Piše: Novak ADŽIĆ, Predsjednik Crnogorske evropske partije, akademik i potpredsjednik Dukljanske akademije nauka i umjetnosti
Možda mi imamo suviše ili višak istorije, nego što nam treba, nego što je, želudačno, ali primarno intelektualno, ali, nadasve, emotivno, socio-istorijski i politički, te svakodnevno, možemo savladati i podnijeti, razumjeti, objasniti ili je, s dužnom pažnjom, percipirati, “skuvati”, subjektivno i objektivno, svejedno.
U nauci ali i laičkom životu, bitno je razumijevanje istorije, jer istorija nije običan drvljanik, đe se slažu drva. U istoriji se formirala sadašnjost i začela budućnost. Ovakva ili onakva. Dobra ili loša. Sviđela se nama ili ne. Drago bi mi bilo da budućnost bude bolja od loše sadašnjosti i loše prošlosti, a ne negiram dobro što nam se u novijoj i ranijoj, starijoj, prošlosti desilo. Ali, kad makar pokušamo, danas, ako hoćemo, a to trebamo i možemo, realno sagledati što nam se sve zbivalo od velikosrpskog zla i zavjere tokom prvog svjetskog rata (1914-1918) i koju smo tragediju doživjeli od 1918., i decenijama potom, zatim, zla što nas je snašlo od 1988/89 do 1997, pa zla od 2020. do danas, i valjda to razumijmo.
Elem, zato samo apelujem na jednu stvar i to ključnu, makar po mom sudu-da svi shvatimo da se nikad velikosrpski agresori i asimilatori Crne Gore i crnogorskog naroda neće odreći svojih, dugotrajnih, satanaskih mogu reći, pretenzija da progutaju i unište Crnu Goru, koliko god se oni modifikovali, dizajnirali, folirali, licemjerno prikazivali i obmanjivali neznavene i konvertite-profitere raznih vrsta, koji su interesno prihvatili tu njihovu podmuklu i prljavu igru i postali time saučesnici u istoj protiv Crne Gore, a samo za svoje korito i privilegije, ničim zaslužene. Valjda smo, mi dosljedni Crnogorci, a vjerujem da jesmo, spremni da im se, bez uzmaka, zajednički suprotstavimo, ustavno, legalno i legitimno i da im kažemo, prevashodno protestima, upornim, zakonskim, DOSTA JE BILO I NEĆE MOĆI NI PROĆI.
Ova vlast je davno zaslužila da padne. Samo je unazadila Crnu Goru. Kad se crkva Srbije, odnosno, njeno vođstvo pitaju u državnoj politici Crne Gore tu dobra nikad nije bilo i ne može biti za Crnu Goru.
Deny Mirage
Nakon devedesetih, nije bilo denacifikacije. I sve dok se ne desi suočavanje sa nasleđem miloševićevsko-šešeljoidne politike, u kojoj je crkva produžena ruka vlasti u domenu vere - takvo hegemonističko nasleđe velikodržavnog projekta upravljaće životima svih u regionu.