava sa ozbiljnim problemima ne samo u oblasti izvoza nafte, već i djelimično u vezi sa njenom preradom, što objektivno značajno smanjuje priliv sredstava za vođenje rata protiv Ukrajine.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR