7 °

max 10 ° / min 6 °

Ponedjeljak

06.01.

10° / 6°

Utorak

07.01.

11° / 10°

Srijeda

08.01.

11° / 11°

Četvrtak

09.01.

14° / 10°

Petak

10.01.

11° / 6°

Subota

11.01.

7° / 2°

Nedjelja

12.01.

5° / 0°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Analitičari: Pet scenarija za sljedeću fazu rata

Izvor: EPA

Svijet

Comments 0

Analitičari: Pet scenarija za sljedeću fazu rata

Izvor: index.hr

Autor: Antena M

  • Viber

Niko ne zna kako će i kada završiti rat u Ukrajini, ali je jasno da Rusija trenutno ne pobjeđuje, piše u svojoj analizi Wall Street Journal. Prema zapadnim vladama i analitičarima, Moskva nije uspjela postići svoj početni cilj - munjeviti udar na Kijev kako bi srušila vladu. A uspjeh njenog plana B, ofanzive za potiskivanje ukrajinskih snaga natrag na istoku i jugoistoku zemlje, izgleda sve nerealniji.

U novoj fazi rata tenkovske bitke zamjenjuju razmjene u kojima dominira artiljerija. Rusi preduzimaju ofenzive na nekim mjestima, uključujući i istočnu regiju Lugansk. Konačno su svladali posljednji preostali ukrajinski džep otpora u južnom lučkom gradu Mariupolju. Drugdje Ukrajinci idu u protivnapad, ponajviše na sjeveru iza Harkova, piše Wall Street Journal.

"Rat ulazi u dugotrajnu fazu", rekao je ukrajinski ministar odbrane Oleksij Reznikov ministrima odbrane Evropske unije u utorak. Rekao je da postoje "mnoge naznake da se Rusija priprema za dugoročnu vojnu operaciju".

Ipak, prije ili kasnije, rat će završiti prekidom vatre ili primirjem. Wall Street iznosi pet mogućih scenarija o smjeru kojim će se sukob razvijati.

Ruski kolaps

Većina zapadnih analiza rata sugeriše da moskovski plan B – koncentrisanje snaga na istoku i jugoistoku i proširenje uporišta u regiji Donbasa – ide puno sporije nego što su se Rusi nadali. Prema nekima, očiti plan Moskve da opkoli ukrajinske snage izgleda neostvarivo. 

"Možete tvrditi da su Rusi prilično dobro držali svoju vojsku na okupu s obzirom na pritisak pod kojim su", rekao je Lawrence Freedman, profesor emeritus ratnih studija na King's Collegeu u Londonu. Ali, dodaje, "vojske mogu biti krhke".

Zapadni obavještajni zvaničnici primijetili su značajna borbena odbijanja ruskih vojnika. Takođe su rekli da su ruske jedinice koje su bile razbijene u bici za Kijev vraćene u bitku, često sa slabo uvježbanim regrutima.

Britanske odbrambene obavještajne službe kažu da je upotreba pomoćnih snaga – poput boraca iz Čečenije – još više otežala Rusiji koordinaciju snaga.

"Mislim da je ovdje scenario koji se možda malo podcjenjuje mogućnost pravog ruskog kolapsa", rekao je Eliot Cohen iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu. To bi moglo uključivati "široko rasprostranjena odbijanja ulaska u borbu, izostanke bez dopuštenja ili neuredna povlačenja".

"Mislim da je na nekom temeljnom nivou Putin već izgubljen", rekao je Cohen. "Jako mi je teško zamisliti ga kako se održava na vlasti jako dugo vremena."

Ukrajinski kolaps

Iako je velika šteta koju su Ukrajinci nanijeli ruskim snagama dobro dokumentovana, manje je dokaza o tome koliko su ukrajinske snage pretrpjele. Javno dostupne informacije sugerišu da su žrtve i šteta na opremi bili značajni, ali zapadne procjene pokazuju da su gubici samo djelić gubitaka koje su pretrpjeli Rusi, za koje je NATO procijenio da je do kraja marta ubijeno, ranjeno ili zarobljeno 40.000 vojnika.

Zauzimanje Mariupolja bila je dugo tražena pobjeda Rusije, nakon što su Ukrajinci koji su gotovo tri mjeseca bili pod opsadom čeličane položili oružje. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je u srijedu da se više od 950 ukrajinskih vojnika tamo predalo i postalo im ratnim zarobljenicima. 

Jedna referentna vrijednost koju analitičari koriste je način na koji se Ukrajinci bore. "Čini li se da se bore kompetentno i inteligentno i postoje li znakovi neuspjeha?" kaže Phillips O’Brien, profesor strateških studija na Sveučilištu St. Andrews u Škotskoj, koji je dodao da ne vidi te znakove. 

Michael Clarke, bivši direktor Royal United Services Instituta, londonskog sigurnosnog trusta mozgova, rekao je da je zahtjev predsjednika Bidena Kongresu za 33 milijarde dolara dugoročne vojne pomoći signal da će on "učiniti sve što je potrebno kako bi osigurao da Ukrajina ne padne".

"Mislim da ukrajinski kolaps nije vjerovatan. Gotovo bih to isključio", rekao je Freedman s King's Collegea u Londonu. "Imaju motivaciju i zamah."

Zastoj

Ratovi se često razvijaju u zastoje koje se nijedna strana ne usuđuje izgubiti. Zapadni zvaničnici upozorili su da bi sukob mogao potrajati iduću godinu ili i dalje.

"Rat često može biti proces takmičarskog kolapsa gdje pobjeda ide na stranu koja još uvijek stoji, iako obje užasno pate. To se sigurno dogodilo 1918.", rekao je Cohen govoreći o kraju Prvog svjetskog rata.

Zastoj je, rekao je, "zamisliv ako stvarno mislite da su Rusi dobro ukopani i uporni i da će moći generisati zamjene za prilično strašne gubitke koje su pretrpjeli". Rekao je da je vjerovatniji scenario da Ukrajinci iskoriste svoju mobilnost i taktičku superiornost kako bi odabrali mjesta za napad i probijanje ruskih linija.

Nekoliko analitičara je izjavilo kako očekuju da će Ukrajinci, ako Ukrajina izdrži trenutnu rusku ofanzivu u Donbasu, intenzivirati protivofanzivu u sljedećih nekoliko sedmica, započinjući kritičnu fazu rata. Clarke je rekao da je ruska vojska premala za postizanje čak i ograničenih ciljeva u Ukrajini.

Ključni dugoročniji rok za Moskvu je hoće li napori za regrutovanje uroditi plodom i može li se u njenu stalnu vojsku uvesti još 150.000 do 180.000 vojnika. S obzirom na potrebu za obukom, novi regruti ne bi stigli na bojište tek pred kraj godine. "Ako iduće godine Rusi mogu imati veće mobilizovane snage, onda ulazimo u zastoj", rekao je.

Ukrajinski napredak

Nakon što su preusmjerili svoje snage na istok i jugoistok, čini se da su Rusi požurili pokrenuti podjelu ofanzive, ponekad koristeći trupe koje su bile potisnute iz Kijeva, umjesto da pričekaju i okupe velike snage.

"Čini se da će se ruski napredak relativno brzo ugasiti", rekao je O’Brien. "U jednom će trenutku prestati ići naprijed, a pitanje je hoće li ih Ukrajinci moći gurnuti natrag?" pita se.

U ovoj fazi, zapadno oružje je veoma važno, kažu analitičari. Visoki zvaničnik Pentagona rekao je u ponedjeljak da je Ukrajina saopštila da se 74 od 90 haubica M777 koje je SAD isporučio Ukrajini nalaze na prednjim položajima oko Harkova i drugdje.

Veliki domet ovih haubica omogućuje Ukrajincima da napadnu ruske snage bez da se stave u domet vatre. Ukrajina takođe dobija drugu zapadnu opremu, uključujući dronove Switchblade i Phoenix Ghost. "Kombinacija bespilotnih letjelica i artiljerije prilično je moćna", rekao je Freedman.

Eskalacija

Neki analitičari sada strahuju od eskalacije sukoba, na primjer uvođenjem taktičkog nuklearnog ili hemijskog oružja na bojno polje. Zapadni analitičari kažu da je to moguće, ali malo vjerovatno. Čak i kada bi se koristile nuklearne bombe na bojnom polju, sukob ne bi automatski eskalirao u razmjenu interkontinentalnih balističkih projektila između Rusije i Zapada.

Korištenje takvog oružja izazvalo bi široku međunarodnu osudu i vjerovatno bi izazvalo odgovor na dalju izolaciju ruske ekonomije, uključujući potencijalno uvođenje takozvanih sekundarnih sankcija koje bi bile usmjerene ne samo na ruske subjekte nego i na sve kompanije koje posluju u Rusiji.

"Jedno nuklearno oružje na bojištu ne čini ništa za vas. Puno nuklearnog oružja na bojnom polju samo stvara mnogo posljedica i vjerovatno će uništiti neke od vaših vlastitih ljudi", rekao je Freedman. Hemijsko oružje je teško usmjeriti i rizično je za vlastite trupe, što ga čini još neučinkovitijim.

Svaka upotreba ovog oružja vjerovatno bi uvukla Zapad dublje u sukob. Nuklearni odgovor zapadnih sila ne bi bio vjerovatan, kažu analitičari, ali je vjerovatan konvencionalni vojni odgovor.

Sadašnje crvene linije koje sprečavaju zapadne snage u izvođenju vazdušnih operacija u Ukrajini vjerovatno bi nestale i postala bi mogućnost zabrane letova. Cohen je rekao da bi ruska crnomorska flota mogla postati potencijalna zapadna meta. S obzirom na borbe ruskih vazdušnih snaga protiv Ukrajine, racionalni akter u Moskvi želio bi izbjeći  sukobe s američkim i drugim zapadnim vazdušnim snagama.

"Ako Putin želi učiniti nešto potpuno iracionalno, mogao bi, ali to ne znači da imamo racionalan način da ga zaustavimo", rekao je Freedman.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR