6 °

max 9 ° / min 6 °

Četvrtak

23.01.

9° / 6°

Petak

24.01.

14° / 9°

Subota

25.01.

14° / 8°

Nedjelja

26.01.

13° / 8°

Ponedjeljak

27.01.

12° / 10°

Utorak

28.01.

11° / 9°

Srijeda

29.01.

11° / 7°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Braunova poruka Trampu: Griješite što napuštate SZO, trebalo bi ponovo razmisliti

Izvor: EPA-EFE

Stav

Comments 1

Braunova poruka Trampu: Griješite što napuštate SZO, trebalo bi ponovo razmisliti

Izvor: Guardian

Autor: Prevod Antena M

  • Viber

Piše: Gordon Braun

Ove nedjelje, u Istočnom Saseksu, prijavljen je slučaj majmunskih boginja, šesti u Ujedinjenom Kraljevstvu od oktobra. Novi slučajevi nedavno su otkriveni i u Francuskoj, Njemačkoj, Belgiji, Švedskoj, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama dok se majmunske boginje šire van Afrike. Takođe, ove nedjelje, predsjednica Tanzanije potvrdila je epidemiju virusa Marburg, sličnog eboli, koju je ranije negirao ministar zdravlja te zemlje, tek nakon što je Svjetska zdravstvena organizacija – WHO (SZO) nezavisno izvijestila o devet sumnjivih slučajeva i osam smrtnih ishoda.

Ova dva nova izvještaja o zaraznim bolestima, udaljenim hiljadama kilometara, naglašavaju zašto bi, ako Svjetska zdravstvena organizacija ne postoji, morala biti osnovana kako bi se identifikovalo i spriječilo širenje zaraznih bolesti širom svijeta.

A budući da zarazne bolesti koje nas sada ugrožavaju i dalje uključuju nove varijante Covida, nema smisla da predsjednik Tramp najavi izvršni nalog na prvi dan mandata kako bi napustio jedinu organizaciju koja se bavi takvim zdravstvenim hitnim situacijama na globalnom nivou – Svjetsku zdravstvenu organizaciju (SZO).

Iako je sadašnja SZO osnovana 1948. pod okriljem Ujedinjenih nacija, međunarodna globalna zdravstvena organizacija postoji već više od 170 godina, još od 1851. godine, kada je osnovana prva organizacija kako bi se riješio problem kolere koja se tada neotkriveno i neadekvatno širila svijetom.

Predsjednik Tramp želi da SAD napusti SZO, tvrdeći da ta država snosi preveliki teret troškova te organizacije, dok SZO, kako on kaže, sluša Kinu, koja daje samo mali dio sredstava. Službena izvršni nalog navodi: „Kina, sa populacijom od 1,4 milijarde, ima 300% populacije Sjedinjenih Država, a ipak doprinosi skoro 90% manje SZO-u“.

„Svjetsko zdravstvo nas je opljačkalo“, rekao je Tramp u Ovalnom kabinetu dok je potpisivao jednogodišnji rok za izlazak. „Oni plaćaju 39 miliona dolara, a mi 500 miliona – mislite li da je to dobar dogovor“, bio je njegov argument.

Međutim, pogriješio je u podacima. Zapravo, SAD plaća 130 miliona dolara po procijenjenim doprinosima, dok Kina plaća 88 miliona dolara.

Kao neko ko je savjetovao Svjetsku zdravstvenu organizaciju o finansijama, znam da se finansiranje raspoređuje prema provjerenoj formuli koja se prvenstveno zasniva na veličini ekonomije zemlje, slično onoj koja se koristi za finansiranje mirovnih operacija UN-a i doprinose Svjetskoj banci i Međunarodnom monetarnom fondu.

SAD čine više od četvrtine svjetske ekonomije – u ovom trenutku 27% – ali, zapravo, procijenjeni doprinos SAD-a SZO-u je ispod tog procenta, ograničen na 22% svih globalnih procijenjenih doprinosa. A budući da procijenjeni doprinosi predstavljaju samo jednu četvrtinu troškova Svjetske zdravstvene organizacije, većina njenih prihoda dolazi od dobrovoljnih doprinosa država članica i privatnih fondacija poput Fondacije Gejts (Gates Foundation). Američka administracija daje 368 miliona dolara u dobrovoljnim doprinosima.

Dakle, uzimajući sve procijenjene i dobrovoljne doprinose zajedno, SAD obezbjeđuje oko 18% ukupnog finansiranja SZO-a, što nije pretjeran iznos u poređenju sa njenim udjelom od 27% u svjetskoj ekonomiji.

Naravno, formula za raspodjelu tereta zahtijevala bi da Kina, koja je prema SZO-u ponudila samo 4 miliona dolara u dobrovoljnim doprinosima, istočnoevropske zemlje i zalivske države plate više, i to je ono za šta bismo mi i SAD trebalo da se zalažemo. Ipak, doprinos od 18% nije argument za izlazak SAD.

Druga optužba koju je prethodna administracija Donalda Trampa iznijela 2020. godine, kada je prvi put izdala obavještenje o povlačenju – potez koji je Džo Bajden kasnije poništio – bila je da je SZO bio previše pod uticajem Kine tokom ranih faza pandemije i da Kina nikada nije bila iskrena u vezi s izvorom epidemije.

„SZO vodi Kina“, rekao je predsjednik ove sedmice iz Ovalnog kabineta. Međutim, šef SZO-a, dr Tedros Adhanom Gebrejesus, više puta je pozivao Kinu da adekvatno istraži i brzo objavi informacije o porijeklu virusa Covid-19 koji se pojavio u Vuhanu prije pet godina. Zapravo, Tedros je izazvao javni bijes Pekinga zbog insistiranja, s pravom, da sve hipoteze o uzrocima pandemije ostanu otvorene dok Kina ne počne da sarađuje. Predloženi „sporazum o djelovanju u slučaju pandemije“, o kojem se sada pregovara kao inicijativa država članica i koji bi pojačao međunarodnu zdravstvenu koordinaciju, ispravan je odgovor na neadekvatno izvještavanje. Ali ako SAD napuste SZO i odbiju da podrže takav međunarodni sporazum, odustaće od svake uloge u ovim pregovorima.

U svojoj novoj izvršnoj naredbi, predsjednik je ne samo naložio agencijama da „pauziraju buduće prebacivanje sredstava, podrške ili resursa američke vlade Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji“, već i da „identifikuju vjerodostojne i transparentne američke i međunarodne partnere koji će preuzeti neophodne aktivnosti koje je prethodno sprovodio SZO“. Međutim, teško je zamisliti kako će pronaći „mehanizme koordinacije unutar aparata Savjeta za nacionalnu bezbjednost“ koji mogu „zaštititi javno zdravlje i ojačati bio-bezbjednost“ bez globalnog dogovora.

Ne postoji slična organizacija spremna da zamijeni tijelo koje ima 194 države članice, bez većih zemalja izvan sistema, i koje može da se bavi ne samo zaraznim bolestima, već i zdravstvenim vanrednim situacijama u zonama sukoba i područjima pogođenim klimatskim promjenama, dok istovremeno radi na smanjenju učestalosti raka i drugih bolesti širom svijeta.

SZO je u pravu kada kaže da se nada da će SAD ponovo razmotriti odluku, jer je lako zaboraviti da su koordinisani prekogranični napori uspješno iskorijenili velike boginje, gotovo eliminisali tuberkulozu i dječju paralizu, smanjili smrtnost povezanu s AIDS-om za skoro 70% tokom 20 godina, i od 2010. eliminisali najmanje jednu „zanemarenu tropsku bolest“ u 54 zemlje.

S obzirom na povećano masovno putovanje, rastuće urbane populacije i ljudsko zadiranje u staništa divljih životinja – samo tri od 15 pokretača globalnih rizika navedenih u nedavnom izvještaju Odbora za praćenje globalne pripravnosti – nova pandemija nije pitanje da li će se desiti, već kada. Bez adekvatno finansirane Svjetske zdravstvene organizacije, ostavljamo se nepripremljenima.

Zato moramo ponuditi rješenje. Države članice u svakom regionu svijeta treba da preuzmu odgovornost i osiguraju održivo finansiranje SZO-a. Australija može predvoditi potragu za donatorima u Aziji, Brazil u Latinskoj Americi, Velika Britanija i Švajcarska u Evropi, a Katar na Bliskom istoku. Već su zemlje s niskim prihodima u Africi i Aziji dale doprinos novom investicionom planu koji je izradila Svjetska zdravstvena organizacija. Tu leži nada. Ako se najsiromašnije zemlje mogu uvjeriti da doprinesu, najbogatije zemlje svijeta se takođe mogu ubijediti da to učine.

-----

Braun je bio premijer Velike Britanije od 2007. do 2010. godine, kada je predsjedavao i Laburističkom partijom. Autorski tekst " Poruka predsjedniku Trampu – griješite što napuštate Svjetsku zdravstvenu organizaciju. Trebalo bi ponovo razmisliti" objavljen je danas u listu Guardian.

 

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Mila K

Jel još uvijek nisu naučili? Trump ne vidi činjenice i ozbiljnost i dobre radne ljude. Ni njegove maga-nesrećnike koji su ga glasali.