Francuski predsjednik Emanuel Makron suočio se u ponedjeljak s protestima širom zemlje na Praznik rada dok nastoji da umiri društvene nemire zbog povećanja dobi za odlazak u penziju.
Makronova popularnost pala je na gotovo rekordno niski nivo postignut tokom krize “žutih prsluka” nakon što je osudio sindikate i multisektorske štrajkove i podigao granicu za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine.
Taj potez povećao je bijes protiv predsjednika jer ga mnogi Francuzi smatraju ravnodušnim prema njihovim svakodnevnim teškoćama. Makron je dočekan zvižducima, lupanjem loncima i dobacivanjem dok je bio u šetnji.
Sindikati se nadaju da će više od milion ljudi marširati gradovima i mjestima u ponedjeljak.
- Ovaj 1. maj biće prekretnica - rekla je Sofi Binet, čelnica ljevičarskog sindikata CGT.
- Poručićemo da nećemo dalje dok se ova (penziona) reforma ne povuče - dodala je ona.
Laurent Berger, čelnik reformski orijentisanog sindikata CFDT, rekao je da je Makronova vlada bila gluva na zahtjeve jednog od najmoćnijih društvenih pokreta u decenijama. Bez obzira na to, to ne znači kraj razgovora s vladom, rekao je u nedjelju.
Makron brani reformu i tvrdi da je ona potrebna kako bi jedan od najizdašnijih penzionih sistema u industrijalizovanom svijetu ostao u plusu, ali sindikati smatraju da ima drugih rješenja.
Makronova vlada, koja nema većinu u parlamentu, progurala je penzioni zakon bez konačnog glasanja pošto je izostala međustranačka podrška.
Jačanje političke opozicije komplikuje ostatak njegovog programa reformi, uključujući nacrt zakona o zapošljavanju koji bi od onih koji primaju minimalnu socijalnu pomoć zahtijevao da rade ili se obučavaju 15-20 sati sedmično.
Fitch je snizio u petak kreditni rejting Francuske za jedan nivo na ‘AA-‘, uz objašnjenje da potencijalni politički zastoj i društveni nemiri predstavljaju rizike za Makronovu agendu.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR