8 °

max 12 ° / min 8 °

Petak

10.01.

12° / 8°

Subota

11.01.

8° / 6°

Nedjelja

12.01.

6° / 0°

Ponedjeljak

13.01.

3° / -0°

Utorak

14.01.

5° / 0°

Srijeda

15.01.

8° / -0°

Četvrtak

16.01.

8° / 1°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Opasna tropska polna bolest stigla u Evropu

Svijet

Comments 0

Opasna tropska polna bolest stigla u Evropu

Izvor: DW

Autor: Antena M

  • Viber

Bolest zvana donovanoza (granuloma inguinale, granuloma venereum) se manifestuje kroz formiranje čireva na genitalijama. To se može dogoditi i kod muškaraca i kod žena, ali kod muškaraca se bolest pojavljuje dva puta češće nego kod žena.

Donovanoza  može rezultirati destrukcijom inficiranog tkiva ako se nakon upale ne sprovede odgovarajuća terapija. Za pojavu bolesti je odgovorna bakterija Klebsiella granulomatis, piše Dojče vele. 

Ova tropska polna bolest se primarno pojavljuje u zemljama poput Indije, Papue-Nove Gvineje, u središnjoj i sjevernoj Australiji, ali  je uočena i u Vijetnamu ili nekim afričkim državama. Donovanoza pripada u red takozvanih STD-ova, polno prenosivih bolesti.

U Evropi je prilično rijetka. No, ljekari iz Velike Britanije sada upozoravaju na moguće širenje ove infekcijske bolesti. U toj je zemlji naime uočen porast broja registrovanih slučajeva...

Druge države  poput Njemačke informišu građane o donovanozi, kao bolesti koja se može pokupiti prilikom boravka u inostranstvu.

Budući da donovanoza ne izaziva bolove, često je oboljele osobe jednostavno previde. Na početku se na upalnim žarištima formiraju crvenkasti čvorići, koji onda relativno brzo nestanu. Ali onda se u njihovoj blizini počinju pojavljivati čirevi. Kada se dodirnu, oni počinju krvariti. Mogu se pojaviti na raznim dijelovima tijela, ali uglavnom u području genitalija.

Ako je dijagnoza jasna, pacijentima propisuju uglavnom antibiotike. Pod uslovom da se bolest počne liječiti u ranoj fazi, moguće je kompletno ozdravljenje. A ako se radi već o naprednom stadijumu, moguće posljedice su edemi, „stiskanje" mokraćne cijevi, vagine ili analnog kanala. A mogući su i trajni ožiljci.

U slučaju infekcije, ljudski organizam ne gradi imunitet protiv uzročnika bolesti, a to znači da nema zaštite od moguće nove infekcije.

Kao i kod svih drugih bolesti koje se prenosi seksualnim kontaktima i kod donovanoze vrijedi staro pravilo: najbolja zaštita od uzročnika infekcije prilikom seksa je korišćenje kondoma. U tropskim zemljama ovo je endemska bolest.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR