3 °

max 8 ° / min 2 °

Subota

23.11.

8° / 2°

Nedjelja

24.11.

10° / 3°

Ponedjeljak

25.11.

11° / 5°

Utorak

26.11.

12° / 6°

Srijeda

27.11.

14° / 8°

Četvrtak

28.11.

12° / 8°

Petak

29.11.

11° / 5°

Podijeli vijest sa nama.

Dodaj do 3 fotografije ili videa.

Maksimalna veličina jednog fajla je 30MB

minimum 15 karaktera

This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.
Barić: Sjedinjene Američke Države ne žele biti uvučene u sukob na Bliskom istoku

Izvor: Screenshot

Svijet

Comments 1

Barić: Sjedinjene Američke Države ne žele biti uvučene u sukob na Bliskom istoku

Izvor: TV E

Autor: Antena M

  • Viber

Do sveopšteg rata na Bliskom istoku može doći samo u slučaju da Izrael uspije da uvuče Sjedinjene Američke Države (SAD) u sukob, kazao je gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata vojni analitičar i politikolog iz Zagreba Robert Barić.

“Različite izraelske vlade su Sjedinjene Američke Države pokušale uvući u to, još od 2008.godine. Međutim, do sada SAD nijesu željele preduzeti taj korak. To je bio onaj pokušaj da se dobije Vašington za napad na iranski nuklearni program”, naveo je on.
Ako takvo nešto, kako kaže, uspije Izraelu, tada se može očekivati da će Iran, kao odgovor, izvesti napade balističkim projektilima, na glavne američke saveznike u regionu, Kuvajt I Saudijsku Arabiju, odnosno na njihovu energetsku infrastrukturu.
“Kao što je pokazao 2019.godine, napadom na rafineriju u Saudijskoj Arabiji. Aktivirale bi se i proiranske milicije i organizacije u Šiitskom polumjesecu.To bi bio scenarij totalnog kraha. Međutim, SAD-e ne žele biti u to uvučene, ne žele ni ostale zemlje na Bliskom istoku”, vjeruje Barić.
Druga mogućnost je, smatra on, produženi rat, koji bi dugo trajao, i koji bi destabilizovao cijeli taj region i imao globalne negativne posljedice. Takav, dugoročan sukob uključivao bi Izrael i Iran, odnosno iranski proxy.
Iranski nuklearni program je, dodaje Barić, jako teško onesposobiti, uprkos svim nedostacima iranske protivvazdušne odbrane, jer je, kako je rekao, jako ukopan. To znači, objašnjava, da bi se to moglo uraditi samo uz korištenje nuklearnog oružja.

“Umjesto toga imate Bajdenovu izjavu da SAD-e ne bi imale ništa protiv da se napadne iranska energetska infrastruktura, dakle sposobnosti za proizvodnju i izvoz nafte, što bi bio veliki i neproporcionalan odgovor. Jer ovo je, isto kao onaj napad u aprilu, bilo više kao upozorenje, to nije bio pravi napad, mada je on ovog puta uspio penetrirati izraelsku protivvazdušnu odbranu”, naglasio je Barić.

Treća mogućnost, prema njegovom mišpljenju je da Izrael pokuša likvidirati, kako kaže, iranski politički vrh. U svakoj opciji, kako kaže, Iran bi morao odgovoriti i to bi produbilo eskalaciju.

Podsjeća da je prije dva dana zabilježena eksplozija kod Aškelona, na plinskoj platformi, za koju se ne zna je li bila greška na postrojenju ili posljedica, kako kaže, iranskog napada.

“I Iran je naznačio da može gađati izraelsku energetsku infrastrukturu, a ne samo vojne ciljeve. Prema tome, to opet daje mogućnosti za eskalaciju. U ovom trenutku čekamo idući potez Benjamina Netanyahua, koji može biti za dva, tri dana, ili za dva, tri mjeseca”, rekao je Barić.

Iran se, objašnjava on, fokusira na svoj nuklearni program, i realna je mogućnost, kaže, da dođe do nuklearnog napada.

“Iranski režim smatra da je jedino pravo sredstvo odvraćanja, a time i opstanka iranske vlasti, posjedovanje nuklearnog oružja. Iranska kopnena vojska, bez obzira što je brojčano velika, ona tehnološki nije na nivou izraelske, i nekih drugih vojski u region. Ima vrlo ograničene sposobnosti, zbog čega Iran svoje odvraćanje temelji na razvoju velikog arsenala balističkih projektila, i na podršci u tom Šiitskom polumjeseca proiranskih milicija, pokreta, organizacija, kao način odvraćanja mogućih napada. Ali, ako se ovo dogodi, onda bi Iran mogao ubrzati razvoj nuklearnog oružja, što Izrael nikako ne može dozvoliti, a onda su svi scenariji mogući”, istakao je Barić.

Niko se, vjeruje on, neće umiješati i stati na stranu Irana, naročito ne Kina, nju to, kako kaže, ne interesuje, jedino u domenu da dokaže da je Amerika nesposobna.

“Globalne ekonomske posljedice bi definitivno bile ozbiljne, ponovo bi imali nagli rast cijena nafte, a pitanje je i da li bi došlo do nove globalne recesije. Ovaj sukob ne može proći bez posljedica, ako i dalje bude eskalirao na globalnom nivou. Ako se ovo nastavi u Libanu, da li Evropa može očekivati novi izbjeglički talas, za koji definitivno nije spremna? Taj scenario je moguć, što bi za Evropu izazvalo jako, jako veliki problem”, zaključio je Barić.

Komentari (1)

POŠALJI KOMENTAR

čitalac

Sve će biti puno jasnije posle novembarskih izbora u SAD. Zbog izbora se Bajdenova administracija uzdržava, a i Tramp sigurno nema ništa protiv da se napadne Iran ili Kina. Iran nema nikakav način da uzvrati SAD, pa ih mogu lupati po glavi koliko god žele. Gađaće im baze u regionu, naravno.