4 °

max 6 ° / min 0 °

Srijeda

15.01.

6° / 0°

Četvrtak

16.01.

9° / 1°

Petak

17.01.

12° / 3°

Subota

18.01.

12° / 3°

Nedjelja

19.01.

13° / 5°

Ponedjeljak

20.01.

12° / 7°

Utorak

21.01.

13° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Porez na pamet

Stav

Comments 4

Porez na pamet

Autor: Antena M

  • Viber

Za Antenu M piše: Jakov Daković

Kakva je jedna vlast o tome se može puno zaključiti na osnovu njenog odnosa prema kulturi. Najavljeno povećanje stope PDV- a na knjige i štampu sa 7 na 15% govori samo za sebe.
Znate, knjige nisu roba kao svaka druga, iako i one nesumnjivo podliježu zakonima težišta.
"Svi pronalasci su na neki način produžetak ljudskog tijela. Jedino je knjiga produžetak memorije i imaginacije". (Borhes)

Pisanje i čitanje nekad su bili sakramenti- povlaštena znanja sveštenika i magova. Kad je magijsku funkciju riječi zamijenila semantička a Gutenbergov izum manastirske skriptorijume knjige su postale pristupačnije širokim narodnim slojevima.

Lično, najviše volim da kupujem u antikvarnicama. Knjige domaćih savremenih pisaca koji me, osim par izuzetaka, i ne zanimaju previše, jezivo su skupe, valjda zbog autorskih prava. Džepna izdanja klasika još uvijek se mogu naći za par eura, ako znate gdje da tražite.

Knjige su, ipak, već sad luksuz za većinu građana. I to je razumljivo: sa ovom stopom inflacije mora se paziti na svaki cent. Kod mene je redosled prioriteta malko drugačiji: za knjige, časopise i hranu za mačke mora da se ima. Za sve ostalo - kako Bog da. No možda je Spajićeva vlada neshvaćena u svojoj namjeri - možda je cilj upravo da se kod građana probudi interes za čitanje. Jer što je nešto nedostupnije to ga više želimo. Da Audi a8 košta 15 eura niko se, pretpostavljam, ne bi ni osvrnuo na njega.

Zamišljam sljedeći scenario: pred stupanje na snagu nove stope PDV-a stvaraju se neopisive gužve ispred knjižara. Ljudi u panici grabe tomove Murakamija, Uelbeka, Dostojevskog i trpaju ih one velike korpe. Povremeno dolazi i do incidenata ("Ja sam prvi kaparisao Pekićeva sabrana djela") pa mora da interveniše i policija. Opozicija (inventivno) traži izbore. Medojević predlaže uvođenje vanrednog stanja. Haos se iz knjižara preliva na ulice.

Premijer Spajić se, ljut što mu ponovo prekidaju odmor, oglašava na mreži X i pita:
"Čemu frka ljudi? Pa imate biblioteke". Nemiri se, međutim, ne stišavaju i vlada podnosi ostavku. Raspisuju se novi izbori. Jedan od uslova za ulazak u parlament je da svaki kandidat navede bar 50 knjiga koje su ga duhovno oblikovale. Kablovski operateri ukidaju Pink i Arena sport pakete i fokusiraju se na obrazovni program. Uvodi se porez na kič i šund - tj.na balkanski pop i folk, a podstiče rad neafirmisanih underground bendova. Prema podacima Monstata najviše se vjeruje piscima i filozofima.

Eh, i meni vala svašta pada na pamet. Ne zamjerite, upravo pročitah "Utopiju" Tomasa Mora.

Komentari (4)

POŠALJI KOMENTAR

nenad_mne

Pravi namet, porez na pamet, znaju da ga njihovi neće plaćati!

CetinjeSV

Previše bajkovito da bi bilo istinito! Bravo za tekst!