Postoji realan strah od rata velikih razmjera nakon borbenih djelovanja, prije svega operacije “pejdžer”, zatim obezglavljivanja Hezbolaha, potom avio napada i kopnene ofanzive. Sada se u sve uključuje Iran. To nije dobro - kazao je za 24 sata Televizije E, vojni analitičar Marinko Ogorec.
On smatra da Sjedinjene Američke Države neće povući apsolutnu podršku koju pružaju Izraelu, bez obzira na broj poginulih i razmjere uništenja.
“SAD su oduvijek bile izraziti saveznik Izraela. Uvijek su podržavale Izrael i njihovo strateško partnerstvo je doslovno, u svakom trenutku, nepodijeljeno, bez obzira na to što Izrael da uradi” - rekao je Ogorec.
Smatra da sa trenutnom situacijom na terenu Izrael može izaći na kraj, jer su, kako kaže, u Gazi snage Hamasa pacifizirane, pa vojsku može povući na drugi front.
“Veći dio snaga Izrael može povući prema sjeveru, gdje se suprotstavlja Hezbolahu. Izrael nije bio u prilici da podjeli svoje snage, nego se koncentrisao na jedan problem, nakon toga na drugi. Ako bi se i Iran uključio, a vidimo da se situacija komplikuje, pitanje je kako bi se sve moglo završiti. Bojim se da bi konačni produkt mogao biti jedan ozbiljan široki rat na prostoru Bliskog istoka” - istakao je Ogorec.
On smatra da Hamas više nije ozbiljan problem kao što je bio na početku izraelsko palestinskog sukoba. Dodaje da NATO podržava SAD od čega neće odstupiti, bez obzira ko je generalni sekretar.
“Ozbiljno se destabizuje situacija na globalnom planu. Što se tiče velikih sila, SAD stoje uz Izrael, stajaće i u budućnosti. Što se tiče Rusije, ona je uspostavila ozbiljno strateško partnerstvo sa Iranom i vidimo da u određenoj mjeri podupire i podržava Iran. Razvili su i značajnu vojno tehničku saradnju, tako da pitanje je kako bi se i ta saradnja mogla nastaviti. Što se tiče Kine, ona je jedan od ozbiljnih faktora u međunarodnim odnosima, jedan od značajnih polova globalne multipolarizacije. Kako će se Kina svrstati to ćemo tek vidjeti” - zaključio je Ogorec.
Komentari (0)
POŠALJI KOMENTAR