12 °

max 12 ° / min 10 °

Petak

10.01.

12° / 10°

Subota

11.01.

10° / 6°

Nedjelja

12.01.

5° / 1°

Ponedjeljak

13.01.

4° / 0°

Utorak

14.01.

6° / -1°

Srijeda

15.01.

8° / 1°

Četvrtak

16.01.

10° / 3°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Putinov jedini zahtjev NATO-u: Ako odbijete, naš odgovor će biti raznolik

Svijet

Comments 1

Putinov jedini zahtjev NATO-u: Ako odbijete, naš odgovor će biti raznolik

Izvor: Jutarnji.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Piše: Vlado Vurušić

Ni ovih blagdanskih dana nije bilo mirno na relaciji Rusija - NATO. Sve se vrti oko prijema Ukrajine u NATO, mogućeg ratnog sukoba, ali razgovori u okviru Savjeta NATO - Rusija mogli bi biti već 12. januara 2022. godine (prvi takav sastanak od ljeta 2019.), kazao je Jens Stoltenberg, šef Sjevernoatlantskog saveza, a portparolka ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova kazala je kako je "Moskva sprema na direktni dijalog s NATO-om oko prijedloga koji se tiču ruske sigurnosti", piše Jutarnji.hr.

Moskva ne odustaje od toga da dobije, kako je za Božić kazao predsjednik Vladimir Putin, "pismena i pravna jamstva" od SAD-a da se NATO neće širiti na Ukrajinu te da sve to žele (za sada) razriješiti "razgovorom i diplomatskim putem". Ne bude li zadovoljavajućeg rješenja, kazao je ruski predsjednik, "naš odgovor na to može biti svakovrstan i raznolik" i zavisir će, upozorio je Putin, od savjeta i preporuka njegovih vojnih eksperata.

Da su Rusi podigli ljestvicu na najviši nivo, svjedoči i izjava Putinova portparola Dmitrija Peskova usred dokoličarskog Štefanja da je "proširenje NATO-a na takve zemlje kao što je Ukrajina i druge zemlje bivšeg SSSR-a praktički pitanje života i smrti za Rusiju" te se požalio na Vašington koji uopšte ne uzima u obzir i benevolentno se odnosi prema ruskim argumentima i protivljenjima nego "guraju po svom" dovodeći Rusiju u neugodnu i opasanu situaciju, ali se igra i sa sigurnošću Evrope.

Moskovski list Komersant navodi koje će prijedloge na sto staviti Moskva, osim pisanih garancija da se Ukrajina neće priključiti NATO-u, još je i zahtjev da SAD povuče svoje nuklearno naoružanje iz Evrope i ono najintrigantnije - da se snage NATO-a u Evropi "povuku na pozicije iz 1997. godine".

Dakle, na stanje dvije godine prije četvrtog proširenja NATO-a, odnosno prijema Češke, Poljske i Mađarske 1999. godine, što znači da se praktički mora povući iz cijele istočne Evrope, što su, prije svega u Poljskoj i baltičkim državama izaziva konsternaciju. Rusi vjerovatno na taj prvi sastanak idu s maksimalnim zahtjevima, da ispipaju teren i počnu s kompromisom i "trgovinom".

Teško je vjerovati da će Zapad uslišiti njihova traženja. Američki državni sekretar Entoni Blinken neki je dan poručio da se o nekim stvarima svakako može razgovarati, ali ne o svima, a pogotovo, kako je kazala nova njemačka ministrica obrane Christine Lambrecht, "neće Rusija određivati politiku i strategiju NATO-a i Zapada". Majka svih pregovaračkih pozicija Rusije s NATO-om je zapravo Ukrajina i to je sigurno nešto od čega Kremlj neće odustati ni po koju cijenu, a o ostalom se već da razgovarati, popuštati, natezati, kalkulisati i otežati.

Rusija se tu postavila vrlo rezolutno, ali i dobila odgovor da ne može ona određivati prioritete Zapada. No, u Moskvi priželjkuju "nejedinstvo" EU oko Ukrajine, jasno daju do znanja da je ona za njih "biti ili ne biti", a imaju energente i plinsku krizu u Evropi kao važan argument u pregovorima. Nadaju se - a to se provlači kroz režimska medijska tumačenja - da su Evropi dobri odnosi s Rusijom ipak važniji od "sudbine Ukrajine" te da se neće igrati vatrom - mogućim ratom koji bi destabilizirao i ugrozio Europu, ili dopustiti da se Evropljani smrzavaju zbog nedostatka plina, zbog "neke tamo" zemlje na krajnjem istoku kontinenta, od koje nemaju velike koristi.

Čim odzvoni početak Nove 2022., Njemačka i Rusija počinju razgovore o Ukrajini. Savjetnik njemačkog kancelara Olafa Scholza, Jens Plötner, susrest će se s Putinovim osobnim i posebnim izaslanikom za Ukrajinu Dmitrijem Kozakom kako bi pretresli Donbas i odnose Kijeva i Moskve. Nova godina počinje, dakle, vrlo uzbudljivo, ali neće nedostajati ni napetosti, jer je teško povjerovati da se "ukrajinski čvor" može riješiti na prvom sastanku, iako je Rusija objavila kako je 10 hiljada vojnika s ukrajinske granice, nakon manevara, vraćeno u svoje vojarne u unutrašnjost zemlje, valjda kao neki znak dobre volje, iako ih je tamo još uvijek tek nešto manje od 100 hiljada. Zveckanje oružjem će se nastaviti, ali i natezanje ko će tu koga nadigrati, a Ukrajina će sa strepnjom čekati ishod.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

Gradjanin

Mislim da bi za zapadnu Evropu bilo Dobro, kada bi se drzave poput Madjarske, Poljske, Slovačke odstranile iz NATO-a, ljudi poput Orbana, Janše su veliki Fanovi Putina, e onda lijepo neka idu zajedno Sa njim, a ne da njih Hrani i brani EU i NATO, a oni laju sa sigurne distance...