Za Antenu M piše: Nana Berger
Nekada su glasno, s indignacijom, sadašnji vlastodršci, tadašnji opozicionari ponavljali da je pravi naziv za JP Morsko dobro zapravo "Morsko zlo". Prikazivali su ga kao bastion korupcije, feudalni posjed moćnika iz prethodnog režima, leglo sumnjivih ugovora i nepravednih pogodbi. A onda su, spletom demokratskih okolnosti, došli na vlast i – gle čuda – "zlo" se preko noći pretvorilo u "dobro". Nije jasno da li je izvršen egzorcizam ili je prosto promijenjen titular vlasništva nad tom lukrativnom institucijom.
Prvi znaci "preobraženja" pojavili su se u obliku pompezno kupljenih i imenovanih trajekata – "Trideseti avgust" i "Ruka pravde". Ovi nazivi djeluju više kao naslovi treš knjiga kojima se krati vrijeme pod suncobranom, nego kao imena plovila. Prvi simbolizuje mitski datum njihove pobjede, dok drugi sugeriše da pravda sada ima – ruku.
Ali politički humor ubrzo je zamijenjen konkretnim potezima koji su pokazali da se u rukovođenju "Morskim dobrom" nije promijenilo ništa osim korisnika njegovih privilegija. Došlo je do skandalozne odluke o zakupu plaža. Građani protestuju, zakupci negoduju, a vlast ne čuje ni talase ni vapaje. Nove mjere zakupa su, kako kažu oni koji od toga žive, "pljačka pod maskom razvoja". Povećanje zakupnina za 300%? To nije ekonomska logika, to je ekonomski darvinizam – samo najbogatiji preživljavaju. A oni koji nemaju novca za zakup uvijek mogu da se zaposle kod novih zakupaca, logično.
Ipak, najnovija inovacija u ovom procesu je prisustvo policije prilikom otvaranja ponuda za zakup plaža. Dok širom svijeta policija štiti građane od kriminala, kod nas će biti zadužena da obezbijedi transparentnost. Jer, očigledno, izbor zakupaca je toliko eksplozivan događaj da vlast očekuje fizičke obračune između učesnika ili, možda, spontano prepoznavanje nepravilnosti od strane policajaca. Zamislimo scenu: policijski inspektor podiže lupu, zagleda tendersku dokumentaciju i uzvikne: "Aha! Ovdje imamo pokušaj malverzacije!" – i odmah hapsi za pogrešno popunjen formular.
Bilo bi korisno kada bismo saznali kako je "Morsko zlo" ipak postalo "Morsko dobro" – da li kroz mistični obred pročišćenja ili jednostavnu promjenu korisnika beneficija. Takvo znanje moglo bi nam poslužiti i u drugim oblastima, jer bismo onda pronašli način da korupciju pretvorimo u transparentnost, nepotizam u meritokratiju, a političke interese u opšte dobro. A možda je odgovor ipak mnogo jednostavniji, pa je "dobro" uvijek tamo gdje je vlast.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR