14 °

max 23 ° / min 14 °

Nedjelja

22.09.

23° / 14°

Ponedjeljak

23.09.

24° / 16°

Utorak

24.09.

23° / 16°

Srijeda

25.09.

21° / 16°

Četvrtak

26.09.

23° / 15°

Petak

27.09.

25° / 17°

Subota

28.09.

25° / 18°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
SZO: Moguća međunarodna vanredna situacija zbog majmunskih boginja

Svijet

Comments 0

SZO: Moguća međunarodna vanredna situacija zbog majmunskih boginja

Izvor: N1

Autor: Antena M

  • Viber

Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gegrejesus je da razmatra sazivanje komiteta eksperata koji bi utvrdio da li epidemija majmunskih boginja (mpoks) među ljudima u nekoliko afričkih zemalja treba da se kvalifikuje kao vanredna međunarodna situacija.

Gebrejesus je rekao da SZO kao agencija UN i Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti, između ostalih, povećavaju napore da prekinu prenos virusa.

„Međutim, postoji potreba za više finansiranja i podrške za sveobuhvatan odgovor. Razmišljam o sazivanju komiteta za hitne slučajeve za međunarodne zdravstvene propise da me posavjetuje da li za izbijanje majmunskih boginja treba da bude proglašeno vanredno stanje za javno zdravlje od međunarodnog značaja“, napisao je Gebrejesus na društvenoj mreži Iks (X).

Takva kvalifikacija je najveća uzbuna koju SZO može da podigne i šef SZO je taj koji je to može pokrenuti na savjetima komiteta.

SZO je 11. jula upozorila na globalnu zdravstvenu prijetnju po ljude koju predstavljaju majmunske boginje, izražavajući zabrinutost zbog izbijanja novog, smrtonosnijeg soja virusa u Demokratskoj Republici Kongo.

Od tada su Burundi, Obala Slonovače, Kenija, Ruanda i Uganda saopštili da su zabeležili nekoliko slučajeva majmunskih boginja. Kongo je prijavio više od 11.000 slučajeva zaraze, uključujući 450 smrtnih slučajeva.

Taj virus je prvi put otkriven kod ljudi 1970. godine u sadašnjoj Demokratskoj Republici Kongo, sa širenjem podtipa 1, koji je od tada uglavnom ograničen na zemlje zapadne i centralne Afrike, a pacijenti su uglavnom bili inficirani zaraženim životinjama i konzumiranjem njihovog mesa.

Komentari (0)

POŠALJI KOMENTAR