Više od 100 radnika u ukrajinskoj nuklearnoj elektrani u Černobilju - mjestu najveće nuklearne katastrofe na svijetu 1986. "zarobljeno" je tamo više od 12 dana. Ne mogu da odu nakon što su ruske trupe zauzele elektranu prvog dana invazije.
Još 200 ukrajinskih gardista, koji su bili zaduženi za bezbjednost u vrijeme napada, takođe je zarobljeno u nuklearki.
Radnici nastavljaju da obavljaju svoje dužnosti i atmosfera je, kako se navodi mirna. Međutim, BBC-ju je rečeno da su uslovi unutar elektrane teški, pošto su zalihe hrane i ljekova ograničene.
Takođe, raste zabrinutost da bi stres mogao da utiče na sposobnost radnika da bezbjedno obavljaju svoje dužnosti na nuklearnoj lokaciji.
Ruski vojnici se sada nalaze unutar černobiljske zone isključenja od 32 kilometara i opkolili su elektranu.
Rusija tvrdi da je tu da obezbijedi lokaciju zajedno sa ukrajinskom nacionalnom gardom, ali Ukrajina to osporava i kaže da ruske trupe imaju potpunu kontrolu.
Rođak jednog od radnika koji se nalazi u elektrani, rekao je za BBC da je ruska strana bila voljna da im dozvoli da zamijene smjene, ali da ne mogu da garantuju njihovu bezbjednost kući, niti bezbjednost radnika koji dolaze u elektranu.
Voz između Slavutiča i Černobila nakratko putuje kroz Bjelorusiju, glavnog ruskog saveznika.
Iako više nije funkcionalna elektrana, Černobilj nikada nije u potpunosti napušten i još uvijek zahtjeva stalno upravljanje. U stvari, nakon što je reaktor broj 4 eksplodirao prije 36 godina, njegovi drugi reaktori su nastavili da rade nekoliko godina, a cio grad Slavutič je izgrađen za smještaj radnika koji su evakuisani nakon nesreće.
Ovih dana na lokaciji i dalje radi oko 2.400 ljudi: naučnici, tehničari, kuvari, medicinari i drugo pomoćno osoblje, plus pripadnici nacionalne garde.
U normalnim vremenima, radnici bi se ukrcali na voz iz Slavutiča kako bi otišli na smjenu, a potom bi se istim putem vraćali kući. Ali za zaposlene koji su bili tamo kada su Rusi upali, sve se iznenada promijenilo - bili su primorani da ostanu i žive na licu mjesta.
"Situacija je komplikovana i napeta", rekao je Jurij Fomičev, gradonačelnik Stavutiča za BBC.
"Teško im je moralno, psihički i fizički", dodao je on.
Radnici imaju nešto hrane na licu mjesta, ali pošto ne znaju koliko će dugo biti tamo, ograničavaju je na jedan obrok dnevno, a hrana je osnovna i podrazumijeva hljeb i kašu. Rusko osoblje je u nedjelju ponudilo isporuku hrane, ali su ukrajiski radnici to odbili, rekavši da je to propagandni trik.
Objekat nije uređen za spavanje, ali su napravljene privremene spavaonice, u kojima jedni spavaju na kamperskim krevetima i stolovima, a drugi na podu.
Radnici su se podijelili pa tako jedna grupa radi, dok druga grupa odmara. Za njihove porodice u obližnjem Slavutiču ovo je veoma teško vrijeme.
"Nekim radnicima su potrebni ljekovi koji su ograničeni u fabrici, a to dodatno brine rodbinu. Moramo im reći da trenutno ne postoji siguran način da se radnici izvuku odatle", rekao je Fomičev.
Pošto radnici osjećaju fizičke i psihološke efekte nakon što su skoro dvije nedjelje "zarobljeni" na poslu u elektrani, postoji pojazan da bi stres mogao da utiče na njihovu sposobnost da bezbjedno obavljaju svoje dužnosti.
"U ovakvim uslovima, koncentracija radnika je sve gora i gora, a to je prijetnja po bezbjednost", rekao je gradonačelnik Fomičev.
"Možda to nije ispravna elektrana, ali ipak zahtijeva mnogo pažnje da bi se obezbijedilo da sistemi rade normalno", dodao je on.
Generalni direktor Međunarodne agencije za atomsku energiju Rafael Grosi je više puta isticao potrebu da se osoblje odmara kako bi bezbjedno obavljali svoj posao, a u intevjuu za BBC rekao je da je u kontaktu sa ruskom stranom da prenese tu poruku.
Nuklearni stručnjaci kažu da je opasnost po javno zdravlje ograničena, jer ovo nije aktivna elektrana.
"Nije dobro što ljudi ne mijenjaju smjene i što rade sa ruskim vojnicima oko sebe, ali ne vidim opasnost", rekao je Džejms Smit, profesor ekoloških nauka na Univerzitetu u Portsmutu, koji je proučavao Černobilj drugi niz godina i više je puta bio na tom mjestu.
Rizik od nuklearne katastrofe može biti mali, ali za radnike koji se nalaze unutra i njihove porodice, emocionalni trošak je veoma realan.
"Svo osoblje je jako iscrpljeno i očajno. Sumnjaju da je bilo kome stalo do njih. Trenutno ne vide da niko radi bilo šta da ih spase", rekla je rođaka jednog od zaposlenog.
U intevjuu za BBC, ona je apelovala na Međunarodnu agenciju za atomsku energiju da interveniše kako bi sadašnji radnici mogli da odu, a da druga grupa preuzme kontrolu. Međutim, do sada ništa definitivno nije dogovoreno.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR