4 °

max 6 ° / min 2 °

Nedjelja

22.12.

6° / 2°

Ponedjeljak

23.12.

5° / 4°

Utorak

24.12.

5° / 1°

Srijeda

25.12.

7° / 1°

Četvrtak

26.12.

7° / 2°

Petak

27.12.

6° / 1°

Subota

28.12.

7° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Igrarije s prošlošću

Izvor: Arhiva

Stav

Comments 3
Kolumna: Građansko društvo i njegovi (ne)prijatelji

Igrarije s prošlošću

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Aleksandra Bosnić Đurić

 

Učenje i nametanje ultimativnog identiteta putem purifikacije prošlosti, modelovanja sadašnjosti i projekcije budućnosti bez nijansi, tehnike kojima se već više godina bave ideolozi srpskog sveta, za građane bolje i srećnije uređenih evropskih zemalja, po svoj prilici, predstavljaju teško savladivi anahronizam. Jednostavno, izmiče njihovoj percepciji i ovakvu vrstu insistiranja na proizvođenju kolektivne opsesije, najvjerovatnije vide kao svojevrsni egzotični defekt. Ako se i kada se njome uopšte bave. Oni informisaniji ove postojeće i, nažalost, predstojeće tenzije vide kao dio političkog bremena koje je, kako je vrijeme odmicalo, postalo neodvojivo od toposa – Zapadni Balkan.

Vjerujem da mnogim građanima evropskih zemalja sve ono što se dešava u imaginarnim granicama srpskog sveta, koji u realnosti zapravo natkriljuje i Srbiju i Crnu Goru i Republiku Srpsku i Kosovo, prečesto zaliči na gotovo savršenu bizariju. Jer, kako prosječnom građaninu Evrope objasniti da je sve ono što vide, recimo, na proputovanju kroz tri države zapravo površinska slika kojoj nedostaju i ton i kontekst, da iznad ovih država utvarno lebdi jedan te isti, opsesivni ideološki konstrukt ultimativnog srpskog jedinstva kojem se podređuje sve – i demokratski principi i načela, i građanske slobode i prava, i socijalna pravda, i multikulturalne i multikonfesionalne datosti... Najzad, i povjerenje u sopstveni zdrav razum.

I ove godine, obilježen je Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a izvođenjem nezvanične himne srpskog sveta „Veseli se srpski rode“, Danice Crnogorčević, okončana je svečana akademija u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Kao i obično, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik bio je veoma ekspresivan i veoma eksplicitan, podsjetivši da je 15. septembar obilježavan u Kraljevini Jugoslaviji kao Dan vojske, a „komunistička vlast ga je izbrisala kao da nije ni postojao“. I to, zaključuje on, „govori o tome kako se tretirao naš narod u to vrijeme“. Pa iako smo, kako kaže, „izgubili odličan tajming (...) Srbija se vraća i srpski narod se vraća sebi. Danas, kada pogledam šta smo ostavili iza sebe u posljednjih nekoliko decenija, moram da kažem definitivnu istinu koju mnogi ne žele da slušaju, a to je da su Srbi u ovaj vijek ušli s dvije države – Republikom Srpskom i Srbijom, i da vraćamo snagu našeg naroda u Crnoj Gori“.

Od ove godine u Srbiji će postojati i udžbenik posebne namjene, Nacionalna čitanka, koja će imati „status obaveznog nastavnog sredstva za sve osnovce i srednjoškolce koji nastavu pohađaju na srpskom jeziku“. Podrazumijeva se, i za učenike koji ne pripadaju većinskoj naciji. U prijedlogu izmjena zakona navedeno je da će se Nacionalna čitanka koristiti u cilju razvijanja ličnog i nacionalnog identiteta, razvijanja svijesti i osjećanja pripadnosti Republici Srbiji, poštvanja i njegovanja srpskog jezika i maternjeg jezika, tradicije i kulture srpskog naroda i nacionalnih manjina na prostoru Republike Srbije, razvijanja interkulturalnosti, poštovanja i očuvanja nacionalne i svjetske kulturne baštine, a sa ciljem da „na adekvatan način đake upozna s tradicijom, jezikom, umjetnošću i prošlošću“. Ostaje nejasno kako će se ovim nastavnim sredstvom istovremeno razvijati nacionalna svijest i nacionalni identitet i interkulturalne kompetencije, ukoliko hronično imamo problema s neispričanom prošlošću.

A da imamo, između ostalog, potvrđuje i bizarni podatak da je aktuelni gradonačelnik Beograda najavio inicijativu za izmještanje groba jugoslovenskog predsjednika Josipa Broza Tita iz Muzeja Jugoslavije, obećavši seriozno, da će lično on i gradske službe „učiniti sve da se obavi kvalitetna ekshumacija, ne na varvarski način, i da se jednom za svagda raskrsti s boljševizmom i komunizmom, koji je bio poguban po srpski narod“.

Za to vrijeme, u Crnoj Gori, dogodilo se „pokrštavanje“ toponima u Vraneškoj dolini. Preko noći su Muslići, Babajići i Čokrlije postali Ninkovići, Novo selo i Vranštica... Naravno, nazivi su napisani isključivo ćirilicom. Uz ovu vijest, građani Crne Gore mogli su da saznaju za još jednu „čudnovatost“ – na pavinpoljskom groblju, uprkos činjenici da tamo počivaju i muslimani i brojni Crnogorci, stoji tabla „Srpsko pravoslavno groblje“. I opet, isključivo na ćirilici.

Prema nekim tumačenjima, ove igrarije s prošlošću i identitetima su tek neka vrsta populističkog lijepka koju inicira aktuelni režim iz Srbije, a koji onda podržavaju njihovi politički sa-djelatnici iz Republike Srpske i Crne Gore. U ovoj verziji, ciklično proizvođenje nacionalističkih zanosa ima za cilj homogenizaciju njihovih biračkih tijela. Prema drugim viđenjima iste slike, srpski svet ne postoji i nikada nije postojao i on se samo priviđa šačici zlonamjernih ekstremista, narodnih izdajnika, stranih plaćenika i autošovinista.

Nezavisno od naših tumačenja i političkih senzibiliteta, ovo poigravanje s prošloću ima i svoju dublju dimenziju. Naime, način na koji se jedna politička zajednica odnosi prema prošlosti istovremeno utiče i na strukturu njenog identiteta. Ukoliko prošlost interpretiramo kao diskontinuirani niz različitih događaja i pojava, iz kojeg uzimamo samo ono što odgovara našoj, parcijalno (etnički, nacionalno) autorizovanoj istoriji, onda će logična posljedica biti sadašnjost političke zajednice koja nema dovoljno integrativnog kapaciteta, u kojoj su društveni i politički akteri prožeti antagonizmima i u kojoj se ritualno i beskrajno obnavljaju međusobni konflikti. Ukoliko, međutim, prošlost tretiramo kao kontinuum u kojem svoje mjesto i svoje vrijeme imaju različiti akteri i događaji, onda će se kolektivni identitet formirati ne kroz neku unaprijed pretpostavljenu i pripisanu formu, već kroz slobodnu i nesputanu komunikaciju, a politička zajednica će time dobiti dovoljno fleksibilnosti da harmonizuje sve različitosti koje u njoj postoje. Nažalost, ovi prostori su i dalje preopterećeni izrazito snažnim legitimacijskim kapacitetom parcijalno interpretirane prošlosti koja se, po potrebi, stavlja u političku funkciju.

A takvo poigravanje s prošlošću, neodoljivo podseća na onu Čehovljevu rečenicu koja već dugo nije samo predmet teatroloških opservacija: pištolj koji se pojavi u prvom, u trećem činu mora da - opali.

Komentari (3)

POŠALJI KOMENTAR

Svjedok

Aleksandra,odlican komentar!Na zalost suvise intelektualan da bi ga vecina razumjela!

Vjera

Bravo Aleksandra,analiza za budućnost ,za nauk za prilog istini!Bravo!

Dragan

Sjajan tekst! Analizom je obuhvaćen ceo prostor uzdrmanog ,poverenja u zdrav razum’.