Za Antenu M piše: Milena B. Martinović
Ne treba biti lingvistički stručnjak da bi se primijetilo kako se grubi rječnik i priprosti ton nekadašnjih opozicionih a sad vladajućih političara značajno promijenio.
Trude se ljudi, i ide im to i ne ide. Kako kad i kako u kojoj prilici.
Nije lako sofisticirati jezik i govor, potrebno je mnogo, mnogo truda, pročitanih knjiga, dubokih promišljanja, ali i humanistički pristup svijetu i bivanju.
Politički ciljevi usmjeravaju namjere i djelovanje. Desnica je desnica svuđe u svijetu.
Njoj pripada gorljivi nastup, povišeni ton.
Domaća pak desnica veoma se trudi da ne djeluje tako i sve bi oni to fino, evropejski u „interesu građana Crne Gore“. I pomirenja naravno (da se ne zaboravi). E tu nastaje problem, ne ide lako. Zapravo, ne ide nikako.
Rečenične konstrukcije vrijedne pažnje kao žongleske bravure i ufinjeni govor čitljivi su na prvo slušanje odnosno čitanje. Namijenjeni su i onima kojima se ovi mudri i pomirljivi iskazi prevode. Pa i ako nešto bude izgubljeno u prevodu, opet je dobro. S formalnim nestankom jednog desnog političkog bloka nestao je u značajnoj mjeri i jezičko-politički izraz koji treba da uzbuni i uznese u nebeske visine. Ostao je prijeteći ton, zajedljivost i u tragovima pokatkad nesuvisli humor.
E dakle, tako nam se desilo štošta, svašta, pa i da „vozila njeguju ćirilicu“.
Što ćemo s glagolom njegovati nakon ove njegove upotrebe, ne znamo. Ali moglo bi se, zašto da ne, unijeti u razne rječnike i ovo njegovo dopunsko značenje. Jer nije mala šala, niti malo dostignuće. A i kako bi bilo kad oni koji ruše i još bi da ruše za sebe kažu da se „zalažu za mir i stabilnost u Crnoj Gori“.
Jezik naš nasušni...
Goran
A i Njegoš je pisa' latinicom.
Max
Crna Gora postala je nažalost srpska provincija.
Dada
Silovanje Crne Gore. Odozdo nagore. Ko je naredio cirilicu na policisjkim autima? Toga treba odmah zatvoriti.Jer nije policija srpska nego gradjanska a sigurnosne sluzbe drzavne institucije a ne Mandiceve i Knezeviceve.