12 °

max 12 ° / min 10 °

Srijeda

08.01.

12° / 10°

Četvrtak

09.01.

14° / 10°

Petak

10.01.

13° / 10°

Subota

11.01.

11° / 9°

Nedjelja

12.01.

7° / 3°

Ponedjeljak

13.01.

7° / 3°

Utorak

14.01.

11° / 4°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Njemački kancelar: Evropa trenutno ne može bez ruskog plina i nafte

Izvor: EPA-EFE

Svijet

Comments 0

Njemački kancelar: Evropa trenutno ne može bez ruskog plina i nafte

Autor: Antena M

  • Viber

Uvoz energenata iz Rusije je ključan za svakodnevni život evropskih građana, a snabdijevanje kontinenta ne može biti osigurana na drugi način u ovom trenutku, rekao je u ponedjeljak njemački kancelar Olaf Šolc.

Dok se u SAD-u i EU raspravlja o sankcijama na ruske energente, kao odgovor na invaziju Ukrajine, "snabdijevanje Evrope energijom za grijanje, kretanje, struju i industriju ne može se u ovom trenutku garantovati na drugi način", kaže se u pisanoj izjavi kancelara.

Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je u nedjelju da Sjedinjene Države i evropski partneri razmatraju zabranu uvoza ruske nafte, naglašavajući ipak važnost stabilnog globalnog snabdijevanja naftom.

Strah od zapadnog embarga na rusku naftu ponovo je u ponedjeljak katapultirao cijene crnog zlata.

Evropa je "namjerno", kaže Šolc, isključila ruske energente iz prve tranše sankcija protiv Moskve jer bi takva mjera destabilizovala tržišta i imala prejak uticaj na evropske ekonomije.

Njemačka je među onim zemljama Evropske unije koje su snažno zavisne o uvozu plina, nafte i uglja iz Rusije, podsjetio je Šolc dodajući da Berlin radi na razvoju alternativa toj ruskoj energiji. "Ali to se ne može postići od danas do sutra."

Rusko nasilje u Ukrajini stvara pritisak na EU da uvede dodatne sankcije nad energetskim sektorom. Oko 40 posto prirodnog plina koji se koristi u Evropi dolazi iz Rusije, kao i četvrtina nafte, piše BBC.

SAD i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski žele da Brisel u najmanju ruku uvede sankcije na uvoz nafte. S time se slažu zemlje istoka Evrope, poput onih baltičkih, koje se osjećaju izložene ruskoj prijetnji. 

No druge države, poput Njemačke i Italije, strahuju od rasta cijene energenata. 

Francuskog čelnika Emanuela Makrona uskoro čekaju predsjednički izbori pa strahuje od nepopularnih poteza kod stanovništva, koje će plaćati rast cijena. 

Stoga je Evropska unija dosad izbjegla razgovor o energetskim sankcijama. Umjesto toga ponovila je plan o što bržoj tranziciji s energetske zavisnosti od Rusije, pronalasku alternativnih dobavljača i radu na održivim izvorima energije, dodaje BBC.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR