4 °

max 7 ° / min 0 °

Srijeda

15.01.

7° / 0°

Četvrtak

16.01.

9° / 1°

Petak

17.01.

12° / 3°

Subota

18.01.

13° / 4°

Nedjelja

19.01.

13° / 6°

Ponedjeljak

20.01.

12° / 8°

Utorak

21.01.

12° / 8°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Zašto je grad Lavov toliko bitan za ukrajinsku odbranu

Izvor: Pixabay

Svijet

Comments 0

Zašto je grad Lavov toliko bitan za ukrajinsku odbranu

Izvor: Nova.rs

Autor: Mia Zeković

  • Viber

Rusija je u petak izvela raketne udare u blizini aerodroma u Lavovu, strateškom ukrajinskom gradu nedaleko od granice sa Poljskom koji je do sada uglavnom bio pošteđen nemilosrdnog bombardovanja širom Ukrajine. Postavlja se pitanje zašto je Lavov bitan za ukrajinsku odbranu.

Gradonačelnik Lavova Andrij Sadovij rekao je da je nekoliko projektila pogodilo fabriku za popravku aviona, ali da su radovi na tom objektu zaustavljeni prije napada i da nema izvještaja o žrtvama.

Ukrajinske oružane snage kažu da prve informacije sugerišu da je Rusija u petak ujutro lansirala šest projektila ka Lavovu. Navodi se da su rakete najvjerovatnije bile krstareće i da su ispaljene iz vazduha iz ratnih aviona iznad Crnog mora, prenosi CNN.

Dvije od njih šest su presreli sistemi protivvazdušne odbrane, navodi se u saopštenju oružanih snaga na Fejsbuku. Napad bi mogao da poveća zabrinutost da bi ruski rat  u Ukrajini mogao da se proširi dalje na zapad. Evo šta treba znati o važnosti Lavova za Ukrajinu.

Lokacija

Na oko 70 kilometara od granice sa Poljskom, Lavov je na pragu NATO-a tako da ako se napadi ovdje pojačaju, to bi potencijalno moglo da bude opasno. Mnogi strahuju da bi to moglo dovesti do međunarodnih posljedica.

Napad u petak uslijedio je nakon što je Rusija u nedjelju lansirala rakete na vojnu bazu Javoriv, koja se nalazi između Lavova i poljske granice, ubivši tom prilikom, kako se prenosi, najmanje 35 ljudi.

Izbjeglice

Lavov je postao sigurno utočište za Ukrajince koji bježe iz drugih ratom razorenih dijelova Ukrajine. Ovaj grad je zbrinuo više od 200.000 interno raseljenih ljudi. Mnogi stanovnici iz raznih krajeva Ukrajine preplavili su Lavov u potrazi za relativnom sigurnošću, a mnogi su ga koristili kao usputnu stanicu prije nego što su krenuli ka granici.

Logistika

Ovaj dio zemlje služi kao ključni put za snadbijevanje oružjem ukrajinske vojske. Putevi snadbijevanja zapadne Ukrajine postali su važniji jer Rusija "guši" morske prolaze i nastavlja opsadu južnog dijela zemlje.

Na sjeveru je Bjelorusija koja je domaćin ruskim trupama i koja je bila jedno od mjesta sa kojeg je krenula invazija na Ukrajinu.

Kultura i istorija

Istorijski cetar Lavova nalazi se na Uneskovoj listi svjetske baštine, a u Nacionalnom muzeju grada nalazi se najkompletnija zbirka sakralne srednjovjekovne umjetnosti i vjerskih rukopisa u Ukrajini.

Prema zvaničnom sajtu grada, Lavov je bio mjesto prvih masovnih akcija Ukrajine u podršci nezavisnosti kada je komunizam pao.

Lavov je 17. septembra 1989. godine, postao mjesto najvećih demonstracija podrške oživljavanju nezavisnosti Ukrajine, sa oko 100.000 učesnika. Akt o državnoj nezavisnosti Ukrajine, donijet je 24. avgusta 1991, a stotine hiljada ljudi preplavilo je ulice Lavova na proslavi narednog dana.

"Kao neosporna prijestonica ukrajinske kulture, duhovnosti i nacionalnog identiteta, Lavov je uvijek igrao glavnu ulogu u razvoju demokratije i borbi za nezavisnost Ukrajine", navodi se na sajtu grada.

Lavov je nekada bio dio Habzburške monarhije - a tada je bio poznat pod nazivom Lemberg. Postao je pravo uporište ukrajinskog nacionalnog otpora tokom sovjetskih vremena, navodi se na turističkom sajtu Ukrajine.

Detalji na sajtu UNESCO-a opisuju kako je Lavov, osnovan u kasnom srednjem vijeku, pa je bio vjerski i trgovački centar. Sve do invazije, srednjovjekovna urbana topografija, kao brojne barokne građevine, bili su dobro očuvani.

Na početku ruske invazije na Ukrajinu, oglasila se i generalna direktora UNESCO-a. On je istakla "da se mora čuvati kulturno nasljeđe u Ukrajini kao svjedočanstvo prošlosti, ali i kao katalizator mira i kohezije za budućnost".

Privremena baza

Grad je takođe postao improvizovani dom za mnoge medijske organizacije i ambasade, koje su bile prinuđene da se presele iz glavnog grada Ukrajine, Kijeva.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR