Piše: Mirko Marković
Nedavno je Studentski parlament Univerziteta Crne Gore izazvao brojne kontroverze kada su se oglasili u vezi sa podrškom koju je grupa “Kamo śutra?” dobila od različitih društvenih aktera. Ova grupa, koja se protivi aktuelnim društvenim nepravilnostima, inicirana tragedijom koja je zadesila Cetinje 01.01.2025., dobila je podršku od uglednih profesora, umjetnika, stručnjaka iz oblasti medicine, kao i međunarodnih institucija poput Ambasade SAD-a i nevladinih organizacija, među kojima se izdvaja i CGO. Takođe, grupu je podržala i Prijestonica Cetinje, koja dijeli iste zahtjeve sa studentima.
Međutim, reakcija Studentskog parlamenta bila je iznenađujuća. U saopštenju koje su objavili, oni su se distancirali od podrške koju je grupa “Kamo śutra?” dobila, naglašavajući da “korijeni problema, kao što su korupcija, kriminal, pravna nesigurnost i socio-ekonomske poteškoće, sežu decenijama unazad”, te da rješenja zahtijevaju “sistematnu, stručnu i politički odlučnu akciju, usmjerenu na dugoročne i održive rezultate.”
Ovaj stav, koji se može tumačiti kao izostanak političke i moralne odlučnosti, izazvao je kritike među studentima, ali i širem društvu. Naime, mnogi smatraju da je Studentski parlament, umjesto da stane uz one koji su ih izabrali i koji se bore za bolje društvo, zapravo poslužio kao represivni aparat vlasti. Njihova pozicija sugeriše da se više povezuju sa svojim političkim mentorima nego sa stvarnim interesima studenata i društva u cjelini.
Politika koju vode članovi Studentskog parlamenta skoro uvjek se opisuje kao popustljiva prema vlastima, dok se s druge strane optužuju za izostanak principijelnosti u borbi za pravu društvenu promjenu. Ovaj njihov potez može se tumačiti kao pokušaj da se zaštite lični interesi, umjesto da se založe za prava i slobode studenata koji su im dali povjerenje. Na ovaj način, umjesto da postanu glas borbe za pravdu i promjene, oni postaju samo još jedan instrument političke manipulacije.
Kritičari smatraju da je ovakav stav Studentskog parlamenta zabrinjavajuć, jer pokazuje da mladi lideri, koji bi trebali biti predvodnici promjena, često ne žele ili nisu sposobni da se odupru postojećem političkom poretku. Time se zapravo šalje jasna poruka da interes vlasti i njihovih političkih mentora ima prednost nad stvarnim potrebama i zahtjevima studentske zajednice.
Kao rezultat toga, sve je jasnije da je Studentski parlament Univerziteta Crne Gore stao na stranu onih koji imaju moć i uticaj, dok su zanemarili potrebe i glasove onih koji su ih izabrali.
student
Kao student, ne dijelim mišljenje i stavove koji su iznešeni od strane studentskog parlamenta, kao i veliki broj studenata, što će se pokazati djelom - ne beznačajnim i demagoškim riječima. Oni predstavljaju interese prethodnika koji su ih i postavili. Oni nijesu glas studenata! Vidimo se 16.!
Milo
Sasvim legitiman stav. Među studentima su mišljenja podijeljena, Studenstki parlement zastupa sve njih.
chronicler
Studentski parlament se sramoti mudrujući o "onome što je bilo" kao tobožnjem razlogu da ne doprinesu pravdi i odgovornosti u svojoj domovini. "Bravo", mali poltrončići. Vaši očevi i đedovi su 1968. kao studenti, pošli u Bg da pomognu srbijanskim studentima, a vi ni svoju kuću ne štitite. Što reći?!