Angela Merkel rado kuva supu od krompira i sprema kolač od šljiva. To su tipična njemačka jesenska jela, ali ove jeseni teško da će imati vremena posvetiti se baš tome.
Za mjesec dana (26.9.) se održavaju savezni izbori,ali za Angelu Merkel politička karijera neće biti gotova u večernjim satima te nedjelje, nakon što se objave prvi rezultati izbora za novi saziv Bundestaga. Ona ostaje u Kancelarskom uredu, i nastavlja voditi poslove sve do formiranja novog kabineta, piše DW.
U prosjeku, u proteklih nekoliko decenija, savezni kancelar (ili kancelarka) s novim je kabinetom u Bundestagu zakletvu polagao pet-šest sedmica nakon izbora.
No, prošli put (nakon izbora 2017.) Njemačka je pet i po mjeseci čekala na novu vladu. Itekako je moguće da Angela Merkel „pretekne" i svog političkog mentora Helmuta Kola, koji još uvijek predvodi listu najdugovječnijih šefova vlade SR Njemačke.
Kohlova kancelarska karijera je okončana 1998. godine, nakon 5870 dana na dužnosti premijera. A da bi oborila Kohlov rekord, Merkel bi u Bundeskanzleramtu morala ostati barem do 17. decembra 2021.
Knjige, malo spavanja…
U julu ove godine, tokom posjete Washingtonu, Angelu Merkel su pitali kako ona zamišlja svoje penzionerske dane? I dok na to pitanje na nekim drugim prigodama nije htjela konkretno odgovoriti, u SAD-u je dala naslutiti da će se najprije odmoriti i da u tom razdoblju neće prihvaćati nikakve pozive. Mora i sama spoznati da njene zadatke „sada obavlja neko drugi”, rekla je Merkel. I odmah dodala: „Mislim da će mi se to jako svidjeti.”
A s puno slobodnog vremena, koje će imati u političkoj penziji, Merkel po vlastitim navodima želi razmisliti i o tome „što me stvarno zanima”. Za razmišljanje o tom pitanju, kako kaže, u proteklih 16 godina nije imala puno vremena. Uz šeretski osmijeh kancelarka je tada, na ceremoniji na kojoj joj je uručen počasni doktorat Univerziteta Johna Hopkinsa, još i dodala: „A nakon toga ću možda pokušati mało čitati, i onda će mi kapci pasti od umora, onda ću mało odspavati, pa ćemo vidjeti gdje ću se onda pojaviti.”
Sigurna penzija
Može li se neka osoba koja je godinama od ranih jutarnjih do kasnih večernjih sati imala obaveze i tako veliku odgovornost – odjednom „isključiti"? "Ono što nekome nedostaje primijetite tek onda kad se to više nema", rekla je Angela Merkel na tu temu nedavno u Berlinu.
Angela Merkel je nedavno proslavila 67. rođendan. Finansijskih briga ona više nema Kao kancelarka mjesečno zarađuje 25.000 eura mjesečno. A osim toga dobije i nešto više od 10 hiljada eura mjesečno na konto mandata u Bundestagu. Merkel je već više od 30 godina članica Njemačkog parlamenta. A kad prestane raditi, najprije će tri mjeseca primati punu platu, a onda (maksimalno) 21 mjesec 50% te svote.
15.000 eura mjesečno
Što se tiče visine njene penzije, nadležne službe će u obzir uzeti njezine razne aktivnosti – kao kancelarka, ministarka u vladi, zastupnica u Bundestagu. Merkel ima iza sebe dug radni staž, jako dug zapravo. Sve u svemu ona može računat s penzijom od oko 15 hiljada eura mjesečno.
Osim toga, do kraja života ima pravo na službeno vozilo (s vozačem) i ličnu zaštitu. U prostorijama Bundestaga će dobiti i jednu kancelariju, porezni obveznici će joj finansirati i šefa kabineta, dvoje zaposlenih i jedno asistentsko mjesto. To je tradicija u Njemačkoj, ono na što zakonski imaju pravo bivši šefovi vlade.
Nova karijera?
Bivši članovi vlade su zakonski obvezani na diskreciju. Ali čak i ako oni około ne smiju „brbljati” o stvarima o kojima nešto znaju, oni su itekako rado viđeni u ekonomskim vodama. Na primjer kao savjetnici, a i zbog njihovih sjajnih političkih kontakata.
Neki prethodnici Angele Merkel su prešli u privredu. Helmut Schmidt je 1982. postao izdavač neđeljnika "Die Zeit", bio je i vrlo popularan govornik. U jednom intervju je 2012. rekao: „Imao sam pravilo da nijedan nastup ne održim za honorar manji od 15.000 dolara, piše DW.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR